OK

OK Cancel

Thank you

Close

Poczuj
swoją siłę

Kobiety z Natury
są silne

Nie zawsze jednak zdają sobie z tego sprawę. Współpracując z wieloma kobietami marka Vichy dostrzegła, że źródłem ich siły są różne cechy. Nie każda kobieta ma je wszystkie, ale każda ma w sobie co najmniej kilka z nich.

Kobiety z Natury
są silne

Nie zawsze jednak zdają sobie z tego sprawę. Współpracując z wieloma kobietami marka Vichy dostrzegła, że źródłem ich siły są różne cechy. Nie każda kobieta ma je wszystkie, ale każda ma w sobie co najmniej kilka z nich.

Kobiety z Natury
są silne

Nie zawsze jednak zdają sobie z tego sprawę. Współpracując z wieloma kobietami marka Vichy dostrzegła, że źródłem ich siły są różne cechy. Nie każda kobieta ma je wszystkie, ale każda ma w sobie co najmniej kilka z nich.

Kobiety dla biznesu

Bielskie stowarzyszenie
doradców zawodowych
i personalnych Aktywni

Założycielka/Prezes:
Ewa Sujecka, Mirella Szcześniak, Ewa Kucypera

Jak zacząć od nowa, kiedy wydaje się, że już zgasło światełko w tunelu? Jak odnaleźć wiarę w siebie kiedy cały świat zawalił się na głowę? Trudno znaleźć pozytywną odpowiedź na te pytania bez pomocy ludzi, którzy potrafią na nowo wskrzesić nadzieję. Ewa Sujecka i Mirella Szcześniak, postanowiły swoim osobisty sukcesem zawodowym dzielić się z tymi, którzy potrzebują właśnie takiego wsparcia. I tak zrodziła się inicjatywa integracji środowiska doradców zawodowych. Celem Stowarzyszenia jest uzyskanie dostępu do pomocy doradcy zawodowego o każdej porze dnia, dla tych osób i grup społecznych, które potrzebują fachowej porady zawodowej, czy edukacyjnej.

Ludzie zaangażowani w struktur Stowarzyszenia AKTYWNI to pasjonaci, którzy wierzą w to, że praca może być jednocześnie przyjemnością i źródłem zarobku. Zarażają pasją, dodają skrzydeł innym poprzez aktywizowanie seniorów, osób niepełnosprawnych, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz ludzi dotkniętych depresją po utracie pracy. Szerzą ideę ustawicznego kształcenia, budzenia świadomości własnych zasobów i wyborów.

Ewa Sujecka, pomysłodawczyni i założycielka

Osoba posiadająca wizję wspólnej pracy na rzecz innych. Potrafiła swym pomysłem zarazić innych i konsekwentnie dążyć do formalnego założenia organizacji. Spełniła poprzez założenie stowarzyszenia swoje marzenie, a teraz jego członkowie / w 90 % kobiety/ realizują własne marzenia o rozwoju i motywowaniu siebie oraz innych.

Mirella Szcześniak, Prezes Zarządu

Wspiera z zaangażowaniem każdy etap działania organizacji. Ważne aspekty w jej pracy Mirelli to wyrównywanie szans kobiet/”młodych” stażem matek zagrożonych wykluczeniem zawodowym. Aktywnie wyszukuje potencjału w każdej osoby. Udziela bezinteresownie wsparcia merytorycznego i emocjonalnego przy podejmowaniu decyzji dotyczących zmian w życiu zawodowym i osobistym. Posiada przygotowanie pedagogiczne oraz uprawnienia doradcy zawodowego.

Plany:

Realizacja niezwykle istotnego projektu skierowanego do kobiet w każdym wieku, którego celem jest wzbudzenie wiary w siebie oraz podniesienie samooceny. Wspólne spotkania zorganizowane w konwencji terapii grupowej wyłonią 10 kandydatek, które zdaniem ekspertów najbardziej potrzebują wsparcia. Wybrane kandydatki, pod opieką ekspertów zostaną poddane zmianom wyglądu zewnętrznego, o który zadbają styliści, wizażyści oraz fryzjerzy. Wsparcia merytorycznego oraz poradnictwa udzielą specjaliści w zakresie psychologii, pedagogiki, doradztwa zawodowego. Na zajęciach kobiety poznają metody radzenia sobie z przeciwnościami takimi jak szantaż emocjonalny, pokonywanie stereotypów. Nazwą i oswoją problem, który stanowi ich barierę a następnie zaplanują sposób pokonania przeciwności oraz walki z nimi.

Stowarzyszenie rodzin i opiekunów osób z zespołem downa bardziej kochani

Założycielka/Prezes:
Ewa Suchnicka

„Państwa dziecko ma zespół Downa” – diagnoza, która dla większości rodziców brzmi jak wyrok. Ona postanowiła zrobić wszystko, aby to zmienić. Ewa Suchnicka – Prezes Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”, a prywatnie mama Natalii, która urodziła się z zespołem Downa, od 2001 roku pomaga, wspiera i edukuje rodziców w podobnej sytuacji. Kierując się dewizą, że szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko, Stowarzyszenie prowadzi szereg działań, które mają na celu aktywizację matek zarówno zawodowo, jak również pod kątem własnego, indywidualnego rozwoju.

Stowarzyszenie Bardziej Kochani tworząc cały system wsparcia dla rodziców dzieci z zespołem Downa, chce pokazać, że diagnoza „Państwa dziecko ma Zespół Downa” to nie koniec świata i nie trzeba podporządkowywać całego swojego życia jednemu dodatkowemu chromosomowi. Oczywiście są pewne badania, które należy wykonać i kwestie, o które należy zadbać, ale życie rodzinne powinno toczyć się jak dawniej – mając dziecko z zespołem Downa można i trzeba normalnie pracować, spotykać się ze znajomymi, jeździć na wakacje, uczestniczyć w życiu kulturalnym. Stowarzyszenie poprzez swoje działania pokazało drogę i dało siłę wielu rodzicom, a przede wszystkim matkom dzieci z zespołem Downa, aby mogli powrócić do normalnego życia, do pracy i realizacji własnych pasji.

