OK

OK Cancel

Thank you

Close

Olejek z drzewa herbacianego — jakie są jego właściwości?

  • favoris

Olejek z drzewa herbacianego ma wiele właściwości i zastosowań. Dowiedz się, na czym polega dobroczynne działanie oleju herbacianego i wykorzystaj go w codziennej pielęgnacji skóry i w trosce o jej zdrowie!

Tea Tree Oil, czyli olejek z drzewa herbacianego

Olejek ten pozyskiwany jest z liści drzewa Melaleuca alternifolia, które rośnie w Australii i Nowej Zelandii. Rośnie ono dziko lub na plantacjach, głównie na bagnistych terenach. Podczas gdy wyciąg z drzewa herbacianego dotarł do Europy, od razu został uznany za leczniczy. Co istotne, nazwa ,,drzewo herbaciane’’ nie ma nic wspólnego z herbatą, jak wielu ludzi powszechnie uważa. Określenie to wynika z pierwotnego zastosowania liści drzewa do parzenia leczniczej herbaty.

Skąd wynika dobroczynne działanie olejku z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego ma wiele właściwości i zastosowań. W naturalnym olejku eterycznym (np. olejku z drzewa herbacianego z apteki) znajduje się ponad 100 różnorodnych substancji i składników o działaniu pozytywnie wpływającym na zdrowie skóry i organizmu. Wśród nich wyróżnia się głównie dwa: cyneol oraz terpinen-4-ol. Pierwszy z nich ma szczególne zastosowanie podczas przeziębień, natomiast drugi wykorzystuje się przy chorobach skóry (ranach, uszkodzeniach). Dodatkowo naturalny olejek z drzewa herbacianego zawiera również terpiny, terpineole czy też pinen.

Olejek z drzewa herbacianego - właściwości i zastosowanie

Olejek z drzewa herbacianego działa przede wszystkim antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Wykazuje również doskonałe właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i dezynfekujące. Dzięki temu doskonale sprawdza się w leczeniu zewnętrznym skóry głowy, twarzy i ciała. Warto pamiętać, aby przed zastosowaniem olejku drzewa herbacianego nieco go rozcieńczyć. W ten sposób, właściwości wysuszające i drażniące skórę zostaną zminimalizowane. Jak zatem powyższe działanie olejku można wykorzystać w praktyce? Wśród zastosowań olejku z drzewa herbacianego wyróżnia się:

  • zwalczanie trądziku - dzięki temu, że olejek wysusza, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, pomaga skutecznie eliminować zmiany trądzikowe, szczególnie zaleca się stosować go na pojedyncze niedoskonałości i rozszerzone pory skóry,
  • eliminację opryszczki - w tej kwestii wykorzystywane jest wysuszające działanie olejku, który dodatkowo przyspiesza gojenie się skóry i zapobiega ponownemu pojawieniu się opryszczki;
  • zdolność leczenia grzybicy skóry (zwłaszcza grzybicy stóp) - wynika to szczególnie z grzybobójczych i bakteriobójczych właściwości olejku z drzewa herbacianego, którego kilka kropli wystarczy wymieszać z kremem do stóp i wmasować w stopy;
  • leczenie przeziębienia, zwłaszcza infekcji dróg oddechowych - olejek drzewa herbacianego działa bowiem przeciwwirusowo, a dodanie kilka jego kropli do inhalacji sprawia, że przeziębienie czy też problemy ze swobodnym oddychaniem (katar, zatkane zatoki) zwyczajnie znikają;
  • zwalczanie chorób skóry głowy, np. wszawicy i łupieżu - niezastąpione są w tej kwestii właściwości dezynfekujące, bakteriobójcze i grzybobójcze, które eliminują przyczynę problemu i sprzyjają regeneracji skóry.

Olejek z drzewa herbacianego ma szereg różnorodnych właściwości, a w związku z tym również zastosowań. Dodatkowo jest on na tyle skuteczny i bezpieczny, że warto wykorzystać go podczas codziennej pielęgnacji skóry niekoniecznie, gdy już borykamy się z danym schorzeniem czy problemem, lecz profilaktycznie. Olejek z drzewa herbacianego (kilka kropli) można swobodnie dodawać do różnego rodzaju kosmetyków, np. kremów czy balsamów, a nawet stosować na problem nadmiernego pocenia się. W tej kwestii należy jednak upewnić się, że wszelkie dotychczasowe metody nie sprawdziły się, ponieważ czasem zastosowanie innego antyperspirantu, np. z apteki (Kuracja przeciw nadmiernemu poceniu Vichy), może w skuteczny sposób zniwelować problem nadmiernej potliwości.

Rekomendowane produkty

  • Dezodorant Kuracja przeciw nadmiernemu poceniu. 48-godzinna skuteczność VICHY
  • go to top