getGeoIPCountryCode = SiteAppCode = PL Test : 'PL/'

OK

OKCancel

Thank you

Close
mediacachable:1

Szkodliwe składniki kosmetyków - sprawdź czego się wystrzegać!

Szkodliwe składniki kosmetyków - sprawdź czego się wystrzegać!
  • favoris

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to wiele stosowanych przez nas kosmetyków do pielęgnacji zawiera składniki, które bardziej szkodzą naszej urodzie niż wpływają na poprawę jej kondycji. Detergenty, parabeny, konserwanty i chemia w kosmetykach pojawiają się praktycznie na każdym kroku, a my niestety nie zawsze zwracamy uwagę na skład preparatów podczas zakupów. Jakie są zatem najbardziej szkodliwe składniki kosmetyków? Podpowiadamy, czego zdecydowanie należy unikać!

Szkodliwe składniki kosmetyków: formaldehyd

Formaldehyd jest trującym gazem uwalniającym się z formaliny, który drażni drogi oddechowe i oczy. Najczęściej możemy spotkać go w składzie kosmetyków do paznokci, jednak możemy go znaleźć również w preparatach do stylizacji włosów czy pielęgnacji ciała, np. płynach do kąpieli, kosmetykach do makijażu czy samoopalaczach. Formaldehyd zazwyczaj pełni funkcję środka bakteriobójczego i konserwantu, jednak jest również silnym alergenem kontaktowym, który może wywoływać wyraźne podrażnienia oczu czy układu oddechowego. Długotrwałe stosowanie kosmetyków z dodatkiem formaliny może spowodować przejściowe podrażnienie twarzy i ciała a także reakcję alergiczną w postaci rumienia lub wyprysku. Istnieje też podejrzenie, że formaldehyd może przejawiać działania rakotwórcze.

Konserwanty w kosmetykach

Szkodliwymi substancjami w kosmetykach są też konserwanty, które z jednej strony przedłużają ich trwałość, z drugiej mogą niekorzystnie wpływać na stan naszej skóry. Prawda jest taka, że gdyby nie konserwanty w stosowanych przez nas preparatach, dużo szybciej rozwijałyby się w nich grzyby. Jednak konserwanty działają bardzo silnie na skórę, wywołując nierzadko niepożądane reakcje alergiczne. Jeżeli zatem zmagamy się na co dzień ze skórą bardzo wrażliwą i alergiczną, powinniśmy stawiać jedynie na naturalne składniki kosmetyków - być może nie będą one tak trwałe, jak kosmetyki z drogerii i konieczne będzie przechowywanie ich w lodówce, by nie straciły one swoich właściwości, jednak na pewno skorzysta na tym nasza skóra.

Parabeny w kosmetykach

Szkodliwymi składnikami kosmetyków są także parabeny, które przede wszystkim pełnią rolę konserwantów w kosmetykach konwencjonalnych. Parabeny występują w składzie wielu kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry - kremach nawilżających, płynach oczyszczających, balsamach czy żelach pod prysznic - jednak są to substancje, które mają zdolność gromadzenia się skórze i przenikania do krwi, szczególnie w okolicy pachwin, klatki piersiowej, szyi czy narządów płciowych. Bardzo dużym niebezpieczeństwem, wynikającym ze stosowania kosmetyków z parabenami jest to, że mogą one działać estrogennie i rakotwórczo. Mogą też powodować uwrażliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych - przede wszystkim słońca, które w połączeniu niekorzystnymi składnikami kosmetyków może wywołać zaczerwienienie, podrażnienie i świąd skóry. Pamiętajmy o tym, że parabeny są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży oraz okresie laktacji.

