OK

OK Cancel

Thank you

Close

Włosy suche i łamliwe - jak powinna wyglądać ich pielęgnacja?

  • favoris

Włosy suche i łamliwe to problem, na który wpływ mogą mieć różnorodne czynniki. Zniszczone i przesuszone włosy mogą być wynikiem, m. in. problemów zdrowotnych, jednak prawda jest taka, że najczęściej odpowiadają za to nasze złe nawyki pielęgnacyjne. Jakie są dokładnie przyczyny suchych i łamliwych włosów? I co robić w przypadku łamiących się włosów?

Łamliwe włosy - przyczyny

Do najczęstszych przyczyn, odpowiadających za łamliwość i suchość włosów, możemy zaliczyć kilka różnych czynników.

  • Inwazyjne zabiegi u fryzjera - przede wszystkim częste farbowanie, trwała ondulacja i rozjaśnianie włosów. Nawet jeśli dane zabiegi fryzjerskie zostały wykonane prawidłowo i z użyciem innowacyjnych technologii, w istotny sposób naruszają strukturę włosów, które tracą odpowiedni poziom wilgoci oraz odporność przed działaniem czynników zewnętrznych.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja włosów - stosowanie szamponów, lakierów czy pianek do włosów na bazie alkoholu, detergentów i innych sztucznych składników, które niszczą i przesuszają nasze włosy.
  • Zbyt częsta stylizacja włosów - częste suszenie, prostowanie i modelowanie włosów, a co za tym idzie poddawanie ich działaniu wysokich temperatur, sprawia, że włosy stają szorstkie w dotyku i łamliwe. Bardzo zły wpływ na kondycję włosów ma również niewystarczająca ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV (zarówno na słońcu, jak i w solarium).
  • Nieprawidłowo zbilansowana dieta - brak odpowiedniej ilości składników odżywczych (witamin i minerałów) w spożywanym jedzeniu bardzo szybko odbija się zarówno na kondycji naszej skóry i paznokci, jak również i włosów.
  • Zły stan zdrowia - np. zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej, choroby skóry głowy np. łupież, choroby tarczycy, problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Pamiętajmy, że nie w każdym przypadku za suche, łamliwe włosy muszą być odpowiedzialne nasze złe nawyki. Czasami problem ten może mieć głębsze podłoże, co warto skonsultować ze specjalistą.


Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych - co robić?

Walkę z problemem łamliwych i suchych włosów warto rozpocząć od doboru odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji.

Mycie włosów powinno odbywać się przy pomocy delikatnego szamponu o łagodnym składzie, który będzie idealnie dostosowany do rodzaju naszych włosów oraz problemów, z którymi mamy do czynienia np. Vichy Dercos przeciwłupieżowy szampon do włosów suchych.

Po każdym myciu włosów należy zastosować odpowiednią odżywkę bogatą w nawilżające i delikatnie natłuszczające substancje, np. olejki do włosów.
Dwa lub trzy razy w tygodniu na włosach powinna znaleźć się też odżywczo-nawilżająca maseczka do włosów, która pomoże odżywić łodygę włosa i cebulki włosów.
Warto też zastanowić się nad wykonaniem zabiegu olejowania włosów, który doskonale odżywia, wygładza i uelastycznia włosy.

Co jeszcze na łamliwe włosy?

Mając do czynienia z suchymi i łamliwymi włosami warto wzbogacić swoją dietę o odpowiednie składniki odżywcze, np. witaminy i minerały w świeżych owocach i warzywach, oraz tłuszcze roślinne w postaci oliwy z oliwek, oleju lnianego czy tłustych ryb. Należy też unikać wszelkich szkodliwych dla naszych włosów czynników, np. częstego farbowania, prostowania czy intensywnego szarpania przy czesaniu. Przy włosach suchych i łamliwych należy też uważać na działanie ziół zawartych w kosmetykach i spożywanym jedzeniu - choć posiadają one właściwości prozdrowotne, w tym przypadku mogą dodatkowo wzmagać problem przesuszania się włosów.

Najczęściej czytane

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

go to top