OK

OK Cancel

Thank you

Close

Szampon przeciwświądowy - przy jakich chorobach skóry głowy jest pomocny?

  • favoris

Świąd skóry głowy jest nieprzyjemną dolegliwością samą w sobie, jednak może być również jednym z objawów innych chorób skóry głowy. Poznaj zastosowanie i przekonaj się do skuteczności szamponów przeciwświądowych. Sprawdź, przy jakich chorobach skóry głowy jest pomocny!

Szampon przeciwświądowy - inny, niż tradycyjne szampony

Podstawową rolą szamponu do włosów jest oczyszczenie nie tylko kosmyków, ale także skóry głowy. Na ich powierzchni gromadzą się zanieczyszczenia oraz łój, produkowany przez gruczoły łojowe. Powoduje to przetłuszczanie się włosów i wpływa na ich nieświeżość. Szampon przeciwświądowy obok oczyszczających właściwości, wykazuje wiele innych, równie dobroczynnych cech. Przede wszystkim, jest to rodzaj szamponu leczniczego i specjalistycznego. Dedykowany jest do codziennego użytku, jednak nie dla każdego. Szczególne zastosowanie odnajduje u osób z problemami i chorobami skóry głowy.

Jak działa szampon przeciwświądowy?

Szampon do włosów o przeciwświądowych właściwościach nie tylko eliminuje dokuczliwy świąd skóry, czyli swędzenie. Dodatkowo kosmetyk taki skutecznie łagodzi skórę głowy, koi ją, zapobiega podrażnieniom i redukuje te obecne. Co istotne, szampon przeciwświądowy wpływa na odbudowę, regenerację i wzmocnienie bariery ochronnej skóry oraz usprawnienie procesów, które zachodzą w jej strukturach. Dzięki temu skóra głowy jest odporna na ponowne podrażnienia i dyskomfort w postaci świądu czy pieczenia. Szampon łagodzący sprawia również, że swędzenie zostaje zredukowane lub znacznie zminimalizowane. Wpływa to na ograniczenie chęci drapania się po skórze głowy, a tym samym sprzyja wyeliminowaniu przyczyn powstawania ran i podrażnień, które mogą się pojawić na skutek częstego i agresywnego drapania się. To bardzo ważna właściwość przeciwświądowego szamponu, ponieważ sprzyja eliminacji wszelkich chorób skóry głowy oraz redukuje dokuczliwe objawy dla nich charakterystyczne.

Szampon do wrażliwej skóry głowy i nie tylko

Szampon przeciwświądowy jest przede wszystkim polecany do skóry głowy narażonej na świąd i nadreaktywnej, czyli nadmiernie i do tego negatywnie reagującej na zabiegi fryzjerskie, wahania temperatur czy też środki o właściwościach silnie oczyszczających. Po tego rodzaju łagodzący szampon powinny również sięgać osoby borykające się z wrażliwą i podatną na podrażnienia skórą, co bardzo często jest uwarunkowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Głównymi wskazaniami do zastosowania szamponu przeciwświądowego są także zaczerwienienia, niepokojące zmiany skórne, które wywołują mrowienie czy też pieczenie. Osłabiona bariera ochronna skóry, prowokująca pojawienie się wszelkiego rodzaju chorób skórnych, również sprzyja włączeniu tego rodzaju szamponu do codziennej pielęgnacji włosów. Jeśli chodzi o choroby skóry głowy, szampon przeciwświądowy jest szczególnie polecany przy:

  • atopowym zapaleniu skóry głowy (AZS) - wówczas zaleca się stosować specjalistyczne szampony, dedykowane wyłącznie osobom z AZS; mają one zdolność eliminowania uporczywych i bardzo nieprzyjemnych objawów choroby (świąd, łuszczenie, pieczenie, zaczerwienienia),
  • łojotokowym zapaleniu skóry głowy - w tym przypadku można sięgnąć zarówno po szampon przeciwświądowy, przeciwłojotokowy, a nawet nawilżający; bardzo dobrym wyborem będzie taki szampon, który zarówno wyeliminuje świąd, będzie zapobiegał łojotokowi oraz nawilży skórę głowy, dzięki czemu ureguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejszy wydzielanie łoju.

Jaki szampon przeciwświądowy wybrać?

Dobre szampony przeciwświądowe, czyli wszelkiego rodzaju nawilżające, przeciwłojotokowe czy też łagodzące szampony do włosów, można znaleźć w aptekach. To jedno ze sprawdzonych źródeł, w których można nabyć skuteczny szampon do wrażliwej skóry głowy. Wynika to głównie stąd, że produkty dostępne w aptekach są określane mianem dermokosmetyków, co oznacza, że obok właściwości pielęgnacyjnych (kosmetycznych) wykazują również lecznicze. Przykładem takiego produktu jest Szampon ultrakojący Dercos Vichy, który skutecznie zapobiega swędzeniu, koi, łagodzi podrażnienia, a także wzmacnia osłabione włosów. Warto zdecydować się na szampon z apteki, ponieważ wówczas wzrasta skuteczność przeciwświądowej pielęgnacji wrażliwej skóry głowy.

Najczęściej czytane

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

go to top