OK

OK Cancel

Thank you

Close

Witaminy w owocach - które owoce poprawią kondycję Twojej skóry?

  • favoris

Owoce - słodkie, soczyste, pożywne, kolorowe, a co najważniejsze pełne witamin korzystnie wpływających na kondycję naszej skóry. Chcesz dowiedzieć się co jeść, aby widocznie poprawić stan swojej cery? Sprawdź razem z nami zawartość witamin w owocach!

Jaki wpływ mają wotaminy na naszą skórę?

Zanim przejdziemy do wskazania, które owoce mają najwięcej dobroczynnych dla naszej skóry witamin, zastanówmy się przez chwilę, jaki konkretnie wpływ wywierają witaminy na cerę.
Otóż, w dermatologii, gdy mówią się o wpływie witamin na skórę przede wszystkim zwraca się uwagę na trzy kwestie. Po pierwsze szereg witamin wykazuje działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że skutecznie eliminuje nadmiar wolnych rodników odpowiedzialnych za zły stan cery oraz przyspieszających proces starzenia. Po drugie witaminy działają jak kofaktory. Kofaktory to związki chemiczne, w tym przypadku organiczne, które są niezbędne, aby enzymy mogły rozpocząć konkretne reakcje biochemiczne. Po trzecie znaczące jest receptorowe działanie witamin, czyli działanie, które wpływa na komórki i reguluje ich funkcje.
Dla laików te trzy mechanizmy zapewne wydają się bardzo abstrakcyjne. Możemy jednak zapewnić, że mają one ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Najlepiej jest to widoczne, kiedy cierpimy na niedobór witamin. Gdy brakuje skórze pewnych pierwiastków, staje się ona sucha, złuszczona, mniej elastyczna, skłonna do powstawania wykwitów patologicznych, a jej kolor przybiera ziemisty odcień. Skądś to znamy?

Źródło witamin - owoce czy suplementacja?

To, że witaminy na skórę działają dobroczynnie jest niepodważalne. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy często brakuje nam czasu na porządny posiłek, niejednokrotnie zamiast po jabłko sięgamy po szybką do połknięcia tabletkę. Ale czy witaminy zawarte w suplementach diety działają tak samo, jak witaminy w owocach?

Które witaminy w owocach odgrywają dla skóry znaczącą rolę?

Istnieje grupa witamin szczególnie korzystnie wpływających na stan naszej cery. To witaminy, które zapewne często dostrzegasz na etykietach swoich kosmetyków. Sprawdź na przykład skład kremu na noc Idealia Skin Sleep. Tak, kosmetologia i dermatologia korzystają z mocy natury w zasadzie od wieków. Naukowcy niejednokrotnie już przebadali jakie witaminy mają owoce i jaki jest ich wpływ na naszą cerę. A do jakich wniosków doszli? Które witaminy w owocach są dla cery najlepsze?

Pochodne witaminy A, czyli tzw. retinole, które:
- spowalniają proces rogowacenia naskórka,
- pobudzają syntezę kolagenu, a więc poprawiają elastyczność skóry,
- zmniejszają proliferację komórek zapalnych, łagodzą zatem zmiany trądzikowe,
- są antyoksydantami,
- korzystnie wpływają na melanocyty, więc eliminują plamy i przebarwienia.

Witamina C, która:
- wzmacnia naczynka krwionośne,
- pobudza syntezę kolagenu,
- działa przeciwzmarszczkowo,
- również jest antyoksydantem.

Witamina E, która:
- eliminuje wolne rodniki,
- chroni naskórek,
- wspomaga nawilżanie skóry, oddziałując na warstwę hydrolipidową,
- reguluje pracę gruczołów łojowych - blokuje łojotok,
- wspiera ochronę przeciwsłoneczną.

Witamina B6, która:
- wzmacnia barierę ochronną skóry,
- wspomaga leczenie trądziku.

Oprócz wyżej wymienionych znaczące dla cery są również witamina B2, B5, czy PP.

Jaki owoc ma najwięcej witaminy C - czyli, które owoce jeść, aby mieć piękną skórę?

Źródło wit. C - CYTRYNY, JABŁKA
Źródło wit. A - MORELE, BRZOSKWINIE, WIŚNIE, ŚLIWKI
Źródło wit. E - JAGODY, KIWI, PAPAJA
Źródło wit. B6 - AWOKADO, BANANY

go to top