OK

OK Cancel

Thank you

Close

Rodzaje łysienia - jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

  • favoris

Wypadanie włosów nie jest równoznaczne z problemem łysienia, jednak bardzo często utrata pojedynczych kosmyków zwiastuje łysienie. Dowiedz się, jakie wyróżnia się rodzaje łysienia u mężczyzn i jak radzić sobie z wypadającymi włosami.

Rodzaje łysienia u mężczyzn

Problem wypadających włosów dotyka częściej mężczyzn, niż kobiet i pojawia się znacznie wcześniej, niż u pań. Wyróżnia się trzy główne typy łysienia u mężczyzn. Każde schorzenie dotyczące wypadania włosów charakteryzuje się innymi cechami, wywołane jest odmiennymi przyczynami, a z tego względu wymaga innego toku leczenia.

  • Łysienie plackowate (Alopecia Areata) charakteryzuje się miejscowym wypadaniem włosów. Tak też wskazuje nazwa tego rodzaju łysienia, a mianowicie, że wypadające kosmyki tworzą miejsca pozbawione włosów. Główną przyczyną tego typu łysienia są wszelkie emocjonalne zmiany o podłożu psychicznym, na które organizm reaguje łysieniem, jako reakcją autoimmunologiczną. Tym samym, problem ten ma charakter tymczasowy. Zazwyczaj, gdy stres lub inne negatywne stany i uczucia miną, łysienie ustępuje. Nie oznacza to jednak, że należy czekać, aż miejsca pozbawione włosów, ponownie pokryją się kosmykami. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć specjalistyczne produkty, np. ampułki przeciw wypadaniu włosów Aminexil Clinical 5 Dercos Vichy. Ampułki te są skuteczne z tego względu, że działają na trzech poziomach - na poziomie włókna włosa, skóry głowy, oraz korzenia włosa.

  • Łysienie telogenowe jest typem łysienia niebliznowaciejącego. Najprościej jest je rozpoznać po nasilonym i rozproszonym wypadaniu włosów. Główną przyczyną tego rodzaju wypadania włosów jest zaburzenie cyklu wzrostu włosa, co następuje wskutek przejścia włosów w stan spoczynku. Faza spoczynku włosa jest wpisana w naturalny cykl wzrostu włosa, jednak gdy trwa ona dłużej niż powinna, włosy nie rosną i następuje problem łysienia. Schorzenie to bardzo często jest wywołane innymi chorobami, a szczególnie anemią, zaburzeniami tarczycy, ciężkimi infekcjami, może również się pojawić jako skutek uboczny działania niektórych leków. Podczas tego rodzaju łysienia, zaleca się zadbać o zdrowie organizmu. Uzupełnić brakujące witaminy i minerały, które powodują anemię lub przestrzegać zasad endokrynologa, podczas gdy masz zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy (Hashimoto). Bardzo pomocne w tego typu łysieniu jest stosowanie specjalnych szamponów do wypadających włosów. Warto zainwestować w dermokosmetyki, dostępne w aptekach, które wykazują nie tylko działanie pielęgnacyjne (kosmetyczne), ale również lecznicze.

  • Łysienie androgenowe jest jednym z najczęściej pojawiających się rodzajów łysienia. Główną przyczyną tego schorzenia jest dichydrotestosteron (DHT), który atakuje mieszki włosowe, a w ten sposób osłabia rosnące włosy na tyle, że doprowadza do ich wypadania. Do innych przyczyn tego rodzaju wypadania włosów zalicza się: predyspozycje genetyczne, choroby skóry głowy, napięcia emocjonalne o podłożu psychicznym, choroby endokrynne, przewlekłe choroby narządów wewnętrznych. Pierwszym z symptomów łysienia androgenowego jest proces cofnięcia linii włosów, który obejmuje skronie i czoło. Zmiany tego typu powinny być ostrzeżeniem i motywacją do podjęcia decyzji o przebadaniu się pod kątem problemu łysienia lub zastosowania środków hamujących wypadanie włosów i wzmacniających skórę głowy. Brak takiego postępowania może skutkować znacznym pogłębieniem się łysienia i objęcie przez niego całej głowy. Podczas leczenia androgenowego bardzo pomocne są szampony wzmacniające włosy i pielęgnujące skórę głowy, które dodatkowo zapobiegają pogłębianiu się łysienia. Dodatkowo, warto zainwestować w ampułki, które są jednym ze skuteczniejszych sposobów podczas eliminacji problemu łysienia.

Najczęściej czytane

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Pielęgnacja włosów

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

Przeczytaj artykuł

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

go to top