OK

OK Cancel

Thank you

Close

Włosy suche i łamliwe - jak powinna wyglądać ich pielęgnacja?

  • favoris

Włosy suche i łamliwe to problem, na który wpływ mogą mieć różnorodne czynniki. Zniszczone i przesuszone włosy mogą być wynikiem, m. in. problemów zdrowotnych, jednak prawda jest taka, że najczęściej odpowiadają za to nasze złe nawyki pielęgnacyjne. Jakie są dokładnie przyczyny suchych i łamliwych włosów? I co robić w przypadku łamiących się włosów?

Łamliwe włosy - przyczyny

Do najczęstszych przyczyn, odpowiadających za łamliwość i suchość włosów, możemy zaliczyć kilka różnych czynników.

  • Inwazyjne zabiegi u fryzjera - przede wszystkim częste farbowanie, trwała ondulacja i rozjaśnianie włosów. Nawet jeśli dane zabiegi fryzjerskie zostały wykonane prawidłowo i z użyciem innowacyjnych technologii, w istotny sposób naruszają strukturę włosów, które tracą odpowiedni poziom wilgoci oraz odporność przed działaniem czynników zewnętrznych.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja włosów - stosowanie szamponów, lakierów czy pianek do włosów na bazie alkoholu, detergentów i innych sztucznych składników, które niszczą i przesuszają nasze włosy.
  • Zbyt częsta stylizacja włosów - częste suszenie, prostowanie i modelowanie włosów, a co za tym idzie poddawanie ich działaniu wysokich temperatur, sprawia, że włosy stają szorstkie w dotyku i łamliwe. Bardzo zły wpływ na kondycję włosów ma również niewystarczająca ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV (zarówno na słońcu, jak i w solarium).
  • Nieprawidłowo zbilansowana dieta - brak odpowiedniej ilości składników odżywczych (witamin i minerałów) w spożywanym jedzeniu bardzo szybko odbija się zarówno na kondycji naszej skóry i paznokci, jak również i włosów.
  • Zły stan zdrowia - np. zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej, choroby skóry głowy np. łupież, choroby tarczycy, problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Pamiętajmy, że nie w każdym przypadku za suche, łamliwe włosy muszą być odpowiedzialne nasze złe nawyki. Czasami problem ten może mieć głębsze podłoże, co warto skonsultować ze specjalistą.


Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych - co robić?

Walkę z problemem łamliwych i suchych włosów warto rozpocząć od doboru odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji.

Mycie włosów powinno odbywać się przy pomocy delikatnego szamponu o łagodnym składzie, który będzie idealnie dostosowany do rodzaju naszych włosów oraz problemów, z którymi mamy do czynienia np. Vichy Dercos przeciwłupieżowy szampon do włosów suchych.

Po każdym myciu włosów należy zastosować odpowiednią odżywkę bogatą w nawilżające i delikatnie natłuszczające substancje, np. olejki do włosów.
Dwa lub trzy razy w tygodniu na włosach powinna znaleźć się też odżywczo-nawilżająca maseczka do włosów, która pomoże odżywić łodygę włosa i cebulki włosów.
Warto też zastanowić się nad wykonaniem zabiegu olejowania włosów, który doskonale odżywia, wygładza i uelastycznia włosy.

Co jeszcze na łamliwe włosy?

Mając do czynienia z suchymi i łamliwymi włosami warto wzbogacić swoją dietę o odpowiednie składniki odżywcze, np. witaminy i minerały w świeżych owocach i warzywach, oraz tłuszcze roślinne w postaci oliwy z oliwek, oleju lnianego czy tłustych ryb. Należy też unikać wszelkich szkodliwych dla naszych włosów czynników, np. częstego farbowania, prostowania czy intensywnego szarpania przy czesaniu. Przy włosach suchych i łamliwych należy też uważać na działanie ziół zawartych w kosmetykach i spożywanym jedzeniu - choć posiadają one właściwości prozdrowotne, w tym przypadku mogą dodatkowo wzmagać problem przesuszania się włosów.

Najczęściej czytane

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Pielęgnacja włosów

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

Przeczytaj artykuł

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

go to top