Szkodliwe składniki kosmetyków: parafina

Parafina to produkt otrzymywany w procesie destylacji ropy naftowej, który w kosmetyce wykorzystywany jest w postaci miękkiej, twardej lub płynnej. Parafina w kosmetykach występuje dość często ze względu na dostępność oraz niską cenę. W formie miękkiej i twardej można ją spotkać m. in. w kremach do twarzy, podkładach czy pomadkach do ust. Posiada ona jednak bardzo niekorzystny wpływ na stan skóry - zatyka pory skóry, absorbuje kurz i bakterie, a także hamuje wymianę gazową i metaboliczną w skórze. Zwiększa podatność na powstawanie zaskórników i zmian trądzikowych, a nawet oznak starzenia się skóry. Choć skóra pod jej powierzchnią wydaje się być aksamitna i gładka, to w rzeczywistości jest ona pozbawiona swobodnego “oddychania”. Warto też zaznaczyć, że organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie przetworzyć i wydalić cząsteczek parafiny, w związku z czym jest ona magazynowana w organach takich, jak: wątroba, nerki czy węzły chłonne, przyczyniając się do powstawania zmian nowotworowych.

Silikony w składzie kosmetyków

Silikony w kosmetykach przybierają zazwyczaj postać bezwonnych i bezbarwnych olejków lub wosków. Wyrównują one niedoskonałości i dają wrażenie gładkości i nawilżenia naskórka, dlatego bardzo chętnie są wykorzystywane przy produkcji kremów nawilżających, odżywek do włosów czy podkładów do twarzy. Oleje silikonowe tworzą na skórze ochronny film, który jednak bardzo często prowadzi do zatykania porów, a tym samym występowania wyprysków, zmian trądzikowych i zaskórników.Z tego względu powinny je omijać przede wszystkim osoby, które na co dzień zmagają się ze skórą tłustą lub trądzikową. Silikony, podobnie jak parafina, nie ulegają rozkładowi biologicznemu, w związku z czym gromadzą się w tkankach organizmu.

Szkodliwe składniki kosmetyków: glikole

Glikole to powszechnie stosowane rozpuszczalniki, które w przemyśle kosmetycznym pełnią rolę emulgatorów i środków zwiększających lepkość ciekłych preparatów. To silnie działające substancje, które przenikają przez skórę i dostają się krwi, uszkadzając różne organy i zwiększając ryzyko chorób nowotworowych. Ponadto wysuszają i podrażniają skórę, mogą też powodować świąd, pieczenie i stany zapalne skóry.

Jak uchronić się przed szkodliwymi składnikami kosmetyków?

Szkodliwe dla skóry i niebezpieczne dla zdrowia składniki kosmetyków mogą znaleźć się w wielu używanych przez nas preparatach drogeryjnych. Jeżeli chcemy uniknąć wyżej wymienionych negatywnych skutków stosowania chemii w kosmetykach, sięgajmy po produkty o naturalnym składzie lub kosmetyki apteczne (dermokosmetyki). Zawartość szkodliwych substancji jest w nich ograniczona do minimum, a w większości przypadków nie posiadają one w ogóle parabenów, konserwantów czy innych niebezpiecznych składników. Pamiętajmy, że to, jakich kosmetyków używamy na co dzień, ma bardzo duży wpływ na wygląd naszej twarzy teraz i w przyszłości, dlatego wybierajmy je rozsądnie!

Najczęściej czytane

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Life Style

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

Przeczytaj artykuł

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Life Style

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Dieta koktajlowa jest zdecydowanym potwierdzeniem tego, że dieta odchudzająca nie musi być nudna, męcząca i całkowicie pozbawiona smaku. Na czym polega dieta koktajlowa i ile można na niej schudnąć? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

Przeczytaj artykuł

Czym jest ekstrakt?

Life Style

Czym jest ekstrakt?

Ekstrakt, czyli inaczej wyciąg, powstaje w efekcie procesu ekstrakcji polegającego na wyodrębnieniu danego składnika bądź mieszaniny za pomocą dyfuzji. Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Wyodrębnia się ekstrakty roślinne, ziołowe, owocowe, warzywne, a nawet drożdżowe. Zastosowanie wyciągów jest bardzo szerokie. Proces ekstrakcji wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu: medyczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, spożywczą, itp.

Przeczytaj artykuł

Czy można przedawkować magnez?

Life Style

Czy można przedawkować magnez?

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czy można przedawkować coś, co ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie? Dowiedz się więcej o hipermagnezemii, czyli o przedawkowaniu magnezu!

Przeczytaj artykuł

go to top