OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czy dieta kopenhaska faktycznie przynosi rezultaty?

  • favoris

Dieta kopenhaska jest jedną z bardziej rygorystycznych diet, które zdobyły popularność w ostatnich latach. Jest to skuteczna dieta odchudzająca, która pozwala na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, ale jednocześnie może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Podpowiadamy, na czym polega 13-dniowa dieta kopenhaska i jakich efektów możemy się po niej spodziewać!

Dieta kopenhaska - szybkie efekty odchudzania

Czy dieta kopenhaska faktycznie przynosi rezultaty?

Dieta kopenhaska ma jedną dużą zaletę - pozwala na bardzo szybką redukcję wagi - nawet 7-20 kg w przeciągu 13 dni! Ta niskokaloryczna i niskowęglowodanowa dieta jest jednak dietą bardzo rygorystyczną - nieprzestrzeganie jej zasad, chociażby przez jeden dzień, zmusza nas do jej zaprzestania, a jej ponowne rozpoczęcie możliwe jest dopiero po upływie 3 miesięcy, bowiem w innym przypadku możemy zaszkodzić swojemu zdrowiu. Przeprowadzoną w całości i zakończoną sukcesem dietę kopenhaską można natomiast powtórzyć po upływie 2 lat.

Dieta kopenhaska - menu, jadłospis i zasady

Czy dieta kopenhaska faktycznie przynosi rezultaty?

Jadłospis diety kopenhaskiej jest ściśle określony i nie należy w nim wprowadzać żadnych zmian. Osoba, która przebywa na diecie 13 dniowej może w ciągu dnia spożyć jedynie 600-800 kcal - w zależności od menu na konkretny dzień. Nie jest to dieta, która pozwala na pokrycie dziennego zapotrzebowania kalorycznego u dorosłego człowieka, jednak jej twórcy uznali, że właśnie w ten sposób możliwa jest skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej, bowiem, by wytworzyć energię, organizm będzie musiał wykorzystać rezerwy tłuszczu.

Dieta kopenhaska jest dietą 13-dniową - jest to maksymalny czas, jaki możemy na nią poświęcić, gdyż jej jadłospis nie zawiera niezbędnej, dziennej porcji produktów zbożowych, świeżych warzyw i owoców, w związku z czym może doprowadzić nasz organizm do poważnych niedoborów witamin, składników mineralnych i innych wartości odżywczych. Jest to bardzo trudna dieta i wymaga sporo cierpliwości, bowiem w ciągu jej trwania możemy spożywać tylko 3 posiłki dziennie, przy czym ostatni posiłek, czyli kolacja, powinien zostać przez skonsumowany nie później niż w godz. 16-18.

Menu diety kopenhaskiej powinno zawierać jak najmniejszą ilością tłuszczów i węglowodanów - podstawę tworzą w tym przypadku warzywa, chude mięso, jajka i owoce, jednak w ograniczonych ilościach. Bardzo ważnym punktem diety 13 dniowej jest kawa, której zadaniem jest dostarczenie organizmowi energii, co może jednak nie sprawdzić się u tych osób, które na co dzień mają do czynienia z nadciśnieniem.

Dieta jest na tyle rygorystyczna, że całkowicie zabronione jest w niej spożywanie jakichkolwiek innych produktów niż te, które zostały wyznaczone w przygotowanym menu. Jeśli przydarzy się nam kryzys i sięgniemy po ciastko, lampkę wina czy nawet gumę do żucia - całą kurację możemy uznać za przerwaną. Co więcej, zabronione jest także spożywanie przekąsek między posiłkami - nawet w postaci warzyw. Konieczne jest natomiast wypijanie dużych ilości wody mineralnej, której zadaniem jest nie tylko dostarczanie organizmowi składników mineralnych, ale też zmniejszenie uczucia głodu.

W związku z tym, że dieta kopenhaska jest dietą wyjątkowo niskokaloryczną, na czas jej trwania należy zrezygnować z aktywności fizycznej - zbyt duży wysiłek może w tym przypadku wywołać szybkie zmęczenie i ogólnie złe samopoczucie.

Dieta kopenhaska - przykładowy jadłospis na 1 dzień

Czy dieta kopenhaska faktycznie przynosi rezultaty?

śniadanie: czarna kawa z kostką cukru
obiad: 1-2 jajka z porcją szpinaku lub brokułów oraz jednym pomidorem
kolacja: befsztyk wołowy 200 g, kilka liści sałaty z oliwką z oliwek oraz sokiem z cytryny

Pamiętajmy też o tym, że dieta 13-dniowa nie jest do końca zdrową dietą odchudzającą i nie jest wskazana dla wszystkich, dlatego przed jej zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem. Może ona też wywołać sporo negatywnych skutków ubocznych np. wyraźny spadek energii, zawroty głowy, nudności, wymioty, gorsze samopoczucie, problemy ze skórą, rozdrażnienie, a także efekt jojo. Warto więc zastanowić się, czy efekty diety są warte wszystkich tych wyrzeczeń.

Zbilansowana dieta - co jeść, żeby schudnąć?

Czy dieta kopenhaska faktycznie przynosi rezultaty?

Lekarze i dietetycy są w tym przypadku zazwyczaj zgodni - dobra dieta odchudzająca powinna być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do indywidualnych potrzeb odchudzającego. Jeśli więc zależy nam na tym, by prowadzona przez nas dieta była efektywna i pozbawiona nieprzyjemnych skutków ubocznych, zgłośmy się z tym do specjalistów, którzy ustalą nam dietę na podstawie dokładnego wywiadu i przeprowadzonych wcześniej badań. Pamiętajmy też o aktywności fizycznej, która jest nieodłącznym elementem walki o piękną sylwetkę i dobrą kondycję.

Najczęściej czytane

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Life Style

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Dieta koktajlowa jest zdecydowanym potwierdzeniem tego, że dieta odchudzająca nie musi być nudna, męcząca i całkowicie pozbawiona smaku. Na czym polega dieta koktajlowa i ile można na niej schudnąć? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

Przeczytaj artykuł

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Life Style

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Zabieg wykonywany przy użyciu bańki chińskiej to popularny i skuteczny sposób na cellulit, rozstępy czy zmniejszenie objętości brzucha, a przy tym przyjemny i relaksujący rodzaj masażu. Czy jednak jest on przeznaczony dla wszystkich? Na czym dokładnie polega masaż bańką chińską? Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim udasz się na ten zabieg!

Przeczytaj artykuł

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Life Style

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

Przeczytaj artykuł

Czym jest ekstrakt?

Life Style

Czym jest ekstrakt?

Ekstrakt, czyli inaczej wyciąg, powstaje w efekcie procesu ekstrakcji polegającego na wyodrębnieniu danego składnika bądź mieszaniny za pomocą dyfuzji. Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Wyodrębnia się ekstrakty roślinne, ziołowe, owocowe, warzywne, a nawet drożdżowe. Zastosowanie wyciągów jest bardzo szerokie. Proces ekstrakcji wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu: medyczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, spożywczą, itp.

Przeczytaj artykuł

Jak stosować błonnik witalny?

Life Style

Jak stosować błonnik witalny?

Błonnik witalny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo korzystny wpływ na różne funkcje naszego organizmu. Przeciwdziała wielu groźnym chorobom i doskonale wspomaga odchudzanie. Podpowiadamy, kiedy szczególnie warto sięgnąć po błonnik witalny i jak go stosować!

Przeczytaj artykuł

go to top