getGeoIPCountryCode = SiteAppCode = PL Test : 'PL/'

OK

OKCancel

Thank you

Close
mediacachable:1

Kosmetyki dla kobiet w ciąży - co jest bezpieczne?

  • favoris

Czy w czasie trwania ciąży faktycznie należy zaprzestać używania swoich dotychczasowych kremów, balsamów, mazideł i wybrać się do drogerii po nowy asortyment oznaczony ikonką kobiety z brzuszkiem? Czy w istocie kosmetyki dla kobiet w ciąży są lepsze niż te “zwykłe”? Jak powinna dbać o siebie przyszła mama, aby jej ciało pozostało piękne, a dziecko bezpieczne?

Kiedy rośnie brzuszek, rynek pęka w szwach…

Kosmetyki dla kobiet w ciąży - co jest bezpieczne?

Rynek kosmetyczny wie, że kobieta oczekująca dziecka, to klientka wyjątkowa. Dlatego też właśnie z myślą o kobietach ciężarnych w aptekach i drogeriach powstały specjalne półki, na których znajdują się produkty z etykietą upiększoną subtelnym obrazkiem pani z brzuszkiem. To ogromny asortyment, wśród którego można znaleźć i kremy na rozstępy w ciąży, i naturalne farby do włosów, i specjalne kremy przeciw oznakom zmęczenia Aqualia Thermal SPA, i wiele, wiele innych.
Producenci kosmetyków dla kobiet w ciąży oferują konsumentkom całe serie kosmetyków dla ciężarnych, dając tym samym przyszłym mamom sygnał, że nie tylko powinny ujędrniać swoją skórę, ale także zawczasu rozpocząć walkę z rozstępami, a także rozprawić się z cellulitem. Wydaje się, że każda buteleczka dla przyszłej mamy ma swój odpowiednik w zwyczajnym asortymencie, kierowanym do zwyczajnych klientek. Z jednej strony może to i dobrze, w końcu brzuchatki mają w czym wybierać. Jednak z drugiej, czy to nie przesada? Czy kobiety oczekujące dziecka nie mogą korzystać ze swoich „starych” kremów i balsamów - tych sprzed ciąży?

Kosmetyki dla kobiet w ciąży - bezpieczeństwo czy biznes?

Kosmetyki dla kobiet w ciąży - co jest bezpieczne?

Łatwo zauważyć, że kosmetyki dla kobiet w ciąży to ogromny segment rynku kosmetycznego. Jednak czy w istocie są to preparaty wyjątkowe? Czy naprawdę tak znacząco różnią się od swoich zwyczajnych odpowiedników?
Otóż najważniejszą różnicą między kosmetykami dla ciężarnych a kosmetykami dla nie-ciężarnych stanowi fakt, iż te pierwsze zostały bardzo dokładnie przebadane. W laboratoriach pieczołowicie sprawdzony zostaje ich skład, który musi być wolny od substancji, które potencjalnie mogłyby zaszkodzić mamie bądź dziecku. Stąd też ikonka obrazująca panią z brzuszkiem, która obok logo Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Związku Ginekologicznego, czy też innej wiarygodnej instytucji, to po prostu znak, że dany produkt można stosować bezpiecznie, bez obaw, że na uwrażliwonej grą hormonów skórze pojawi się zaczerwienienie czy wysypka. Bo przecież z takimi problemami bardzo często zmagają się przyszłe mamy.
Tak więc mimo tego, iż kosmetyki dla kobiet w ciąży to asortyment z pewnością oznaczający poważny biznes, są to produkty, których stosowanie ma uzasadnienie. Tym bardziej że lista substancji wykazujących drażniące działanie na skórę, dopuszczonych do produkcji kosmetyków, jest bardzo długa.

Kosmetyki w ciąży - na co uważać?

Kosmetyki dla kobiet w ciąży - co jest bezpieczne?

Jednych z najbardziej niebezpiecznych substancji, na które powinny uważać przyszłe mamy są KSENOESTROGENY. Ksenoestrogeny są związkami chemicznymi integrujących w układ hormonalny, wpływających więc na poziom estrogenów tak ważnych w trakcie tych 9 wspaniałych miesięcy. Warto także zaznaczyć, że ich wpływ na rozwój płodu to wciąż podejmowany temat w dyskusji ginekologów i toksykologów. Z najbardziej znanych ksenoestrogenów wymienia się ekstrakty z soi zawarte w różnego rodzaju kosmetykach.
Inną niebezpieczną dla ciężarnych substancją są FTALANY, stanowiące składnik lakierów do paznokci, lakierów i pianek do włosów, czy na przykład dezodorantów. Ftalany uchodzą za przyczynę niepłodności u mężczyzn i wcześniejszego pokwitania u kobiet. W USA ich stosowanie w kosmetykach jest zakazane, w Polsce wciąż dopuszczone.
Kolejną rzeczą, na którą należy uważać są syntetyczne utleniacze, spełniające funkcję konserwującą w kremach. Mowa tu głównie o parabenach, BHA, BHT, bardzo często wywołujących alergię i stany zapalne skóry, a w wyższych stężeniach przyczyniające się do rozwoju chorób nowotworowych.
Ważnym argumentem przeciw stosowaniu zwykłych kosmetyków przez panie oczekujące dziecka przemawia także fakt, iż wiele produktów zawiera w swoim składzie środki fotouczulające, które dla tak wrażliwej skóry bardzo często oznaczają zaburzenie pracy melanocytów, a więc problem z trudnymi do usunięcia przebarwieniami (melasma).

Kosmetyki dla kobiet w ciąży - a jednak bezpieczniejsze!

Kosmetyki dla kobiet w ciąży - co jest bezpieczne?

Lista substancji szkodliwych dla mamy i dziecka jest o wiele dłuższa niż wyżej podane przykłady. Panie, które wybierają produkty stworzone specjalnie dla kobiet w ciąży zazwyczaj mają gwarancję, że są one bezpieczne. I to nie tylko dlatego, że są dokładnie przebadane, ale także dlatego, że ich działanie na skórę jest słabsze. Przykładowo krem dla kobiet w ciąży oddziałuje wyłącznie na powierzchniowe warstwy naskórka, nie przenika do skóry właściwej, więc w zasadzie ma wyłącznie nawilżającą. Co zatem z kremem przeciw rozstępom w ciąży? To blef? Niekoniecznie. Kosmetyki na rozstępy działają niejako profilaktycznie. Aplikuje się je przecież w miejscu, w którym rozstępy dopiero mają się pojawić - uelastyczniają skórę, zabezpieczając ją przed nieestetycznymi znamionami rozciągnięcia.

Rekomendowane produkty

  • SPA NA NOC VICHY AQUALIA THERMAL
  • Najczęściej czytane

    Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

    Pielęgnacja ciała

    Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

    Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

    Przeczytaj artykuł

    Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

    Pielęgnacja ciała

    Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

    Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

    Przeczytaj artykuł

    Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

    Pielęgnacja twarzy

    Dla kogo jest wskazany krem do twarzy z kwasem hialuronowym?

    Kwas hialuronowy to substancja powszechnie stosowana w kosmetyce i medycynie. Wykorzystuje się ją zarówno przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, jak i przy produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Jakie właściwości posiada krem do twarzy z kwasem hialuronowym? Podpowiadamy, kto w szczególności powinien sięgnąć po dobry krem do twarzy z dodatkiem tej substancji!

    Przeczytaj artykuł

    Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

    Pielęgnacja ciała

    Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

    Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

    Przeczytaj artykuł

    go to top