OK

OK Cancel

Thank you

Close

Nadwrażliwość skóry - jak dobierać kosmetyki do skóry wrażliwej

  • favoris

Problem nadwrażliwości skóry jest bardzo częsty, dotyka dwie na trzy kobiety i co trzeciego mężczyznę. Skóra nadwrażliwa powoduje wiele problemów oraz dyskomfort w codziennym życiu. Jakie objawy a jakie przyczyny ma nadwrażliwość skóry? Jakich kosmetyków używać w przypadku nadwrażliwej cery?

Czym charakteryzuje się nadwrażliwość skóry twarzy?

Główną cechą skóry wrażliwej jest nadmierne reagowanie (hiperreaktywność) na różne czynniki. Lekarze podkreślają, że osoby mające skórę szczególnie wrażliwą, bardziej odczuwają bodźce, nasila się u nich reaktywność immunologiczna oraz osłabia osłona lipidowo-kwasowa i skórna. Osoby z nadwrażliwością skóry mogą doświadczyć reakcji alergicznej (np. intensywne swędzenie) na substancję, na którą większość osób reaguje zupełnie normalnie. Często nadwrażliwość skóry twarzy wiąże się z trądzikiem różowatym, łojotokowym lub atopowym zapaleniem skóry oraz wypryskiem.

Cechy skóry wrażliwej
- suchość
- szorstkość
- uczucie napięcia
- brak elastyczności
- matowość

Objawy nadwrażliwości skóry

Wyróżnia się dwa rodzaje złożonych objawów klinicznych:
obiektywne - widoczne gołym okiem, np. suchość, zaczerwienienie, łuszczenie, obrzęk
subiektywne - odczuwalne indywidualnie przez pacjenta, np. uczucie ściągnięcia, pieczenia, mrowienia, kłucia, swędzenia

Przyczyny nadwrażliwości skóry:

Tendencja do nadwrażliwości skóry ma zróżnicowane podłoże. Z jednej strony uwarunkowana jest genetycznie, z drugiej jednak częściej pojawia się dopiero w życiu dorosłym. Może też mieć związek z przemianami hormonalnymi - część kobiet ma problemy z nadwrażliwą cerą w okresie okołomiesiączkowym. Jednak głównym czynnikiem wpływającym na wrażliwą skórę jest zaburzenie struktury bariery naskórkowej, co powoduje utratę wody, przesuszenie skóry oraz brak funkcji ochronnej naskórka. W wyniku czego alergeny, czynniki toksyczne i infekcyjne mają ułatwiony dostęp do naskórka, co przyczynia się do wystąpienia na twarzy odczynu alergicznego.

Kosmetyki do nadwrażliwej skóry twarzy

Warto zdać sobie sprawę, że wiele kosmetyków oraz środków do higieny osobistej może wywołać reakcję alergiczną, podrażnienia lub zmiany fotoalergiczne. Dlatego osoby cierpiące na nadwrażliwość skóry muszą szczególnie uważać na dobór odpowiednich kosmetyków. Najważniejsze jest to, aby nie stosować produktów z czynnikami podrażniającymi. Jednocześnie należy zadbać o odpowiednią pielęgnację suchej skóry, która pomoże odbudować funkcje źle funkcjonującej bariery naskórkowej. Osoby z nadwrażliwością skóry nie powinny wybierać kosmetyków zawierających
- barwniki
- substancje zapachowe
- detergenty
- środki konserwujące
- alkohol
- enzymy

Powinny natomiast sięgnąć po przeznaczone do wrażliwej cery produkty o działaniu kojącym oraz nawilżającym. Jako że demakijaż twarzy jest jednym z najważniejszych kroków w pielęgnacji skóry twarzy, dobrze wybrać odpowiedni do tego preparat. Do nadwrażliwej skóry szczególnie polecamy płyn micelarny 3w1 dla skóry wrażliwej Vichy Pureté Thermale. Jego użycie nie wymaga stosowania wody, która również podrażnia skórę. Produkt łączy w sobie trzy artykuły: tonik, mleczko oraz płyn do demakijażu, dzięki czemu kompleksowo oczyszcza skórę, usuwa makijaż, a dodatkowo łagodzi podrażnienia. Płyn zawiera Wodę Termalną z Vichy wzbogaconą o 15 cennych minerałów. Po użyciu Vichy Pureté Thermale nasza skóra zostanie ukojona oraz odświeżona. Produkt szczególnie polecany jest osobom z nadwrażliwością skóry, jednak może go używać każdy!

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top