Ewa Suchnicka jest Prezesem Stowarzyszenia Bardziej Kochani od ponad 15 lat. Jej siłą była odwaga do mówienia o zespole Downa, konsekwentnie prowadzone działania pomocowe inspirowane własnymi doświadczeniami życiowymi i otwartość na nowe rozwiązania. To wszystko razem sprawiło, że dziś w całej Polsce rodzice, którym rodzi się dziecko z ZD, otrzymują profesjonalne wsparcie już od samego początku. Dzięki jej zaangażowaniu, z oferty proponowanej przez organizację korzystają rodzice z miast, miasteczek i wsi z całego kraju a temat trisomii 21 chromosomu przestał był niewidzialny.

Plany:

Rozwój dotychczasowych aktywności skierowanych do kobiet, które stają się matkami dzieci z Zespołem Downa. Niezwykle istotne jest wsparcie działalności telefonu zaufania, na który z każdym rokiem dzwoni coraz więcej matek, ojców, babć, dziadków, cioć, sióstr i braci dzieci z Zespołem Downa. Wszyscy poszukują rzetelnej wiedzy, kontaktów do terapeutów, ofert turnusów i kolonii, propozycji zajęć pozaszkolnych, ale także zwykłej rozmowy z kimś, kto ich zrozumie. To również kontynuacja grup wsparcia, tak potrzebnej, i jednocześnie prostej formy pomocy dla rodziców osób z ZD, które dają szansę na poznanie innych, podobnych rodzin, nabranie sił, zadanie pytań i dzielenie się wątpliwościami w atmosferze zrozumienia i wsparcia. W planach jest również aktualizacja informatora oraz szereg innych aktywności, które mają na celu wsparcie rodziny osób z zespołem Downa i zwiększenie świadomości społeczeństwa na ten temat.

Fundacja edukacyjna Perspektywy

Założycielka/Prezes:
dr Bianka Siwińska

„Dziewczyny na politechniki!” powiedziała 10 lat temu dr Bianka Siwińska i pokazała drogę, którą należy podążać. To wystarczyło, aby odsetek kobiet na uczelniach technicznych wrósł z 29% do prawie 40%. Od tamtej pory, w ramach działań Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, stale uświadamia kobiety, że mogą sięgać gwiazd, a ich kompetencje pozwalają na realny wpływ na kształtowanie otaczającej rzeczywistości. W działaniach Fundacji wzięło już udział 150 000 dziewczyn.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy jest organizacją, która za cel postawiła sobie wsparcie młodych dziewczyn w ich ścieżce zawodowej w świecie technologii. Podopieczne Fundacji to ambitne, pracowite i przede wszystkim nieobojętne na otaczającą je rzeczywistość kobiety, które w perspektywie 5 lat staną się nowym pokoleniem liderek - i będą zmieniać świat na lepsze. Powstała sieć młodych kobiet, studentek i absolwentek z całej Polski, które regularnie się spotykają, współpracują i wspierają. Ta ogromna siła ma zapewnić podwaliny pod zmianę dającą dziewczynom głos, tworząc solidarność między nimi, dając im pewność siebie i impuls do działania.

Dobrym duchem i współtwórczynią Fundacji jest dr Bianka Siwińska, która od lat działa z pasją na rzecz kobiet w IT i w szeroko rozumianej inżynierii i nauce. Jest pracowitą wizjonerką. To ona stworzyła akcję "Dziewczyny na politechniki!", pierwsze w Polsce stypendium dla utalentowanych studentek kierunków IT - "Nowe technologie dla dziewczyn", program mentoringowy "Lean in STEM", a potem, z partnerami technologicznymi, wielkoskalowy program "IT for SHE" - który otrzymał prestiżową nagrodę Komisji Europejskiej dla najlepszego działania na rzecz kobiet w informatyce w Europie - European Digital Skills Award 2017. W jego ramach m.in. studentki informatyki odwiedzają wsie i małe miejscowości i uczą dzieci za darmo programowania. W 2017 roku program objął 1000 dzieciaków!

Plany:

W tym roku w listopadzie Fundacja planuje realizację największego w Europie wydarzenia inspiracyjnego dla kobiet w technologiach - "Women in TECH Summit 2018". Pragnie zaprosić 1000 młodych kobiet z Polski, UE, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu, a najlepsze prelegentki pozyskać ze wszystkich stron świata. Dla kobiet IT ma to być przestrzeń wspólnych inspiracji, wymiany informacji o najnowszych nowinach technologicznych, szkoleń, mentoringu i dyskusji. Celem jest również wzmocnienie sieci i więzi między kobietami na szczeblu międzynarodowym i krajowym, a także pokazanie, jak wspaniale potrafią się one wzajemnie inspirować i wspierać na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Poprzez organizację Youth Summit, Fundacja chce wesprzeć nowe pokolenie liderek branży IT, które współdecydować będzie o przyszłości technologicznej naszego świata. Dziewczyny - informatyczki, dostaną stypendia na udział w tym wydarzeniu. Wezmą też udział w Women in Tech Camp 2018 - obozie dla kobiet w technologiach.

One - fundacja dla aktywnych kobiet

Założycielka/Prezes:
Katarzyna Pankowska-Jurczyk

Założona i prowadzona przez aktywne, pewne siebie i swojej siły kobiety, Fundacja pomaga tym, które potrzebują przewodnika, aby zrobić krok w kierunku własnej samorealizacji. Jej podopieczne stojąc często na zakręcie, z ogromnym bagażem ciężkich przeżyć i doświadczeń, znajdują tu zrozumienie, ale przede wszystkim realną pomoc w pozyskaniu nowych kompetencji, które pozwolą im na budowanie swojego zawodowego sukcesu.

Celem fundacji jest realizacja działań służących wspieraniu rozwoju zawodowego oraz osobistego kobiet i ich bliskich, zarówno dorosłych jak i dzieci. Płatne formy aktywizacji zawodowej i rozwoju kompetencji skierowane do kobiet nie zawsze są w zasięgu ich możliwości finansowych. Fundacji udało się uruchomić bezpłatne formy wsparcia, zarówno dla kobiet uwikłanych w problemy okołorozwodowe, jak również dla tych nastawionych na rozwój. Szkolenia prowadzą osobiście kobiety Fundacji, czyli Katarzyna Pankowska – Jurczyk oraz Renata Stoczkowska. Wykłady, warsztaty, wycieczki, konsultacje indywidualne – wszystko po to, aby jak najwięcej kobiet mogło realizować swoje marzenia zawodowe, rozwijać się i podnosić kompetencje. Często to forma terapii po ciężkich przeżyciach osobistych.

