OK

OK Cancel

Thank you

Close

Nadwrażliwa skóra - czy można złagodzić objawy podrażnień?

 • favoris

Nadwrażliwa skóra twarzy to problem, który może dotyczyć każdej z nas. Choć najczęściej pojawia się on przy różnych chorobach dermatologicznych i u posiadaczek skóry suchej, to prawda jest taka, że może również pojawić się u pań, które posiadają skórę mieszaną, tłustą, a nawet trądzikową. Jak wyglądają objawy nadwrażliwości? I czy można w jakiś sposób je złagodzić? Podpowiadamy, jak postępować z nadwrażliwą skórą twarzy!

Skąd problem nadwrażliwej skóry?

Skóra nadwrażliwa to taki rodzaj skóry, który nadmiernie reaguje na działanie różnorodnych bodźców zewnętrznych - wrażliwość ta uwidacznia się znacznie szybciej i gwałtowniej niż w przypadku skóry normalnej. Problem nadwrażliwości najczęściej pojawia się na twarzy, a to ze względu na jej największe unaczynienie oraz najczęstszy i bezpośredni kontakt z czynnikami zewnętrznymi.

Ze skórą wrażliwą mają do czynienia osoby, które zmagają się z różnymi chorobami dermatologicznymi np. trądzik różowaty czy atopowe zapalenia skóry, jednak jest to cecha, która może również pojawić się u osób ze skórą suchą, mieszaną, tłustą, skórą świecąsą się czy trądzikową. Nadwrażliwość skóry zdecydowanie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn i jest dolegliwością, którą bardzo często możemy zaobserwować u dzieci - ze względu na słabo wykształconą barierę ochronną naskórka. Skóra wrażliwa to przede wszystkim problem osób z jasną karnacją, który może mieć podłoże genetyczne lub charakter nabyty. Nadwrażliwość może jednak wystąpić u każdej osoby, u której nastąpiło uszkodzenie bariery naskórkowej przez czynniki zewnętrzne np. czynniki atmosferyczne i środowiskowe lub nieodpowiednio dobrane kosmetyki.

Pieczenie skóry i zaczerwienienia, czyli objawy nadwrażliwości

Typowe objawy nadwrażliwości skóry to przede wszystkim podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenie, swędzenie, uczucie napięcia i ściągnięcia skóry. Objawy te oznaczają, że doszło do zaburzenia mechanizmów obronnych skóry i uszkodzenia warstwy hydrolipidowej naskórka. Reakcja nadwrażliwej skóry na działanie czynników zewnętrznych jest błyskawiczna - występuje natychmiast po zetknięciu ze szkodliwą substancją, produktem lub czynnikiem atmosferycznym. Objawy nadwrażliwości mogą się różnić u posiadaczek skóry suchej oraz posiadaczek skóry mieszanej bądź tłustej. Przy skórze suchej możemy mieć do czynienia z jeszcze większym problemem przesuszania, pieczeniem oraz plamami rumieniowymi, podczas gdy skórze mieszanej bądź tłustej towarzyszyć może pieczenie i łuszczenie się skóry.

Podrażniona skóra twarzy - unikaj szkodliwych czynników

Przy podrażnionej skórze twarzy bardzo ważne jest świadome unikanie wszelkich tych czynników, które mogą na jej powierzchni wywołać objawy nadwrażliwości. Negatywny wpływ na skórę może mieć w tym przypadku wiele różnych czynników, np.:

*chłodne, ciepłe lub suche powietrze,
*wysokie i niskie temperatury,
*gwałtowne zmiany temperatur,
*promieniowanie UV (opalanie na słońcu i w solarium),
*chlorowana i twarda woda,
*zioła (np. rumianek, dziurawiec) i wyciągi roślinne,
*składniki chemiczne w kosmetykach np. *konserwanty, barwniki zapachowe, środki *powierzchniowo czynne,
*spaliny i dym papierosowy,
*nadmierny stres,
*mocna kawa i alkohol.

Skóra wrażliwa nie musi reagować podrażnieniem lub zaczerwienieniem na wszystkie powyższe składniki. Bardzo często za niepożądaną reakcję odpowiedzialny jest np. jeden składnik kosmetyku, podczas gdy inne czynniki są dobrze tolerowane przez skórę. Dlatego należy stale obserwować reakcje swojej skóry na kontakt z różnymi czynnikami.

Zaczerwieniona skóra twarzy - pielęgnacja

Przy codziennej pielęgnacji wrażliwej i zaczerwienionej skóry twarzy istotne jest, aby stosować tylko takie kosmetyki, które zmniejszą ryzyko pojawienia się problemu nadwrażliwości. W tym przypadku nie należy zbyt często zmieniać kosmetyków, a także używać zbyt wielu preparatów jednocześnie. Jeżeli skład jakiegoś kosmetyku nie będzie dla nas odpowiedni, odczujemy to bezpośrednio po nałożeniu go na skórę. Skóra wrażliwa nie toleruje kosmetyków z dodatkiem alkoholu, kwasów owocowych i retinolu. Zdecydowanie nie powinniśmy sięgać też po peelingi z granulkami ścierającymi oraz maseczki o właściwościach ściągających.

Przy nadwrażliwej skórze zaleca się przede wszystkim stosowanie dermokosmetyków (kosmetyków aptecznych i hipoalergicznych), które charakteryzują się zdecydowanie łagodniejszym składem. Osoby, które zmagają się na co dzień ze skórą wrażliwą, powinny też regularnie korzystać z wody termalnej np. wody termalnej Vichy. Wodą termalną warto zastąpić m. in.  twardą wodę z kranu przy codziennym oczyszczaniu skóry. Jest to produkt, który doskonale łagodzi podrażnienia, przynosi ukojenie i wzmacnia osłabioną strukturę naskórka.

Rekomendowane produkty

 • Woda Termalna Vichy
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  Pielęgnacja twarzy

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

  Przeczytaj artykuł

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Pielęgnacja twarzy

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

  Przeczytaj artykuł

  go to top