OK

OK Cancel

Thank you

Close

Na jakie dolegliwości pomaga picie szałwii?

  • favoris


Picie szałwii ma wiele leczniczych i innych, dobroczynnych właściwości. Dowiedz się, jak działa szałwia hiszpańska i na jakie dolegliwości pomaga spożywanie naparu z szałwii!

Picie szałwii: właściwości i działanie szałwii do picia

Na jakie dolegliwości pomaga picie szałwii?

Jednym z działań szałwii jest regulacja wydzielania potu. Liście tej rośliny, oddziałując na gruczoły potowe, wpływają na normalizację ich funkcji. Sprawiają, że pot nie jest wydzielany w nadmiarze i nie ma nieprzyjemnej woni. Przeciwpotne działanie szałwii lekarskiej można dostrzec już po około 2-4 godzinach spożycia naparu z szałwii lub przemycia obszarów skóry o wzmożonej produkcji potu. Należy jednak pamiętać, że ta właściwość szałwii nie zastąpi leczniczej kuracji niezbędnej przy nadpotliwości, a może jedynie ją wesprzeć.

Szałwia hiszpańska zapobiega również stanom zapalnym. Minimalizuje stany zapalne, jak i chroni przed ich pojawieniem się zarówno wewnątrz organizmu (wówczas należy pić szałwię), jak i na zewnątrz, co sprawdza się podczas przemywania ran i podrażnionych miejsc letnim naparem z szałwii. Przeciwzapalne działanie szałwii wynika stąd, że ta roślina skutecznie hamuje rozmnażanie się, chociażby bakterii Gram dodatnich oraz Gram ujemnych. Dodatkowo zapobiega rozwojowi bakterii, które są odporne na antybiotyki i unieczynnia bakteryjne toksyny.

Istotnym działaniem szałwii jest również szereg właściwości związanych z przewodem pokarmowym. Otóż, picie szałwii zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, a także powstrzymuje krwawienia z przewodu pokarmowego. Dodatkowo pobudza żołądek do pracy, a szczególnie sprzyja wydzielaniu soku żołądkowego. Wśród właściwości szałwii w kontekście układu pokarmowego, wyróżnia się również usprawnienie pracy wątroby. Picie szałwii jest szczególnie pomocne podczas chorób tego narządu związanych z zaburzoną produkcją żółci, a także w przypadku toksycznego uszkodzenia wątroby. Co istotne, szałwia - herbata, usprawnia pracę jelit (przywraca ich prawidłową czynność skurczową oraz eliminuje skurcze), ułatwia trawienie i sprzyja dobroczynnemu przyswajaniu spożywanego pokarmu.

Szałwia jest również wykorzystywana do płukania jamy ustnej. Wówczas sprowadza się do neutralizowania stanów zapalnych w jamie ustnej, a także minimalizuje ból dziąseł i zębów. Picie szałwii jest także polecane podczas problemów z gardłem, np. przy anginie. W tym konkretnym działaniu szałwii sprawdzają się dezynfekujące i przeciwzapalne właściwości tej leczniczej rośliny.

Szałwia hiszpańska - źródło leczniczych składników

Na jakie dolegliwości pomaga picie szałwii?

Lecznicze właściwości szałwii są uwarunkowanej jej składem. Roślina zawiera bowiem szereg dobroczynnych składników. Są to kolejno: olejki; witaminy PP, C oraz witaminy z grupy B (zwłaszcza witamina B1); karoteny; kwasy organiczne; flawonoidy.

Szałwię najlepiej zaparzać z liści tej rośliny. Mogą być one suszone lub świeże. Oczywiście, jeśli nie ma innej możliwości, zaleca się również zaparzać szałwię z torebki. Nie ma również nic złego w suplementowaniu się tabletkami z szałwią, jednak o wiele lepiej spożywać ją w postaci pitnej, co jest bezpieczniejsze, chociażby dla nerek, a także skuteczniejsze pod kątem działania i właściwości tej rośliny.

Najczęściej czytane

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Life Style

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Dieta koktajlowa jest zdecydowanym potwierdzeniem tego, że dieta odchudzająca nie musi być nudna, męcząca i całkowicie pozbawiona smaku. Na czym polega dieta koktajlowa i ile można na niej schudnąć? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

Przeczytaj artykuł

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Life Style

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Zabieg wykonywany przy użyciu bańki chińskiej to popularny i skuteczny sposób na cellulit, rozstępy czy zmniejszenie objętości brzucha, a przy tym przyjemny i relaksujący rodzaj masażu. Czy jednak jest on przeznaczony dla wszystkich? Na czym dokładnie polega masaż bańką chińską? Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim udasz się na ten zabieg!

Przeczytaj artykuł

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Life Style

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

Przeczytaj artykuł

Czym jest ekstrakt?

Life Style

Czym jest ekstrakt?

Ekstrakt, czyli inaczej wyciąg, powstaje w efekcie procesu ekstrakcji polegającego na wyodrębnieniu danego składnika bądź mieszaniny za pomocą dyfuzji. Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Wyodrębnia się ekstrakty roślinne, ziołowe, owocowe, warzywne, a nawet drożdżowe. Zastosowanie wyciągów jest bardzo szerokie. Proces ekstrakcji wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu: medyczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, spożywczą, itp.

Przeczytaj artykuł

Jak stosować błonnik witalny?

Life Style

Jak stosować błonnik witalny?

Błonnik witalny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo korzystny wpływ na różne funkcje naszego organizmu. Przeciwdziała wielu groźnym chorobom i doskonale wspomaga odchudzanie. Podpowiadamy, kiedy szczególnie warto sięgnąć po błonnik witalny i jak go stosować!

Przeczytaj artykuł

go to top