Katarzyna Pankowska-Jurczyk, Prezes Zarządu Fundacji to człowiek orkiestra. Dr nauk o kulturze fizycznej, psycholog, arterapeuta i interwent kryzysowy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia, zaangażowana w działania związane z aktywnością fizyczną i promowaniem zdrowia psychospołecznego. Nauczyciel konsultant, szkoleniowiec, wykładowca, recenzent wielu poradników. Autorka i współautorka licznych publikacji. Zaangażowana w działania na rzecz pomocy w sytuacjach trudnych i kryzysowych, dotyczących dorosłych i dzieci. Kieruje się dewizą, że siła to nie tylko realizacja zadań, które nie wymagają dużego nakładu pracy, ale umiejętność zbudowania zespołu kompetentnego, zaangażowanego i chętnego do realizacji wszelkich zadań statutowych. Potrzeba na to odpowiednio dużo czasu, otwartości na zmiany, determinacji, konsekwencji i uporu, których to cech na pewno jej nie brakuje.

Plany:

Kontynuowanie działań związanych z aktywizacją zawodowa kobiet. Ponieważ kobiety coraz chętniej chcą poszerzać swoje kompetencje w zakresie IT, znakomicie czują się w tym temacie i pragną rozwijać się zawodowo, Fundacja planuje organizację szkolenia „ Nowy zawód – Testerka oprogramowania”. W ramach programu, kobiety otrzymają nie tylko pogłębiona wiedzę merytoryczną na temat technologicznych aspektów. Silnym punktem szkolenia jest nacisk na rozwój miękkich kompetencji, w tym indywidualne wsparcie psychologiczne. Wiele podopiecznych Fundacji wymaga bowiem w pierwszej kolejności odbudowania poczucia własnej wartości i znalezienia w sobie potencjału.

Fundacja Równoważnia

Założycielka/Prezes:
Aleksandra Zwolińska

Ta wyjątkowa, częstochowska Fundacja to tak naprawdę grupą przyjaciółek i znajomych, które chcą i potrafią realizować fantastyczne inicjatywy społeczne skierowane do kobiet. Nie inwestują w środki trwałe czy majątek fundacji, nie mają stałych pracowników czy gotowego zaplecza lokalowego. Mają natomiast mnóstwo ciekawych pomysłów i kompetencji do ich realizacji. Ich cel to zapełnienie luki w zakresie rozwoju osobistego, motywacji i budowania własnej tożsamości kobiet. Uczą feminizmu i szerzą idee związane z równouprawnieniem kobiet.

Fundacja gromadzi wokół siebie kobiety chętne i gotowe do działania, mające energię i kompetencje, aby realizować się zawodowo, czy to w przestrzeni biznesowej, pozarządowej, czy w administracji publicznej. Niestety, każdego dnia borykają się z sytuacjami dyskryminacji, ograniczania ich pola działania, seksizmem, molestowaniem… Ich wewnętrzna siła nie zawsze wystarcza, by radzić sobie z tymi trudnymi sytuacjami. Potrzebują wsparcia, silnej społeczności kobiet, która dzięki wymianie doświadczeń i wzajemnej motywacji może radzić sobie z trudami codziennego życia, nie tylko zawodowego. Proponowane przez Fundację działania wspierają je w ich rozwoju osobistym i zawodowym, a także wypełniają lukę na lokalnym rynku propozycji kulturalno-edukacyjnych.

Aleksandra Zwolińska, współzałożycielka Fundacji Równoważnia, po urodzeniu dwójki dzieci przemodelowała swoje życie zawodowe, pozostawiając za sobą wieloletnią karierę w korporacji i duże miasto. Skupiła się w swoich zawodowych działaniach na rozwoju, ukończyła certyfikacją międzynarodowy kurs coachingu i zintensyfikowała swoje działania trenerskie. Ambicja powrotu do zrównoważonej aktywności zawodowej i równocześnie chęć przeniesienia pewnych praktyk/obserwacji z pracy w międzynarodowej korporacji, czy choćby życia w większym mieście, w połączeniu ze zmianą kierunku rozwoju osobistego, zaowocowały koncepcją działalności w III sektorze.

Plany:

Fundacja stawia sobie bardzo ważny cel. Chce, aby kobiety nie bały się marzyć i realizowały swoje aspiracje w wybranych przez siebie polach. Dlatego planuje uruchomienie projektu „Szkoła Od-Rodzenia” , który miałby formę cyklicznie organizowanej serii warsztatów, dedykowanych kobietom powracającym do pracy po okresie związanym z wychowaniem dziecka. W ten sposób warsztaty staną się naturalną pomocą dla kobiet przygotowujących się do powrotu do pracy (jak szkoła rodzenia to w tej chwili standardowy etap przygotowań do przyjęcia na świat dziecka). Kolejny z planowanych projektów to „Co robią mamy?”, skierowany do najmłodszych kobiet, w wieku przedszkolnym. Świadomość tego, co jest w zasięgu, buduje się już w przedszkolu. Fundacja chce wyraźnie sprzeciwić się tendencji panujących na rynku książek dla dzieci, na którym na ponad 5 tys. książek aż ¼ nie zawiera żadnej postaci żeńskiej! Stąd pomysł na serię warsztatów kierowanych do częstochowskich przedszkoli, w których chcą pokazać najmłodszym, jak wiele opcji zawodowych w rzeczywistości mają kobiety i jak konsekwentnie potrafiły po nie sięgać w historii.

Kobiety dla społeczeństwa

Centrum praw kobiet oddział w Gdańsku

Założycielka/Prezes:
Urszula Nowakowska

Najgorszym rodzajem przemocy, bo często niewidocznym, a przez to nie ściganym prawem, jest przemoc domowa. Jej ofiarami najczęściej padają właśnie kobiety, którym wstyd, lęk i finansowe lub psychiczne uzależnienie od partnera uniemożliwia skuteczną obronę. Właśnie takim kobietom najbardziej przydaje się wsparcie Fundacji Centrum Praw Kobiet. Służy ono wsparciem psychologicznym i prawnym, by mogły zyskać niezależność i siłę niezbędne do tego, by stawić opór przemocowemu partnerowi. Fundacja wzmacnia jednak kobiety w dużo szerszym zakresie.

