OK

OK Cancel

Thank you

Close

Smog - jakie ma działanie na naszą skórę?

 • favoris

O smogu w Polsce w ostatnich miesiącach było głośno. Alarmy smogowe, informujące o tym, że stopień zanieczyszczenia powietrza jest horrendalnie wysoki, zatrzymywały w domach mieszkańców wielu miast. Mieszkańców, którzy doskonale zdawali sobie sprawę, że chwila w trującym pyle jest jak wypalenie paczki papierosów. Mieszkańców, którzy byli pewni, że ozon pogarsza ich samopoczucie i może być kancerogenny. Ale czy wiedzieli, że smog ma również ogromny wpływ na skórę?

Czym jest smog? Krótko o przyczynach smogu

Smog to nazwa, która powstała z połączenia angielskich wyrazów “SMOKE” i “FOG”, oznaczających kolejno “spaliny” oraz “dym, mgłę”. Rozwikłanie etymologii tego słowa, odkrywa jednocześnie przyczyny tego zjawiska. Za różne rodzaje smogu odpowiedzialne są spaliny. Spaliny samochodowe, ale nie tylko. Jako, że jest to zanieczyszczenie powietrza o charakterze okresowym, w Polsce najniebezpieczniejsze jego stężenie pojawia się w tzw. okresie grzewczym, czyli wówczas, gdy temperatura na zewnątrz zmusza nas do ocieplenia domostw. Okres grzewczy stanowi smogowe jądro ciemności z jednego prostego powodu. Do ogrzania naszych gospodarstw domowych używamy nieodpowiednich środków - i złych technologicznie pieców, i marnej jakości opału.
Badania pokazują, że ogólnie “niska emisja” jest odpowiedzialna za źródło emisji pyłu PM10 w ponad 50%. Dla porównania spaliny pochodzące z transportu drogowego stanowią zaledwie 10% (Oczywiście należy uwzględnić charakter dużych miast, małych miasteczek i wsi). Przypuszcza się, że w naszym kraju około 3 milionów domów wyposażonych jest w piece grzewcze niespełniające absolutnie żadnych norm emisyjnych. Ponadto bardzo często jako opał stosuje się odpady węglowe (muł, miał), a nawet śmieci (!). Co w innych krajach Europy jest w zasadzie nie do pomyślenia. Nie jest to jednak problem wynikający wyłącznie z natury obywateli naszego kraju. Źródło tego problemu leży głębiej - w prawie. W Polsce nie ma przepisów regulujący sposób ogrzewania prywatnych domów ani ograniczeń dotyczących sprzedaży węgla. Możemy więc grzać, jak nam się żywnie podoba. A jak podoba nam się fakt, że zajmujemy wątpliwie zaszczytne pierwsze miejsce najbardziej zanieczyszczonych państw w UE?

Jak smog wpływa na naszą skórę? Krótko o skutkach smogu


Ze względu na zanieczyszczone powietrze w Polsce przedwcześnie umiera od 40 do 50 tysięcy ludzi. Są to zazwyczaj osoby borykające się z chorobami układu oddechowego i układu krążenia. Jednak nie tylko płuca narażone są na szkodliwe działanie czarnego pyłu. Przecież skóra - nasz naturalny płaszcz ochronny - jest narządem, który chłonie jak gąbka wszystko z naszego otoczenia. W zasadzie wszystko to, czego doświadczamy, dosłownie i w przenośni, przenika przez naskórek. Badania jasno pokazują, że naskórek mieszkańców dużych miast, w których poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki, znajduje się w o wiele gorszym stanie, niż mieszkańcy czystszych obszarów. Konkluzja jest prosta: smog przyspiesza proces starzenia się skóry. Zresztą potwierdzają to sami dermatolodzy. Według nich zanieczyszczenia powietrza bezpośrednio przyczyniają się do powstawania zmarszczek, trądziku, egzemy, różnego rodzaju wykwitów czy alergii skórnych. Oczywiście nie jest tak, że po godzinie w toksynach nasza skóra nagle się pomarszczy. Wpływ smogu na organizm jest stopniowy. Toksyny obecne w powietrzu najpierw zmieniają odcień skóry na ziemistoszary (co jest spowodowane niedotlenieniem), następnie wywołują jej przesuszenie (spowodowane zaburzeniami w warstwie hydrolipidowej), a w dalszej kolejności odpowiadają za powstawanie zaskórników i krost. Zmarszczki to kwestia drugorzędna, jednak nie dajmy się zwieść! Przyspieszenie procesu starzenia się skóry powoduje, że niechciane linie przyozdobią twarz wcześniej niż moglibyśmy przypuszczać. Zresztą popatrzmy na twarze nałogowych palaczy. Komentarz jest zbędny.

Mieszkańcy wielu polskich miast mogą gołym okiem zobaczyć przyczyny i skutki wpływu smogu na skórę. Wystarczy, że uzmysłowią sobie, że jest to narząd, na który otoczenie oddziałuje najbardziej. Szara, ziemista, sucha skóra, skłonna do wyprysków i zmarszczek to temat znany niejednemu. Mieszkańcy zanieczyszczonych polskich miast, zanim przeprowadzą rewolucję antysmogową, powinni stosować kremy przeciwzmarszczkowe, np. Slow Age od Vichy. A jeśli troszczą się nie tylko o zdrowie swoje, ale i bliskich, niech wymienią stare piece, porzucą wiarę w czarne złoto, poszukają alternatywnych źródeł energii, posadzą więcej drzew i w końcu, niech odetchną pełną, zdrową piersią!

Rekomendowane produkty

 • Pielęgnacja opóźniająca pojawianie się oznak starzenia
 • Najczęściej czytane

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?


  Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

  Przeczytaj artykuł

  Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

  Pielęgnacja twarzy

  Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

  Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top