OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sposoby na nadmierną potliwość - zobacz jak walczyć z problemem

 • favoris

Nadmierna potliwość to problem, który dotyka 1% populacji. Mimo że w Polsce nadpotliwość nie jest traktowana jako choroba, to jest nieprzyjemną dokuczliwością. Dowiedz się, po jakich objawach rozpoznać, że borykasz się z nadmiernym wydzielaniem potu i poznaj sposoby, dzięki którym się tego pozbędziesz!

Nadmierna potliwość, czyli nadmierne wydzielanie potu

Sposoby na nadmierną potliwość - zobacz jak walczyć z problemem

Nadpotliwość jest określana mianem hiperhydrozy i polega na nadmiernej produkcji potu przez gruczoły łojowe. Wyróżnia się ich dwa rodzaje, a mianowicie gruczoły potowe ekrynowe oraz apokrynowe. Pierwsze z nich są małe i rozsiane po powierzchni skóry całego ciała, a pot przez nie wydzielany nie ma zapachu i jest bezbarwny. Drugi rodzaj gruczołów natomiast, jest zdecydowanie większy i występuje wyłącznie w obrębie pach, narządów płciowych i w pachwinach. Pot przez nie wydzielany jest mętny, lepki, obfity i ma nieprzyjemny zapach. W zależności od dysfunkcji danych gruczołów potowych, wyróżnia się dwie odmiany nadpotliwości.

* Hiperhydroza miejscowa dotyczy szczególnie pach, dłoni, stóp, a w rzadkich przypadkach nawet twarzy. Charakteryzuje się ona tym, iż miejsca dotknięte nadpotliwością są stale wilgotne, a pot ma nieprzyjemną woń.
* Hiperhydroza uogólniona jest rzadszą odmianą od nadpotliwości. Dotyczy całego ciała i zazwyczaj jest wywołana przez inną chorobę. W momencie, gdy ta zostanie wyleczona, nadpotliwość uogólniona znika.

Nadmierne pocenie się - leczenie

Sposoby na nadmierną potliwość - zobacz jak walczyć z problemem

1. Odpowiednia higiena osobista jest pierwszym i podstawowym krokiem do eliminacji nadpotliwości. Mimo że sama w sobie nie jest w stanie wyeliminować problemu, to jest bardzo pomocna. Dzięki utrzymaniu ciała w czystości nieprzyjemny zapach, który jest nieodłączny podczas nadpotliwości, nie będzie stanowić dyskomfortu. Dodatkowo czysta skóra jest odporna na rozmnażanie się bakterii bytujących w pocie.
2. Jeśli borykasz się z nadpotliwością miejscową, koniecznie zadbaj o to, aby części ciała nią objęte, były regularnie depilowaniem. Włosy i wilgoć stanowią doskonałe warunki do rozwoju bakterii i nasilenia nieprzyjemnych objawów związanych z tym schorzeniem. Z tego względu systematyczna depilacja minimalizuje możliwość rozwoju bakterii i ogranicza nadmierne wydzielanie potu.
3. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć specjalne mydła antybakteryjne, dedykowane dla osób borykających się z hiperhydrozą. Pomocne mogą okazać się mydła z chlorheksydyną (środek odkażający skórę o działaniu antyseptycznym) albo syndety (detergenty syntetyczne, które w mniejszym, niż mydła stopniu, oddziałują na barierę lipidową) o pH = 5,5.
4. Dobry antyperspirant również stanowi niezawodną pomoc w walce z nadpotliwością. Najlepiej wybrać taki, który zapewnia wielogodzinną ochronę, a dodatkowo jest dermokosmetykiem, co oznacza, że wraz z właściwościami pielęgnacyjnymi, wykazuje również lecznicze. Taki jest np. Ultraświeży dezodorant 48 godzin Vichy, dedykowany dla osób, które borykają się z intensywnym poceniem.
5. Pomocne, podczas nadmiernego pocenia się, jest noszenie przewiewnych ubrań, uszytych z naturalnych włókien. Dzięki temu, higiena będzie utrzymana na właściwym poziomie. Dodatkowo skóra będzie świeża i nie stworzą się na niej warunki sprzyjające rozwojowi bakterii.
6. Jeśli problem z hiperhydrozą jest bardzo duży i wyżej wymienione zalecenia okazują się mało skuteczne, warto przemyśleć leczenie miejscowe. Polega ono na stosowaniu specjalnych zasypek, zawiesin i roztworów, które zawierają sole glinu i potasu, taninę, formalinę oraz kwas borny.
7. W leczeniu nadpotliwości wykorzystuje się również zabiegi jonoforezy, które wykonuje się szczególnie na stopy i dłonie. Polegają one na opłukiwaniu miejsc dotkniętych hiperhydrozą wodą albo roztworem leków cholinolitycznych. Następnie miejsca te poddawane są działaniu prądu stałego o niskim natężeniu. Mimo że zabieg ten jest bardzo skuteczny to powinien być wykonany, jako ostateczny krok w walce z nadpotliwością, czyli dopiero wówczas, gdy wyżej wymienione zalecenia i sposoby okazały się nieskuteczne.

Rekomendowane produkty

 • Ultraświeży dezodorant 48 godzin VICHY
 • Najczęściej czytane

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Pielęgnacja ciała

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Pielęgnacja ciała

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Pielęgnacja ciała

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Pielęgnacja ciała

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

  Przeczytaj artykuł

  Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

  Pielęgnacja twarzy

  Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

  Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

  Przeczytaj artykuł

  go to top