Codziennie do gdańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet zgłasza się co najmniej kilkanaście kobiet doświadczających przemocy. Wolontariuszki i wolontariusze CPK udzielili w 2017 roku ponad 650 bezpłatnych porad prawnych oraz prawie 900 bezpłatnych porad psychologicznych i odebrały w tym czasie ponad 2000 telefonów od kobiet znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Do CPK w Gdańsku zgłaszają się kobiety nie tylko z Gdańska, ale z całego Województwa Pomorskiego oraz innych województw. Fundacja stara się również wpływać na prawo proponując zmiany, które skuteczniej chroniłyby kobiety przed przemocą i dyskryminacją oraz zapewniłyby respektowanie ich podstawowych praw i wolności. CPK od wielu lat prowadzi też badania i kampanie społeczne, posiada także prężny dział wydawniczy. Publikacje CPK, a także szkolenia przez nie organizowane cieszą się od lat zainteresowaniem wielu instytucji pomocy społecznej, policji czy innych organizacji i samorządów zawodowych. Największym wyzwaniem dla CPK jest brak środków i stabilizacji finansowej. Mimo to wolontariuszki i wolontariusze z Gdańskiego oddziału (prawie 40 osób) kontynuują pracę na rzecz kobiet doświadczających przemocy.

Urszula Nowakowska, Przewodnicząca Zarządu Fundacji CPK i jej współzałożycielka.

Dyskryminacji doświadczyła po raz pierwszy, gdy koledzy odmówili jej przyjęcia do grona podwórkowych kowboi „bo to nie dla dziewczynek”. Wówczas dzielnie walczyła o to, by zmienili zdanie, a później walkę o prawo do realizacji marzeń bez względu na płeć, a także o równość kobiet i mężczyzn w sferze prywatnej, publicznej, społecznej i zawodowej, kontynuowała współtworząc i tworząc kolejne organizacje. Najpierw Polskie Stowarzyszenie Feministyczne – pierwszą tego typu organizację w wolnej Polsce - a później właśnie Centrum Praw Kobiet. Problemem przemocy domowej zajęła się m.in. dlatego, że właśnie z takimi problemami zaczęły zgłaszać się do Fundacji CPK kobiety. Nie mogła pozostać obojętna i wkrótce Fundacja skupiła się właśnie na tych działaniach.

Plany:

Gdański oddział CPK chciałby zrealizować kompleksowy, spójny i długofalowy projekt na rzecz kobiet doświadczających w swoim życiu przemocy, który pomógłby im pokonać wysoki poziom lęku, skrajnie niską samoocenę, postrzeganie siebie jako pozbawionych wartości, utratę wiary w możliwość zmiany oraz inne typowe skutki doznawanej przemocy. Głównym celem projektu gdańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet jest zatem przeprowadzenie procesu, który umożliwi kobietom doświadczającym przemocy odkrycie i wzmocnienie ich wewnętrznej siły, a zatem dotarcie do i uwidocznienie istniejących zasobów, kompetencji i potencjału, odzyskanie mocy, sprawczości, praw oraz kontroli nad własnym życiem.

Fundacja Hearts WorldWide (Serca Dookoła Świata)

Założycielka/Prezes:
Joanna Łysiak

Czy z trudnych, osobistych doświadczeń może zrodzić się coś dobrego? Siła, która pomaga dawać nadzieję tym, którzy ją utracili? Czy to co wydaje się niemożliwe do osiągnięcia, może stać się realne? Fundacja Hearts Worldwide udowadnia, że tak, i od 2007 roku pomaga osobom, które stanęły w obliczu trudnego wyzwania: wypadki, śpiączki, niepełnosprawności, bezdomności, trudne sytuacje życiowe. Fundacja działa, jak pogotowie kryzysowe i podejmuje się zdobycia środków lub dotarcia do specjalistów, których wsparcie jest niezbędne w konkretnej sytuacji, nawet wtedy, gdy wydaje się to być niemożliwe.

Dzięki Fundacji, w ramach prowadzonej przez nią akcji „Rozbudzenie - Uśmiechnij się do mnie”, bliscy osób przebywających w śpiączce uzyskują wsparcie ekspertów i uczą się specjalistycznej opieki i rehabilitacji chorego. Organizacja ma na swoim koncie setki przypadków i podopiecznych. Adrian, ofiara wypadku motocyklowego, którego udało się wybudzić mimo, że lekarze nie widzieli szans na przeżycie. Daria, której rodzice już mieli podpisać pozwolenie na pobranie organów, skończyła szkołę z czerwonym paskiem, chodzi samodzielnie i cieszy się życiem. Mim Maks – symbol Darłowa, który z defektem mowy (matka wlała mu spirytus do gardła jak był niemowlakiem) traktowany był jako osoba niepełnosprawna umysłowo i mieszkał w tragicznych warunkach, a dziś jest samodzielnym mężczyzną znakomicie radzącym sobie w życiu. I wiele, wiele innych ludzkich historii…. Fundacja do każdego przypadku podchodzi indywidualnie, ale zawsze wykorzystuje zdobyte doświadczenie, by pokonywać bariery i pomagać. Również poprzez organizację wydarzeń o charakterze medialnym, dzięki którym pozyskuje środki na pomoc podopiecznym, realizując ich marzenia oraz przebijając mur obojętności.

Joanna Łysiak, prezes zarządu Fundacji

Joanna ma moc! A jej entuzjazm porywa wszystkich do działania. Gdy urodziła syna z porażeniem mózgowym, lekarze nie dawali mu szans na prawidłowy rozwój. Ale Joanna się uparła. Dzięki intensywnej rehabilitacji postawiła syna na nogi. Postanowiła, że rozpocznie nowe życie. Takie, w którym spełni swoje marzenie o pomaganiu innym. Nie mogła bezczynnie patrzeć na cierpienie rodziców i ich niepełnosprawnych dzieci, na które lekarze wydali wyrok. Wiedziała, że ich los można odmienić! Jeździła do dzieci potrzebujących pomocy, ściągała do nich najlepszych terapeutów, lekarzy medycyny tradycyjnej i niekonwencjonalnej. Cieszyła się, że z czasem ich stan się poprawia. Tym żyła. Chciała pomagać nie setkom, a tysiącom dzieci. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Tak w 2007 roku powstała fundacja Hearts WorldWide (serca dookoła świata). To takie właśnie „serca” tworzą Fundację – są nimi ludzie dobrej woli, którzy pomagają innym.

