OK

OK Cancel

Thank you

Close

Olejek z drzewa herbacianego — jakie są jego właściwości?

 • favoris

Olejek z drzewa herbacianego ma wiele właściwości i zastosowań. Dowiedz się, na czym polega dobroczynne działanie oleju herbacianego i wykorzystaj go w codziennej pielęgnacji skóry i w trosce o jej zdrowie!

Tea Tree Oil, czyli olejek z drzewa herbacianego

Olejek ten pozyskiwany jest z liści drzewa Melaleuca alternifolia, które rośnie w Australii i Nowej Zelandii. Rośnie ono dziko lub na plantacjach, głównie na bagnistych terenach. Podczas gdy wyciąg z drzewa herbacianego dotarł do Europy, od razu został uznany za leczniczy. Co istotne, nazwa ,,drzewo herbaciane’’ nie ma nic wspólnego z herbatą, jak wielu ludzi powszechnie uważa. Określenie to wynika z pierwotnego zastosowania liści drzewa do parzenia leczniczej herbaty.

Skąd wynika dobroczynne działanie olejku z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego ma wiele właściwości i zastosowań. W naturalnym olejku eterycznym (np. olejku z drzewa herbacianego z apteki) znajduje się ponad 100 różnorodnych substancji i składników o działaniu pozytywnie wpływającym na zdrowie skóry i organizmu. Wśród nich wyróżnia się głównie dwa: cyneol oraz terpinen-4-ol. Pierwszy z nich ma szczególne zastosowanie podczas przeziębień, natomiast drugi wykorzystuje się przy chorobach skóry (ranach, uszkodzeniach). Dodatkowo naturalny olejek z drzewa herbacianego zawiera również terpiny, terpineole czy też pinen.

Olejek z drzewa herbacianego - właściwości i zastosowanie

Olejek z drzewa herbacianego działa przede wszystkim antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Wykazuje również doskonałe właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i dezynfekujące. Dzięki temu doskonale sprawdza się w leczeniu zewnętrznym skóry głowy, twarzy i ciała. Warto pamiętać, aby przed zastosowaniem olejku drzewa herbacianego nieco go rozcieńczyć. W ten sposób, właściwości wysuszające i drażniące skórę zostaną zminimalizowane. Jak zatem powyższe działanie olejku można wykorzystać w praktyce? Wśród zastosowań olejku z drzewa herbacianego wyróżnia się:

 • zwalczanie trądziku - dzięki temu, że olejek wysusza, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, pomaga skutecznie eliminować zmiany trądzikowe, szczególnie zaleca się stosować go na pojedyncze niedoskonałości i rozszerzone pory skóry,
 • eliminację opryszczki - w tej kwestii wykorzystywane jest wysuszające działanie olejku, który dodatkowo przyspiesza gojenie się skóry i zapobiega ponownemu pojawieniu się opryszczki;
 • zdolność leczenia grzybicy skóry (zwłaszcza grzybicy stóp) - wynika to szczególnie z grzybobójczych i bakteriobójczych właściwości olejku z drzewa herbacianego, którego kilka kropli wystarczy wymieszać z kremem do stóp i wmasować w stopy;
 • leczenie przeziębienia, zwłaszcza infekcji dróg oddechowych - olejek drzewa herbacianego działa bowiem przeciwwirusowo, a dodanie kilka jego kropli do inhalacji sprawia, że przeziębienie czy też problemy ze swobodnym oddychaniem (katar, zatkane zatoki) zwyczajnie znikają;
 • zwalczanie chorób skóry głowy, np. wszawicy i łupieżu - niezastąpione są w tej kwestii właściwości dezynfekujące, bakteriobójcze i grzybobójcze, które eliminują przyczynę problemu i sprzyjają regeneracji skóry.


Olejek z drzewa herbacianego ma szereg różnorodnych właściwości, a w związku z tym również zastosowań. Dodatkowo jest on na tyle skuteczny i bezpieczny, że warto wykorzystać go podczas codziennej pielęgnacji skóry niekoniecznie, gdy już borykamy się z danym schorzeniem czy problemem, lecz profilaktycznie. Olejek z drzewa herbacianego (kilka kropli) można swobodnie dodawać do różnego rodzaju kosmetyków, np. kremów czy balsamów, a nawet stosować na problem nadmiernego pocenia się. W tej kwestii należy jednak upewnić się, że wszelkie dotychczasowe metody nie sprawdziły się, ponieważ czasem zastosowanie innego antyperspirantu, np. z apteki (Kuracja przeciw nadmiernemu poceniu Vichy), może w skuteczny sposób zniwelować problem nadmiernej potliwości.

Rekomendowane produkty

 • Dezodorant Kuracja przeciw nadmiernemu poceniu. 48-godzinna skuteczność VICHY
 • Najczęściej czytane

  Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

  Life Style

  Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

  Dieta koktajlowa jest zdecydowanym potwierdzeniem tego, że dieta odchudzająca nie musi być nudna, męcząca i całkowicie pozbawiona smaku. Na czym polega dieta koktajlowa i ile można na niej schudnąć? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

  Przeczytaj artykuł

  Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

  Life Style

  Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

  Zabieg wykonywany przy użyciu bańki chińskiej to popularny i skuteczny sposób na cellulit, rozstępy czy zmniejszenie objętości brzucha, a przy tym przyjemny i relaksujący rodzaj masażu. Czy jednak jest on przeznaczony dla wszystkich? Na czym dokładnie polega masaż bańką chińską? Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim udasz się na ten zabieg!

  Przeczytaj artykuł

  Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

  Life Style

  Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

  Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

  Przeczytaj artykuł

  Czym jest ekstrakt?

  Life Style

  Czym jest ekstrakt?

  Ekstrakt, czyli inaczej wyciąg, powstaje w efekcie procesu ekstrakcji polegającego na wyodrębnieniu danego składnika bądź mieszaniny za pomocą dyfuzji. Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Wyodrębnia się ekstrakty roślinne, ziołowe, owocowe, warzywne, a nawet drożdżowe. Zastosowanie wyciągów jest bardzo szerokie. Proces ekstrakcji wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu: medyczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, spożywczą, itp.

  Przeczytaj artykuł

  go to top