OK

OK Cancel

Thank you

Close

Nadwrażliwość skóry - jak dobierać kosmetyki do skóry wrażliwej

 • favoris

Problem nadwrażliwości skóry jest bardzo częsty, dotyka dwie na trzy kobiety i co trzeciego mężczyznę. Skóra nadwrażliwa powoduje wiele problemów oraz dyskomfort w codziennym życiu. Jakie objawy a jakie przyczyny ma nadwrażliwość skóry? Jakich kosmetyków używać w przypadku nadwrażliwej cery?

Czym charakteryzuje się nadwrażliwość skóry twarzy?

Główną cechą skóry wrażliwej jest nadmierne reagowanie (hiperreaktywność) na różne czynniki. Lekarze podkreślają, że osoby mające skórę szczególnie wrażliwą, bardziej odczuwają bodźce, nasila się u nich reaktywność immunologiczna oraz osłabia osłona lipidowo-kwasowa i skórna. Osoby z nadwrażliwością skóry mogą doświadczyć reakcji alergicznej (np. intensywne swędzenie) na substancję, na którą większość osób reaguje zupełnie normalnie. Często nadwrażliwość skóry twarzy wiąże się z trądzikiem różowatym, łojotokowym lub atopowym zapaleniem skóry oraz wypryskiem.

Cechy skóry wrażliwej
- suchość
- szorstkość
- uczucie napięcia
- brak elastyczności
- matowość

Objawy nadwrażliwości skóry

Wyróżnia się dwa rodzaje złożonych objawów klinicznych:
obiektywne - widoczne gołym okiem, np. suchość, zaczerwienienie, łuszczenie, obrzęk
subiektywne - odczuwalne indywidualnie przez pacjenta, np. uczucie ściągnięcia, pieczenia, mrowienia, kłucia, swędzenia

Przyczyny nadwrażliwości skóry:

Tendencja do nadwrażliwości skóry ma zróżnicowane podłoże. Z jednej strony uwarunkowana jest genetycznie, z drugiej jednak częściej pojawia się dopiero w życiu dorosłym. Może też mieć związek z przemianami hormonalnymi - część kobiet ma problemy z nadwrażliwą cerą w okresie okołomiesiączkowym. Jednak głównym czynnikiem wpływającym na wrażliwą skórę jest zaburzenie struktury bariery naskórkowej, co powoduje utratę wody, przesuszenie skóry oraz brak funkcji ochronnej naskórka. W wyniku czego alergeny, czynniki toksyczne i infekcyjne mają ułatwiony dostęp do naskórka, co przyczynia się do wystąpienia na twarzy odczynu alergicznego.

Kosmetyki do nadwrażliwej skóry twarzy

Warto zdać sobie sprawę, że wiele kosmetyków oraz środków do higieny osobistej może wywołać reakcję alergiczną, podrażnienia lub zmiany fotoalergiczne. Dlatego osoby cierpiące na nadwrażliwość skóry muszą szczególnie uważać na dobór odpowiednich kosmetyków. Najważniejsze jest to, aby nie stosować produktów z czynnikami podrażniającymi. Jednocześnie należy zadbać o odpowiednią pielęgnację suchej skóry, która pomoże odbudować funkcje źle funkcjonującej bariery naskórkowej. Osoby z nadwrażliwością skóry nie powinny wybierać kosmetyków zawierających
- barwniki
- substancje zapachowe
- detergenty
- środki konserwujące
- alkohol
- enzymy

Powinny natomiast sięgnąć po przeznaczone do wrażliwej cery produkty o działaniu kojącym oraz nawilżającym. Jako że demakijaż twarzy jest jednym z najważniejszych kroków w pielęgnacji skóry twarzy, dobrze wybrać odpowiedni do tego preparat. Do nadwrażliwej skóry szczególnie polecamy płyn micelarny 3w1 dla skóry wrażliwej Vichy Pureté Thermale. Jego użycie nie wymaga stosowania wody, która również podrażnia skórę. Produkt łączy w sobie trzy artykuły: tonik, mleczko oraz płyn do demakijażu, dzięki czemu kompleksowo oczyszcza skórę, usuwa makijaż, a dodatkowo łagodzi podrażnienia. Płyn zawiera Wodę Termalną z Vichy wzbogaconą o 15 cennych minerałów. Po użyciu Vichy Pureté Thermale nasza skóra zostanie ukojona oraz odświeżona. Produkt szczególnie polecany jest osobom z nadwrażliwością skóry, jednak może go używać każdy!

Rekomendowane produkty

 • Płyn micelarny do demakijażu oczu i wrażliwej skóry twarzy 3 w 1 VICHY PURETÉ THERMALE
 • Najczęściej czytane

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?


  Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

  Pielęgnacja twarzy

  Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

  Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top