Plany:

Pracując z rodzicami chorych dzieci działacze Fundacji dostrzegli, że często w obliczu cierpienia ich dzieci zapomina się o ich własnym. To dlatego chcieliby pozyskane z grantu środki przeznaczyć na odpoczynek i regeneracje Matek, Opiekunek, Działaczek wspierających osoby chore lub niepełnosprawne na co dzień. Ktoś kto nie miał wśród najbliższych osoby niepełnosprawnej lub obłożnie chorej nie jest w stanie zrozumieć, z czym na co dzień borykają się takie właśnie kobiety. Zwykle nie mają one czasu dla siebie, bo żyją dla chorego. Nie podlegają specjalistycznej ochronie zdrowotnej, chociaż mają zniszczone kręgosłupy od stałego dźwigania. Nie mają pieniędzy ani czasu na kosmetyczki, fryzjerki, siłownie. Nie chodzą do restauracji, do kina. Nie mają wakacji i w większości samotnie przebijają mur obojętności urzędów, sąsiadów i nierzadko najbliższej rodziny. To dlatego zasługują na wsparcie.

Stowarzyszenie wspierania inicjatyw Głogoczowa

Założycielka/Prezes:
Monika Kobus, Małgorzata Jończyk

Ludzie wychowujący się w dużych miastach za normę uznają dostęp do szerokiej oferty edukacyjno – kulturalnej. Dzieci od najmłodszych lat chodzą do kina, teatru, na basen, na zajęcia dodatkowe i gdzie tylko fantazja ich lub rodziców zapragnie. A co z tymi, którzy urodzili się w małej miejscowości lub na wsi? Czy życie poza aglomeracją musi skazywać na brak tego wszystkiego, co oferuje miasto? Nie. Fantastyczne kobiety ze wsi Głogoczów udowadniają, że chcieć znaczy móc i stworzyły w swoim lokalnym środowisku idealne warunki dla rozwoju mieszkających tam dzieci i dorosłych.

Głównym powodem założenia stowarzyszenia było zapobieganie wykluczeniu społecznemu dzieci z terenów wiejskich. Kiedy powoływano organizację w 2007 roku, lokalna oferta edukacyjno – kulturalna była niezwykle uboga. Dodatkowo, nie było szkolnej świetlicy, a przedszkole czynne było na tyle krótko, że kobietom ciężko było pogodzić życie rodzinne i zawodowe. Dlatego też pierwszą inicjatywą było powołanie do życia świetlicy szkolnej. Stowarzyszenie dzięki determinacji w pozyskaniu środków unijnych i krajowych mogło realizować założone cele. Większość dzieci ze wsi Głogoczów była w teatrze, operze i filharmonii. Organizowane są ferie zimowe i zajęcia dla dzieci. Z inicjatywy organizacji powstało tez wiele projektów skierowanych do dorosłych, jak wyjazdy rodzinne, promocja twórczości lokalnych artystek, konkursy, spotkania i akcje informacyjne.

Za sukcesem organizacji stoi jej współzałożycielka i wiceprezes, Monika Kobus. To z jej inicjatywy i dzięki jej determinacji udało się pozyskać fundusze na realizację projektów edukacyjnych. Jest propagatorką wszelkich działań skupiających się na upowszechnianiu kultury i edukacji. W 2010 roku, do Stowarzyszenia dołączyła Małgorzata Jończyk, pełniąca obecnie stanowisko sekretarza. Wniosła nie tylko gotowe pomysły na kolejne projekty, ale przede wszystkim swój czas, zaangażowanie i niesamowity entuzjazm, którym zaraża innych do działania.

Plany:

Stowarzyszenie ma przed sobą ambitne plany promocji postaw aktywnych wśród kobiet, integrację środowiska lokalnego oraz zwiększenie jego udziału w wydarzeniach kulturalnych. Aby tego dokonać, organizacja planuje modernizację swojej strony internetowej, aby zwiększyć możliwości promocyjne inicjatyw skierowanych do lokalnego społeczeństwa. W planach jest również organizacja trzech wyjazdów do instytucji kultury, a także weekend integracyjny dla członkiń Stowarzyszenia, które ze względu na soje społeczne zaangażowanie nie znajdują zbyt wiele czasu na własne przyjemności.

Stowarzyszenie NA RZECZ OSÓB LGBT TOLERADO

Założycielka/Prezes:
Bogna Listewnik

Miłości często nie da się opisać słowami. Bywa bezgraniczna. Jednak co zrobić, gdy ludzkiej miłości granice są wyznaczane przez regulacje prawne i stereotypy? Wiele osób homo, bi, a także transseksualnych, kryje się ze swoją naturą z powodu obawy przed dyskryminacją. O zmianę postaw społecznych walczy stowarzyszenie na rzecz osób LGBT+ Tolerado, na czele z nieustępliwą Bogną Listewnik – Członkinią Zarządu.

Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT+ Tolerado od lat intensywnie działa na rzecz równouprawnienia na Pomorzu. Współpracuje ze wszystkimi trójmiejskimi organizacjami kobiecymi – m.in. współorganizuje Trójmiejską Manifę 8 marca, Kongres Kobiet Pomorza, a także Czarny Protest. W tym roku stowarzyszenie włącza się w organizację obchodów 100- lecia przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce. Regularnie prowadzi warsztaty WenDo - sztuki samoobrony dla kobiet. Wszystkie działania organizacji mają na celu wspieranie lesbijek, kobiet biseksualnych oraz trans-kobiet w ich codziennym życiu. Ta grupa kobiet jest szczególnie narażona na przemoc i nierówne traktowanie. Ponadto równouprawnienie kobiet i mężczyzn Tolerado postrzega jako bazę do walki o prawa osób LGBT+.

