OK

OK Cancel

Thank you

Close

Polisacharydy w kosmetykach - jakie mają działanie?

  • favoris

Większości z nas cukry nie kojarzą się zbyt dobrze - przede wszystkim ze składnikiem spożywczym, który należałoby wyłączyć z naszej diety. Jednak w rzeczywistości substancje te są potrzebne naszemu organizmowi. Węglowodany to bowiem dla niego źródło energii. Regulują one też metabolizm tłuszczów i wspomagają syntezę struktur komórkowych - to szczególnie ważne dla dzieci i kobiet w ciąży. A co więcej, zaczynają pełnić coraz ważniejszą funkcję w przemyśle kosmetycznym. Dowiedz się więcej na temat wpływu polisacharydów na naszą skórę!

Polisacharydy - składniki aktywne w kosmetykach

Polisacharydy w kosmetykach - jakie mają działanie?

Substancje te to inaczej wielocukry, czyli cukry złożone. Należą do nich m.in. popularna sacharoza, ale też skrobia, celuloza i kwas hialuronowy, czy mniej znane, za to wyjątkowo cenne dla naszej skóry, chitozan czy karagen. Co ważne, wszystkie te składniki są pochodzenia naturalnego. Ich zastosowanie w kosmetyce jest bardzo szerokie - m.in. nawilżają, odżywiają, odmładzają i wzmacniają tkankę. Są one zatem wyjątkowo cennym składnikiem kosmetyków.

Sacharoza - właściwości

Polisacharydy w kosmetykach - jakie mają działanie?

Jednym z najbardziej znanych wielocukrów jest właśnie sacharoza, pozyskiwana zwykle z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Choć większości z nas kojarzy się przede wszystkim ze słodzeniem herbaty, może ona mieć zbawienny wpływ na naszą skórę:
* doskonale nawilża i zmiękcza tkankę,
* wygładza twarz,
* poprawia teksturę skóry, wypełniając przestrzenie międzykomórkowe,
* stearynian sacharozy używany bywa jako konserwant.
Sacharoza zastosowanie znajduje także w peelingach - kryształki tego cukru doskonale ścierają martwy naskórek. Ponadto ten sposób eksfoliacji jest bardzo ekologiczny - drobinki rozpuszczają się, nie zanieczyszczając dzięki temu akwenów.

Skrobia i celuloza - zastosowanie roślinnych polisacharydów

Polisacharydy w kosmetykach - jakie mają działanie?


Skrobia i celuloza to kolejne dwa wielocukry pochodzenia roślinnego, powszechnie stosowane w przemyśle kosmetycznym. Choć ten pierwszy używany bywa głównie do nadania preparatom odpowiedniej konsystencji, to właściwości drugiej substancji mogą zaskakiwać. Celuloza to bowiem:
* doskonały antyoksydant - wnika głębiej niż inne substancje o tych właściwościach, dzięki czemu intensywniej odnawia skórę,
* substancja silnie odmładzająca - doskonale wygładza zmarszczki i bruzdy, a także poprawia owal twarzy, napinając tkankę.
Kremy i maseczki z zawartością celulozy to zatem doskonały pomysł, zwłaszcza w przypadku skóry dojrzałej i zniszczonej.

Karagen i chitozan - zastosowanie

Polisacharydy w kosmetykach - jakie mają działanie?

Mówiąc o polisacharydach, nie można pominąć cennych składników pochodzących z morskich głębin. Pozyskiwany z pancerzy skorupiaków chitozan właściwości zawdzięcza w dużej mierze swojej budowie - podobnej m.in. do kwasu hialuronowego. Doskonale regeneruje on skórę i zapobiega utracie wilgoci, tworząc na niej rodzaj płaszcza ochronnego. Dzięki temu chroni ją także przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Używany bywa także do odmładzania i ujędrniania skóry twarzy.
Wiele mówi się też o zastosowaniu alg w kosmetyce - jednym z cenniejszych składników z nich pozyskiwanych jest właśnie cukier złożony zwany karagenem. Pozyskuje się go z alg czerwonych. Ma on działanie silnie nawilżające, dzięki czemu staje się coraz bardziej popularny w kosmetykach anti-aging.

Polisacharydy w naszej skórze

Polisacharydy w kosmetykach - jakie mają działanie?


Kolejną niezwykle cenną substancją z grupy wielocukrów jest znany wszystkim kwas hialuronowy. Ta naturalnie wytwarzana przez naszą skórę substancja ma silne właściwości higroskopijne - przyciąga cząsteczki wody i trwale wiąże je w naskórku. Jedna cząstka tego kwasu przyciąga nawet do 250 cząstek wody! Dzięki temu skóra pozostaje miękka i nawilżona, a także jędrna i gładka. Niestety, z wiekiem jego produkcja spada, przez co twarz zaczyna tracić młody wygląd. Dlatego tak ważne jest jego systematyczne dostarczanie w kosmetykach.

Polisacharydy to doskonałe naturalne środki nawilżające i ujędrniające dla naszej skóry - pozwolą nam na dłużej zachować młody i zdrowy wygląd twarzy. Wypróbuj kosmetyki z ich zawartością, a Twoja skóra na pewno Ci się odwdzięczy!

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top