OK

OK Cancel

Thank you

Close

Niedobór witamin również ma wpływ na jakość skóry!

 • favoris

Problem niedoboru witamin dotyczy wielu osób w różnym wieku. Wywołać go mogą różne czynniki, jednak w głównej mierze zależy on od diety i higieny życia. Niedobór witamin objawia się również w różnoraki sposób i często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną problemów jest właśnie to. Dowiedz się, jakie są objawy braku witamin i zacznij z nimi walczyć!

Niedobór witamin - przyczyny

Problem ten, inaczej zwany hipowitaminozą, może mieć różne źródła, jednak najczęściej spowodowany jest:
- złą dietą
- niezdrowym stylem życia
- oddziaływaniem niektórych leków
- nieprawidłowym wchłanianiem składników odżywczych z przewodu pokarmowego

Również takie czynniki jak wiek, płeć czy warunki mieszkaniowe mają wpływ na to, co spożywamy, a co za tym idzie, przekładają się na niedobory witamin. Zbyt mała ilość jednej lub wielu witamin może skutkować łagodnymi objawami albo takimi, które w znaczący sposób wpłyną na funkcjonowanie organizmu. Witaminy regulują zachodzące w naszym organizmie reakcje, dlatego są niezbędne do zachowania dobrej kondycji i zdrowia.

Niedobór witamin - objawy

Do najczęstszych skutków niedoboru witamin należą:

* pęknięcia w kącikach ust - spowodowane są brakiem żelaza, cynku oraz witamin z grupy B. Zbyt mała ilość spożywanego białka często skutkuje pojawieniem się tego objawu, dlatego widząc zajady spowodowane brakiem witamin, warto zwiększyć ilość produktów białkowych w diecie. Należy wtedy jeść drób, tuńczyka, łososia, jajka, suszone pomidory, ser żółty czy rośliny strączkowe.
* wypadanie włosów i wysypka na twarzy - wiąże się z brakiem witaminy B7, czyli biotyny. Żeby uzupełnić jej brak, dobrze jest jeść więcej jajek, grzybów, awokado, orzechów laskowych, malin czy bananów.
* mrowienie i drętwienie różnych części ciała - ponownie odpowiedzialny za te dolegliwości jest brak witamin z grupy B. Wpływa na nieprawidłową pracę nerwów obwodowych i ich zakończeń na skórze. Co gorsze, oprócz drętwienia często odczuwa się wtedy niepokój,  zmęczenie czy nawet depresję. Do objawów należy również niedokrwistość. Należy wtedy uzupełnić jadłospis o szpinak, szparagi, fasolę, buraki, owoce morza, drób i jajka.
* trądzik - niedobór witamin A i D oraz brak kwasów tłuszczowych wpływają na pojawienie się trądziku na policzkach, udach, pośladkach i ramionach. Nadmiar sebum prowadzi do zatykania porów skóry. W wyeliminowaniu problemu pomoże zmniejszenie ilości spożywanych produktów zawierających tłuszcze trans i kwasy nasycone. Warto natomiast jeść paprykę i marchew.

Niedobory witamin - odpowiednia dieta

Na szczęście w większości przypadków wszystkie opisane objawy niedoboru witamin można zmniejszyć albo nawet wyeliminować dzięki dobrej diecie. W przypadku długiego utrzymywania się problemów, nawet mimo zmiany jadłospisu, należy skonsultować się z lekarzem. Jednak widząc któryś z powyższych skutków, warto na początku po prostu zmodyfikować dietę. Należy jeść więcej jogurtów, ryb (najlepiej morskiego pochodzenia), owoców i warzyw oraz pić mleko i soki warzywne. Dobrze też spożywać większą ilość produktów zwierzęcego pochodzenia, które są źródłem żelaza.

Niedobór witamin - kosmetyki i suplementy diety

W przypadku widocznych objawów braku witamin oprócz wymienionych produktów, warto codzienną dietę wzbogacić o suplementy, takie jak preparaty witaminowe i mineralne. Zawierają one witaminy, wapń, magnez, cynk, żelazo, selen czy mangan, które są rozpuszczalne w wodzie.  Niedobór witamin często wpływa też na kondycję skóry, dlatego istotny jest dobór kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Dzięki Slow Age od Vichy uda nam się dostarczyć skórze twarzy niezbędnych składników i jednocześnie zahamować oznaki starzenia. Używając tego produktu, szybciej zregenerujemy skórę, odżywimy ją, wzmocnimy i uchronimy przed zwiększaniem się ilości zmarszczek.

Rekomendowane produkty

 • Pielęgnacja opóźniająca pojawianie się oznak starzenia
 • Najczęściej czytane

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Pielęgnacja ciała

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

  Przeczytaj artykuł

  go to top