Bogna Listewnik - Członkini Zarządu - jest zdeterminowana w dążeniu do celu, który wyznaczyła organizacja. Jak sama mówi o sobie, nie spocznie dopóki w Polsce nie nastąpi równouprawnienie kobiet i mężczyzn oraz dopóki nie zostaną zalegalizowane małżeństwa osób tej samej płci. Uczestniczyła w wielu warsztatach i seminariach dotyczących problemów dotykających współczesne kobiety oraz samorozwoju kobiet. Bogna Listewnik, odważna optymistka, jest jednym z głównych motorów aktywności stowarzyszenia Tolerado.

Plany:

W związku z organizacją obchodów 100-lecia przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce stowarzyszenie Tolerado planuje stworzenie cyklu otwartych warsztatów rozwojowych dla kobiet pt. „Baba z jajami”, pomagających uczestniczkom znaleźć siłę i motywację do działania. Ponadto członkinie stowarzyszenia chcą uruchomić wycieczki po Trójmieście zatytułowane „Herstorie”, opowiadające o nadmorskich bohaterkach. Dotacja zostałaby przeznaczona na kontynuację warsztatów samoobrony dla kobiet WenDo, na realizację w Trójmieście spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu”, na organizację lokalnych akcji związanych z walką o równość wszystkich kobiet.

Stowarzyszenie w stronę dziewcząt

Założycielka/Prezes:
Anna Wołosik, Anna Jawor-Joniewicz i Ewa Majewska

Nie każda nauczycielka ma odwagę sprzeciwić się temu, co jest zilustrowane w podręczniku nastolatka. Obraz rodziny, na którym żona sprząta mieszkanie, a mąż jedzie do pracy to stereotyp mocno zapisany w świadomości polskiej społeczności. Trudo stawiać opór uprzedzeniom. Jednak istnieje grupa kobiet, która potrafi walczyć o równouprawnienie i motywować młode dziewczyny do rozwijania kariery zawodowej. Stowarzyszenie W stronę dziewcząt od 12 lat prowadzi projekty rozwojowe, edukacyjne i profilaktyczne, adresowane do dzieci, młodzieży oraz rodziców i nauczycieli. Pragną jednego – wyrównania szans wśród obu płci.

Kobiety zaangażowane w działalność Stowarzyszenia inicjują projekty dotyczące szeroko rozumianej edukacji równościowej i edukacji wrażliwej na płeć. Są autorkami wielu poradników m.in. „Równa szkoła - edukacja wolna od dyskryminacji”, "Napastowanie seksualne. Głupia zabawa, czy poważna sprawa”. Prowadzą także warsztaty rozwojowe i projekty typu empowerment adresowane do młodzieży, a szczególnie do dziewcząt. Ich działania rozbudzają aktywność społeczną dziewcząt, promują udział kobiet w życiu publicznym oraz zachęcają do publicznej debaty na temat społecznych oczekiwań wobec kobiet i mężczyzn, stereotypów płci, przemocy wobec kobiet, relacji intymnych. Wierzą, że uda im się zbudować egalitarne i demokratyczne społeczeństwo, jeśli każda szkoła realizować będzie zasadę równych praw, równych szans i równego traktowania.

Za sukcesem organizacji stoi wiele aktywistek, a twarzami Stowarzyszenia są Anna Wołosik, Anna Jawor-Joniewicz i Ewa Majewska. Tym trzem kobietom, bliska była idea edukacji przyjaznej dziewczętom, dlatego porozumiały się, znalazły sprzymierzeńców i założyły stowarzyszenie. Anna Wołosik to pomysłodawczyni i prezeska stowarzyszenia. Na co dzień nauczycielka, pedagożka, trenerka, aktywistka społeczna, inicjatorka i realizatorka projektów społecznych i edukacyjnych. Anna Jawor-Joniewicz, doktor nauk ekonomicznych, posiada dziesięcioletnie doświadczenie w realizacji badań społecznych. Specjalizuje się w zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz problematyce równego traktowania kobiet i mężczyzn. Jest współzałożycielką i Członkinią Zarządu tak samo jak Ewa Majewska - doktor nauk, filozofka aktywistka, feministka, nauczycielka akademicka. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Artes Liberales UW.

Plany:

Stowarzyszenie opracowało we współpracy z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych i przygotowuje do realizacji adresowany do nastolatek projekt Myśl jak innowatorka. Dziewczyny spotkają się z młodymi kobietami mającymi osiągnięcia w nauce i biznesie, wezmą udział w warsztatach oraz zmierzą się z innowacyjnością w praktyce , czyli obmyślą i przeprowadzą mini innowację edukacyjną, społeczną bądź przedsięwzięcie biznesowe w wybranym przez siebie obszarze. Przy ich udziale powstanie też e-przewodnik Myśl jak innowatorka. Kieszonkowy inspirator jak to robić prezentujący nastoletnie innowatorki, proces wynalazczy i tworzenia start-up’ów. Działania te pozwolą uczestniczkom rozwinąć krytyczne myślenie, aktywność badawczą oraz kreatywność, czyli kompetencje niezbędne na współczesnym rynku pracy. Projekt zwieńczy Dzień Młodej Innowatorki. Uczestniczki zaprezentują swoje innowacje a jury i zgromadzona publiczność przyzna nagrody.

Kobiety dla zdrowia

Fundacja bank mleka kobiecego

Założycielka/Prezes:
Dr Aleksandra Wesołowska

Stres związany z chorobą dziecka znają wszyscy rodzice. Ale tylko rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie wiedzą, jak silne są towarzyszące temu emocje, kiedy szczęście tłumi porażający strach o życie i zdrowie maleńkiego człowieka. Ten potężny stres powiązany ze zmianami hormonalnymi często powodują zaburzenia laktacyjne matek, które nie są w stanie dostarczyć dziecku tego, czego najbardziej potrzebuje w tych trudnych chwilach – mleka. Fundacja Bank Mleka Kobiecego to siła, jaką otrzymują kobiety od innych kobiet w najtrudniejszej życiowej sytuacji i pokarm dla dzieci, których zdrowie i życie od niego zależy.

