OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sposoby na nadmierną potliwość - zobacz jak walczyć z problemem

  • favoris

Nadmierna potliwość to problem, który dotyka 1% populacji. Mimo że w Polsce nadpotliwość nie jest traktowana jako choroba, to jest nieprzyjemną dokuczliwością. Dowiedz się, po jakich objawach rozpoznać, że borykasz się z nadmiernym wydzielaniem potu i poznaj sposoby, dzięki którym się tego pozbędziesz!

Nadmierna potliwość, czyli nadmierne wydzielanie potu

Sposoby na nadmierną potliwość - zobacz jak walczyć z problemem

Nadpotliwość jest określana mianem hiperhydrozy i polega na nadmiernej produkcji potu przez gruczoły łojowe. Wyróżnia się ich dwa rodzaje, a mianowicie gruczoły potowe ekrynowe oraz apokrynowe. Pierwsze z nich są małe i rozsiane po powierzchni skóry całego ciała, a pot przez nie wydzielany nie ma zapachu i jest bezbarwny. Drugi rodzaj gruczołów natomiast, jest zdecydowanie większy i występuje wyłącznie w obrębie pach, narządów płciowych i w pachwinach. Pot przez nie wydzielany jest mętny, lepki, obfity i ma nieprzyjemny zapach. W zależności od dysfunkcji danych gruczołów potowych, wyróżnia się dwie odmiany nadpotliwości.

* Hiperhydroza miejscowa dotyczy szczególnie pach, dłoni, stóp, a w rzadkich przypadkach nawet twarzy. Charakteryzuje się ona tym, iż miejsca dotknięte nadpotliwością są stale wilgotne, a pot ma nieprzyjemną woń.
* Hiperhydroza uogólniona jest rzadszą odmianą od nadpotliwości. Dotyczy całego ciała i zazwyczaj jest wywołana przez inną chorobę. W momencie, gdy ta zostanie wyleczona, nadpotliwość uogólniona znika.

Nadmierne pocenie się - leczenie

Sposoby na nadmierną potliwość - zobacz jak walczyć z problemem

1. Odpowiednia higiena osobista jest pierwszym i podstawowym krokiem do eliminacji nadpotliwości. Mimo że sama w sobie nie jest w stanie wyeliminować problemu, to jest bardzo pomocna. Dzięki utrzymaniu ciała w czystości nieprzyjemny zapach, który jest nieodłączny podczas nadpotliwości, nie będzie stanowić dyskomfortu. Dodatkowo czysta skóra jest odporna na rozmnażanie się bakterii bytujących w pocie.
2. Jeśli borykasz się z nadpotliwością miejscową, koniecznie zadbaj o to, aby części ciała nią objęte, były regularnie depilowaniem. Włosy i wilgoć stanowią doskonałe warunki do rozwoju bakterii i nasilenia nieprzyjemnych objawów związanych z tym schorzeniem. Z tego względu systematyczna depilacja minimalizuje możliwość rozwoju bakterii i ogranicza nadmierne wydzielanie potu.
3. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć specjalne mydła antybakteryjne, dedykowane dla osób borykających się z hiperhydrozą. Pomocne mogą okazać się mydła z chlorheksydyną (środek odkażający skórę o działaniu antyseptycznym) albo syndety (detergenty syntetyczne, które w mniejszym, niż mydła stopniu, oddziałują na barierę lipidową) o pH = 5,5.
4. Dobry antyperspirant również stanowi niezawodną pomoc w walce z nadpotliwością. Najlepiej wybrać taki, który zapewnia wielogodzinną ochronę, a dodatkowo jest dermokosmetykiem, co oznacza, że wraz z właściwościami pielęgnacyjnymi, wykazuje również lecznicze. Taki jest np. Ultraświeży dezodorant 48 godzin Vichy, dedykowany dla osób, które borykają się z intensywnym poceniem.
5. Pomocne, podczas nadmiernego pocenia się, jest noszenie przewiewnych ubrań, uszytych z naturalnych włókien. Dzięki temu, higiena będzie utrzymana na właściwym poziomie. Dodatkowo skóra będzie świeża i nie stworzą się na niej warunki sprzyjające rozwojowi bakterii.
6. Jeśli problem z hiperhydrozą jest bardzo duży i wyżej wymienione zalecenia okazują się mało skuteczne, warto przemyśleć leczenie miejscowe. Polega ono na stosowaniu specjalnych zasypek, zawiesin i roztworów, które zawierają sole glinu i potasu, taninę, formalinę oraz kwas borny.
7. W leczeniu nadpotliwości wykorzystuje się również zabiegi jonoforezy, które wykonuje się szczególnie na stopy i dłonie. Polegają one na opłukiwaniu miejsc dotkniętych hiperhydrozą wodą albo roztworem leków cholinolitycznych. Następnie miejsca te poddawane są działaniu prądu stałego o niskim natężeniu. Mimo że zabieg ten jest bardzo skuteczny to powinien być wykonany, jako ostateczny krok w walce z nadpotliwością, czyli dopiero wówczas, gdy wyżej wymienione zalecenia i sposoby okazały się nieskuteczne.

Najczęściej czytane

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

go to top