OK

OK Cancel

Thank you

Close

Pielęgnacja ciała - czyli jak dbać o skórę podczas zwykłej kąpieli?

  • favoris

Czy wiesz, że codzienna i prawidłowa pielęgnacja ciała jest tak samo ważna, jak codzienna i prawidłowa pielęgnacja twarzy? Zobacz, jakich kosmetyków używać i w jaki sposób dbać o skórę podczas zwykłej kąpieli, by uzyskać efekt gładkiej, miękkiej i jędrnej skóry ciała!

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to skóra naszego ciała, tak samo jak skóra twarzy, wymaga odpowiedniego traktowania każdego dnia. Jeżeli zależy nam na tym, aby jak najdłużej utrzymać atrakcyjny wygląd ciała, musimy uświadomić sobie to, że skóra naszego ciała każdego dnia jest narażona na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, które powodują jej przesuszanie i łuszczenie, a tym samym przyspieszają jej proces starzenia. Oczywiście, skóra ciała jest w mniejszym stopniu narażona na niekorzystne działanie słońca, mrozu czy silnego wiatru, gdyż nie ma z nimi aż tak bezpośredniego kontaktu jak skóra twarzy, ale nie oznacza to wcale, że czynniki te nie wpływają niekorzystnie na jej kondycję. Podczas codziennej pielęgnacji ciała, musimy zadbać nie tylko o jej dokładne oczyszczanie, ale też dogłębne nawilżenie i odżywienie.

Kąpiel w wannie czy prysznic? Zasady oczyszczania skóry

Przy codziennej pielęgnacji ciała bardzo ważne jest nie tylko to, jakich kosmetyków używamy do oczyszczania skóry, ale też w jakiej temperaturze wody się myjemy. Zdecydowanie należy unikać zbyt gorących kąpieli, gdyż gorąca woda z łatwością przesusza skórę, sprzyja podrażnieniom oraz uczuciu ściągnięcia i pieczenia skóry.

Jeżeli jesteśmy zwolennikami kąpieli w wannie, do wody warto dodawać kilka kropel płynu z dużą zawartością lipidów lub naturalnego oleju roślinnego np. oliwy z oliwek - w ten sposób będziemy dodatkowo wzmacniać naturalny płaszcz ochronny skóry podczas kąpieli. Zagwarantuje nam to chociaż w małym stopniu nawilżenie suchej skóry. Jeśli zaś wolimy na co dzień brać prysznic, musimy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków do oczyszczania, w składzie których powinna znaleźć się duża ilość substancji nawilżających.

Pamiętajmy, aby do codziennych kąpieli wybierać produkty, które nie zawierają w sobie mydła np. żel pod prysznic dla mężczyzn Vichy Homme - bowiem mydło to składnik, który bardzo łatwo przesusza skórę. Jeżeli skóra naszego ciała ma skłonności do przesuszania i nadwrażliwości, należy też wybierać jak najbardziej naturalne kosmetyki, pozbawione sztucznych substancji, konserwantów i alkoholu, by uchronić skórę przed problemem podrażnień i zaczerwienień.

Przy skłonnościach skóry do zmian trądzikowych i rozszerzonych porów np. na plecach lub dekolcie, warto 1-2 razy w tygodniu wykonywać na skórze delikatny peeling, który pomoże oczyścić zanieczyszczone pory, usunąć martwy naskórek i wygładzić jej strukturę.

Nawilżanie skóry - podstawa codziennej pielęgnacji skóry

Każdorazowo po oczyszczaniu na skórę należy nanieść odpowiedni nawilżający balsam do ciała. Codziennie nawilżanie skóry uchroni nas przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, a tym samym przed przesuszaniem, podrażnieniami czy swędzeniem skóry. Dobrze nawilżona i odżywiona skóra będzie też lepiej zabezpieczona przed utratą wody, a co za tym idzie szybkim starzeniem.

Balsam należy nakładać na skórę bezpośrednio po kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze dobrze rozgrzana i lekko wilgotna - w ten sposób będzie ona szybciej i skuteczniej wchłaniać składniki aktywne balsamu. Pamiętajmy, aby grubszą warstwę balsamu nałożyć na łokcie i kolana - w tych miejscach skóra ma najmniej gruczołów łojowych, w związku z czym jest naturalnie słabo natłuszczona.

Przy skórze suchej i wrażliwej należy wybierać łagodzące oraz intensywnie nawilżające balsamy z dodatkiem substancji tłuszczowych, które odbudują i wzmocnią warstwę ochronną naskórka. Przy skórze, która ma tendencje do nadmiernego przetłuszczania np. na plecach i na dekolcie, należy unikać tłustych balsamów, które mogą jedynie pogłębić ten problem. W takiej sytuacji lepiej wybierać produkty w formie emulsji lub żelu, które nie będą obciążać skóry.

go to top