Fundacja Bank Mleka Kobiecego jest organizacją założoną przez kobiety dla kobiet. Banki Mleka, które powstają pod skrzydłami Fundacji wspierają kobiety w bardzo szczególnej chwili ich życia - po porodzie, po którym nie zawsze następuje pełnia szczęścia. Banki Mleka to profesjonalne laboratoria które gromadzą i badają pokarm kobiecy oraz udostępniają go chorym, potrzebującym dzieciom. Działalność banków mleka jest wyrazem wielkiej solidarności i siły kobiet. Mamy które mają wystarczająco dużo pokarmu dzielą się nim na rzecz matek które nie mają czym wykarmić swoich dzieci. Taki bezinteresowny gest ma wielkie znaczenie dla kobiet, które doświadczają trudności. Wiele kobiet, których dzieci korzystały z banku mleka, przyznaje, że świadomość, iż inna matka dzieli się pokarmem z ich dzieckiem, była źródłem siły i motywacją dla nich, aby przezwyciężyć trudności. Potwierdzają to także badania, które wykazują że w ośrodkach gdzie uruchomiono banki mleka zwiększa się liczba kobiet, które w dniu wypisu ze szpitala karmią swoje dzieci wyłącznie piersią.

Dr Aleksandra Wesołowska jest współzałożycielem i Prezesem Fundacji od 2009 roku. Początki nie były łatwe. Nie zrażała się jednak początkowym sceptycyzmem wobec działań Fundacji polskich autorytetów z dziedziny neonatologii i pediatrii a nawet przedstawicieli MZ. Jej niezwykłe zdolności organizacyjne, upór i determinacja sprawiły że Fundacja stała się silną organizacją ekspercką , liczącą się w środowisku lekarzy i rozpoznawaną przez Rodziców. Zmysł dyplomacji wykorzystała do budowania zaplecza Fundacji zapraszając znane i cenione postaci z grona naukowców i lekarzy do Rady Fundacji. Dr Wesołowska jest ambitna i ma nieustanną potrzebę podnoszenia swoich kwalifikacji. Szybko więc stała się specjalistą w dziedzinie banków uznanym w Polsce i za granicą. Od 2016 r jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Banków Mleka w Europie. Prywatnie, szczęśliwa mama czwórki dzieci i zawsze podkreśla że początki Fundacji związane są z jej osobistymi doświadczeniami macierzyńskimi a nie życiem zawodowym.

Plany:

Już od dłuższego czasu jest troską Fundacji brak możliwości choćby symbolicznego odwdzięczenia się Dawczyniom Mleka Kobiecego za ich trud. Wielkim pragnieniem jest możliwość uhonorowanie tych mam, które dzielą się swoim pokarmem z potrzebującymi dziećmi, wspierając tym samym kobiety nie mogące sprostać zadaniu jakim jest naturalne karmienie. Praca Dawczyni wymaga niezwykłej siły charakteru. Panie które są Dawczyniami wykonują swoją pracę całkowicie charytatywnie i oczywistym jest że tak pozostanie. Nie da się wycenić ani pracy, którą w to działanie wkładają, ani pokarmu, który jest po prostu bezcenny. Fundacji zależy jednak, aby każda Dawczyni w Polsce mogła dostać od Fundacji podarunek, który sprawi, że poczuje się doceniona i zauważona. To ważne, aby podkreślić, że jest w Polsce instytucja która widzi jej wysiłek, podziwia i troszczy się o nią. W przypadku honorowego dawstwa krwi istnieją ogólnopolskie zarządzenia honorujące dawców np. ulgą w opłacie w komunikacji miejskiej. Marzeniem Fundacji jest powstanie podobnych rozwiązań w stosunku do Dawczyń. Póki co pragną ofiarować swoim Dawczyniom symboliczne pakiety prezentowe, aby okazać swoją wdzięczność i podziw.

Polskie stowarzyszenie na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną

Założycielka/Prezes:
Ewa Garlicka, Krystyna Mrugalska, Monika Zima-Parjaszewska

Kiedy rodzi się dziecko z niepełnosprawnością intelektualną, szczęście rodziców miesza się z obawą o to, jak teraz będzie wyglądało życie nie tylko małego człowieka, ale też całej rodziny. Jak odnaleźć się w nowej sytuacji? Gdzie szukać odpowiedzi na kłębiące się w głowie pytania? Dla tych, którzy stanęli przed wyzwaniem, ale i wielkim szczęściem życia z osobą niepełnosprawnością intelektualną, fantastyczne kobiety, które same doświadczyły bycia rodzicem dziecka z niepełnosprawnością stworzyły PSONI.

Główny cel działalności Stowarzyszenia to dbanie o godność, szczęście i jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich równoprawne miejsce w rodzinie i w społeczeństwie. To również stałe wsparcie ich rodzin we wszystkich obszarach życia i sytuacjach, a zwłaszcza w ich gotowości niesienia pomocy innym. Aspekt wzajemnej pomocy wśród opiekunów dzieci z niepełnosprawnością jest kluczowy dla poczucia zrozumienia i akceptacji. PSONI działa również na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, walczy o tworzenie warun¬ków prze¬strzegania wobec nich praw człowieka, aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz działa na rzecz ochrony ich zdrowia.

Za sukcesem Stowarzyszenia stoją kobiety, które nie godziły się na wykluczanie ich dzieci ze wszystkich sfer życia społecznego oraz czuły ogromną potrzebę wsparcia rodzin, w podobnej do nich sytuacji. Ewa Garlicka (zm. 1979) współtwórczyni ogólnopolskiego ruchu rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną i pierwsza Przewodnicząca (od 1963 r.) Komitetu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci – którego kontynuatorem jest PSONI; matka córki z Zespołem Downa. Krystyna Mrugalska, od początku istnienia Komitetu włączyła się w działalność merytoryczną i organizacyjną; od 1983 Prezes Zarządu Głównego przez 25 lat; w 1991 przeprowadziła proces usamodzielnienia się organizacji. Jest matką nieżyjącego mężczyzny z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i sprzężonymi niepełnosprawnościami. Monika Zima-Parjaszewska, od 2016 – Prezeska PSONI, a prywatnie siostra osoby z niepełnosprawnością intelektualną, od dzieciństwa związana z działalnością Stowarzyszenia. Aktywnie działała na rzecz ratyfikowania przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, a obecnie (po jej ratyfikacji w 2012) - pełnego wdrożenia Konwencji do sytemu prawnego Polski i respektowania jej postanowień.

