OK

OK Cancel

Thank you

Close

Suplementy diety - czy warto je przyjmować?

 • favoris

Kolorowe pudełeczko pełne witamin zapewne znajduje się dziś w każdym domu. Polacy bowiem bardzo chętnie sięgają po suplementy diety. Najczęściej zaopatrujemy się w specyfiki mające uzupełnić codzienną dietę o niezbędne witaminy i składniki mineralne. Jednak kupujemy suplementy nie tylko z myślą o zdrowiu, ale także o urodzie. Statystyczny Polak w ciągu roku przyjmuje ponad 130 tabletek witaminowych, ale czy naprawdę suplementacja diety jest nam potrzebna?

Suplementacja diety - moda i wygoda

Dowodów na to, że Polacy bardzo chętnie sięgają po suplementy diety nie trzeba szukać daleko. Wystarczy przyjrzeć się asortymentowi aptek, drogerii, a nawet sklepów spożywczych czy internetowych. Na ich półkach bez trudu można dostrzec od kilku do kilkunastu kolorowych pudełeczek z suplementami witaminowymi. Zresztą w bardzo jaskrawy sposób przeważają one na polskim rynku nad lekami bez recepty. Według danych szacunkowych na 16 tysięcy lekarstw (ogólnie) przypada 10 tysięcy różnego rodzaju suplementów. To pokazuje, że popyt na tego typu medykamenty jest ogromny. Zresztą w przemyśle farmaceutycznym to właśnie sektor preparatów wspomagających rozwija się najszybciej.

A czym Polacy suplementują się najczęściej? Na pierwszym miejscu sprzedaży odnotowują się specyfiki mineralno-witaminowe, mające uzupełnić potencjalne niedobory w naszej codziennej diecie (czy też ją urozmaicić). Drugie miejsce zajmują tabletki mające wpływać na urodę - poprawiać kondycję skóry, włosów i paznokci. Kolejne pozycje to suplementy diety poprawiające funkcjonowanie układu immunologicznego, pokarmowego czy moczowego, a także te wspomagające naszą sprawność seksualną.

Jak widać suplementy diety to antidotum niemal na wszystko. Dlaczego tak często po nie sięgamy? Przecież w naszym kraju ani nie rozlegają się alarmy lekarzy, informujące o epidemicznych niedoborach witamin, ani nie mamy problemu z dostępem do zdrowej żywności czy lekarstw. Odpowiedz na pytanie “Dlaczego Polacy kochają suplementację?” jest złożona.
Przede wszystkim tempo naszego życia staje się coraz szybsze. Często nie mamy czasu na dobrze zbilansowane posiłki i relaks na świeżym powietrzu, a objawy stresu, przemęczenia i osłabienia są dla nas chlebem powszednim, więc sięgamy po witaminy-suplementy, które mają nas postawić na nogi.
Drugą znaczącą kwestią jest reklama. Reklama tak rozpowszechniona i tak inwazyjna, że tworząca pewnego rodzaju modę na stosowanie tabletek witaminowych, będących lekarstwem na męczące nas dolegliwości. Lekarstwem - to trzeba podkreślić, ponieważ w reklamie nie ma dokładnego rozróżnienia na leki bez recepty i suplementy diety. W efekcie pacjenci bardzo często nie wiedzą, że preparat, który przyjmują wcale ich nie leczy. Na szczęście ma się to zmienić. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło pracę nad nowelizacją ustawy o reklamowaniu suplementów diety, według której ich prezentacja nie będzie mogła nawiązywać do właściwości leczniczych.

Witaminy a tabletki - co wybrać?

Czy warto suplementować witaminy w tabletkach? Wiadomo, że borykając się z osłabieniem, zmęczeniem, łamliwymi paznokciami czy wypadającymi włosami najprościej jest połknąć raz dziennie małą kapsułkę, popić ją wodą i ze spokojną głową poczekać kilka dni na rezultaty. To z pewnością najprostsze rozwiązanie. Jednak niewielu z nas wie, że naukowcy nie odkryli jeszcze wszystkich konotacji między pierwiastkami i witaminami, zatem tak naprawdę nie wiadomo jak dany medykament na nas zadziała. Nie wspominając już o tym, że zawrotna liczba 10 tysięcy różnych suplementów diety to grupa, w której znajdują się produkty o różnej jakości. Wiele z nich jest rekomendowanych przez Instytut Żywności i Żywienia czy Główny Urząd Sanitarny, ale również wiele z nich wcale nie zostało dokładnie przebadanych. Dlatego też, jeśli decydujemy się na wybór suplementacji, najpierw przeczytajmy etykietę i oprócz wiodącego patronatu poszukajmy także innych informacji, np. o składzie, skutkach niepożądanych, itp.

Nie jest jednak tak, że suplementy diety powinny zostać kategorycznie zakazane. To nie o to chodzi. Chodzi natomiast o to, abyśmy stali się bardziej świadomymi konsumentami, którzy naprawdę wiedzą, czego potrzebują i nie ulegają sztucznym modom. Dlatego też, kiedy znowu poczujemy się osłabieni, znajdźmy chwilę dla siebie - zadbajmy o dietę, zdrowy wypoczynek, a jeśli to nie pomoże wykonajmy badanie krwi. Kiedy znów zauważymy, że na naszej skórze odbija się piętno stresu w postaci przesuszenia czy zmarszczek, zastosujmy specjalny krem na noc przeciw objawom zmęczenia (np. Aqualia Thermal SPA) albo wprowadźmy do menu pewne zmiany. Przekonajmy się, że suplementy diety dla kobiet czy mężczyzn to nie jedyne rozwiązanie problemów, z którymi się borykamy. Może ruszenie się z kanapy i przygotowanie do pracy sałatki owocowej jest bardziej czasochłonne niż połknięcie małej tabletki witaminowe, ale jest z pewnością zdrowsze.

Rekomendowane produkty

 • SPA NA NOC VICHY AQUALIA THERMAL
 • Najczęściej czytane

  Schodząca skóra po opalaniu - sprawdź jak sobie z nią radzić!

  Schodząca skóra po opalaniu - sprawdź jak sobie z nią radzić!

  Schodząca skóra po opalaniu to częsta “pamiątka” z wakacji, będąca efektem nadmiernej ekspozycji słonecznej bez zabezpieczenia skóry odpowiednimi kosmetykami. Łuszcząca się skóra po opalaniu jest nie tylko bardzo uporczywym, ale też mało estetycznym problemem, dlatego zazwyczaj chcemy jak najszybciej się jej pozbyć. Podpowiadamy zatem, jakie są skuteczne sposoby na schodzącą skórę po opalaniu!

  Przeczytaj artykuł

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Pielęgnacja ciała

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

  Przeczytaj artykuł

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?


  Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

  Przeczytaj artykuł

  Swędzenie skóry na tle nerwowym - jak radzić sobie z uciążliwym problemem?

  Porady ekspertów

  Swędzenie skóry na tle nerwowym - jak radzić sobie z uciążliwym problemem?

  Niewiele osób uświadamia sobie, że to, co czujemy bardzo często oddziałuje na nasze ciało. Silne emocje niejednokrotnie przejawiają się pod postacią trądziku, a przewlekły stres może powodować świąd całego ciała bądź określonych jego partii. Swędzenie skóry na tle nerwowym może być schorzeniem somatycznym, którego leczenie wymaga pomocy psychologa.

  Przeczytaj artykuł

  go to top