OK

OK Cancel

Thank you

Close

Witamina D3 - jaki ma wpływ na nasz organizm?

 • favoris

Niedobór witamin, w tym niedobór witaminy D3, może powodować bardzo poważne skutki. Odpowiednie stężenie witaminy D3 zapewnia nam mocne kości, zdrowe zęby, oraz sprawnie funkcjonujący układ krążenie, a także zmniejszone ryzyku rozwoju nowotworu. Nie Jest jednak powiedziane, że jedynie niedobór tej witaminy jest szkodliwy. Równie szkodliwy może być jej zbyt wysoki poziom. Dlatego tak ważne jest jakość, jaką ma witamina D3. Cena preparatów może się różnić, jednak czy droższe oznacza lepsze? I czy w ogóle należy się suplementować? Jak działa witamina D3 i jakie są objawy jej nadmiaru oraz braku? Sprawdźmy!

Witamina D3 - niedobór

Witamina D3 - jaki ma wpływ na nasz organizm?

Przyczyny niedoboru witaminy D3 to przede wszystkim niewystarczająca ilość czasu nasłoneczniania skóry. Kremy z filtrami, chroniące przed poparzeniem, oraz brak słońca jesienią i zimą, wpływają na zmniejszające się stężenie witaminy D w organizmie. Bez witaminy D organizm nie poradzi sobie z wieloma funkcjami, dlatego koniecznie przyjrzyj się uważnie poniższym wskazówkom.

Niedobór witaminy D3 - objawy

Witamina D3 - jaki ma wpływ na nasz organizm?

Niedobór witaminy D może objawiać się na wiele różnych, przykrych sposobów. Oczywiście wiele objawów może występować jednocześnie. Do głównych należą:

* spadek apetytu,
* nudności,
* ogólne osłabienie,
* wzmożone oddawanie moczu,
* biegunka,
* wymioty,
* bóle głowy i oczu,
* nadmierne pocenie się.

Jak już pisaliśmy, nie tylko niedobór witaminy D3 jest niebezpieczny. Także jej nadmiar może powodować niemiłe objawy oraz niebezpieczne skutki. Przedawkowanie tej witaminy prowadzi do gromadzenia się wapnia w tkankach, np. w sercu, tętnicach i nerkach. Prowadzi to do niesamowicie niebezpiecznych zaburzeń. Do objawów przedawkowania należą:

* bóle mięśni,
* bóle kości,
* utrata apetytu,
* biegunka,
* bezsenność,
* zaburzenia widzenia,
* pieczenie w jamie ustnej i gardle oraz niesmak.

Witamina D3 - pielęgnacja skóry

Witamina D3 - jaki ma wpływ na nasz organizm?

Witamina D3 ma bardzo ważny wpływ na proces regulacji cyklu odnowy biologicznej naskórka. W młodej skórze proces ten trwa ok. 28 dni, natomiast wraz z wiekiem coraz bardziej się wydłuża. Niedobór witaminy D 3 powoduje pogorszenie się jakości skóry, która wydaje się coraz starsza. Zwiększa się także podatność na stany chorobowe oraz zaburza się proces złuszczania naskórka. Witamina D3 stanowi barierę ochronną skóry na czynniki zewnętrzne.

Dlatego właśnie tak ważna jest odpowiednia suplementacja. Według European Food Safety Authority, maksymalną dopuszczalną dzienną dawką jest:

• noworodki i niemowlęta: 1000 j.m. / dobę
• dzieci w wieku 1-10 lat, 2000 j.m. / dobę
• dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat: 4000 j.m. / dobę
• dorośli i seniorzy z prawidłową masą ciała: 4000 j.m. / dobę
• otyli dorośli oraz otyli seniorzy: 10 000 j.m. / dobę
• kobiety ciężarne i karmiące piersią: 4000 j.m. / dobę

Zapytaliśmy także specjalistów Vichy o to, jak jeszcze możemy pomagać skórze twarzy z oznakami zmęczenia. Opowiedzieli nam o innowacyjnym kremie energetyzująco - wygładzającym Idéalia. Dzięki niemu skóra zyskuje nowy blask, jej koloryt staje się równomierny, pory delikatnie się zamykają, a pierwsze zmarszczki zostają wygładzone.

Rekomendowane produkty

 • Aksamitny krem do twarzy SPF 50+ VICHY IDEAL SOLEIL
 • Najczęściej czytane

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Pielęgnacja ciała

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

  Przeczytaj artykuł

  go to top