Plany:

Jak się okazuje, organizacja ogólnopolska, z dużym stażem i dorobkiem merytorycznym boryka się z wieloma problemami, jak na przykład malejąca liczba aktywnych członków oraz brak chęci, a przede wszystkim czasu rodziców małych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną do społecznego zaangażowania. Ogromnym obciążeniem jest pozyskanie finansowania potrzeb całej społeczności rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną (NI) i samych osób z NI , tj. lobbing w instytucjach państwowych, wsparcie prawne, merytoryczne i księgowe kół terenowych PSONI nie posiadających osobowości prawnej. Konieczna jest również cyfryzacji całego Stowarzyszenia oraz edukacji w tym zakresie jego członków. To wszystko tylko kropla w morzu potrzeb, jakie należy zaspokoić, aby Stowarzyszenie mogło nadal prężnie funkcjonować realizując swoje cele i misję. I taki jest cel na najbliższy rok.

Fundacja rodzić po Ludzku

Założycielka/Prezes:
Anna Otffinowska, Joanna Pietrusiewicz

Dla jednych najpiękniejsze wspomnienie i magiczne przeżycie, dla innych koszmar, o którym chciałyby jak najszybciej zapomnieć. Poród. Jak powinien wyglądać, aby nie stał się dla matki traumą na całe życie? Długo nie było odpowiedzi na to pytanie. Na szczęście ponad 21 lat temu grupa fantastycznych kobiet postanowiła zawalczyć o prawa matek do porodu w godnych warunkach i poszanowaniu ich potrzeb. Tak narodziła się Fundacja Rodzić po ludzku, która zrewolucjonizowała podejście do kwestii porodów w Polsce.

Misją Fundacji jest wzmocnienie i wspieranie kobiet w otwartym formułowaniu swoich potrzeb i domaganiu się respektowania swoich praw. Fundacja wnosi doświadczenia kobiet do przestrzeni publicznej, wierząc, że stosunek społeczeństwa do narodzin jest miarą wrażliwości społecznej. Opieka okołoporodową w Polsce objętych jest ok. 400 000 kobiet rocznie. Wiele z nich doświadcza złego traktowania podczas porodu, łamania prawa, a nawet przemocy. Po latach piętnowania przez Fundację złych praktyk, stałego nacisku na rząd udało się doprowadzić do powstania specjalnego aktu prawnego – Standardów Opieki Okołoporodowej. Jest to jedno z nowocześniejszych w krajach UE uregulowań w zakresie opieki okołoporodowej.

Inicjatorką akcji „Rodzić po ludzku”, która później przerodziła się w Fundację, była Anna Otffinowska, której własne, traumatyczne doświadczenia porodowe stały się impulsem do działania. Jej determinacja i zaangażowanie, aby zmienić system okołoporodowy w Polsce, sprawiły, że była to jedna z najskuteczniejszych kampanii społecznych w Polsce. Obecnie jest członkinią Rady Fundacji. W 2013 roku, stanowisko Prezeski Fundacji objęła Joanna Pietrusiewicz. Jej wielki sukces to zbudowanie zespołu fantastycznych kobiet, które z ogromnym zaangażowaniem realizują misję Fundacji. To również stworzenie pierwszej w Fundacji strategii, której głównym założeniem było wdrożenie standardów opieki okołoporodowej w szpitalach w Polsce.

Plany:

Najbliższe plany to organizacja „Tygodnia Godnego Porodu” – ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego lokalne aktywistki w różnych miastach Polski zorganizują wydarzenia dla kobiet promujące zapisy SOO i poszerzające świadomość kobiet w zakresie ich praw. Wszystkie aktywistki zostaną przeszkolone – wezmą udział w webinarium poprowadzonym przez zespół Fundacji, otrzymają wiedzę na temat zapisów rozporządzenia wraz z opracowaną prezentacją do kobiet, potrzebne materiały kampanijne oraz podstawową wiedzę z zakresu marketingu i PR. Pierwszy „Tydzień Godnego Porodu” został zorganizowany w 2016 roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno kobiet, jak również mediów. Tegoroczna edycja TGP będzie również okazją do podzielenia się wynikami badania realizowanego od początku lutego z udziałem matek wypełniających ankietę online na temat opieki okołoporodowej w szpitalach. Wyniki będą punktem wyjścia do rozmowy na temat barier i możliwości działania oddolnego kobiet w celu zmiany sytuacji w szpitalach.

Stowarzyszenie zwierzęta ludziom

Założycielka/Prezes:
Magdalena Nawarecka-Piątek, Agata Bagdach

Mówi się, że najlepszym przyjacielem człowieka jest jego pies. One udowodniły, że nie tylko własny i nie tylko przyjacielem. Wspaniałe kobiety, które postanowiły wprowadzić psy na szpitalne oddziały, aby wnieść do nich radość, szczęście, ale przede wszystkim niezwykłą terapeutyczną moc. Rozpoczynały jako nieformalna grupa studencka, aby po latach stać się stowarzyszeniem zrzeszającym w pełni profesjonalnych opiekunów zwierząt terapeutycznych.

Stowarzyszenie opiera swoją pracę o wolontariuszy, a właściwie wolontariuszek – w całym zespole jest tylko jeden mężczyzna. Prowadzą zajęcia w takich placówkach jak Centrum Zdrowia Dziecka, Klinika Budzik, Centrum Alzheimera, szkoły i przedszkola specjalne. Aby wolontariuszki wraz z psami i kotami mogły odwiedzać osoby potrzebujące, muszą być do tego odpowiednio przygotowane. Wolontariuszki ze zwierzętami wnoszą uśmiech i motywację tam, gdzie są one bardzo potrzebne – na szpitalne oddziały dziecięce, do samotnych starszych osób, do dzieci z niepełnosprawnością. Jest wiele badań potwierdzających, ze w obecności psa odczuwanie bólu jest mniejsze, normalizuje się gospodarka hormonalna, a osoby przebywające w towarzystwie psa szybciej wracają do zdrowia po zabiegach. Merdające ogony mają więc wymierne przełożenie na stan zdrowia i jakość życia pacjentów.

Magdalena Nawarecka-Piatek, prezes zarządu, wraz z grupą przyjaciół – pedagogów, psychologów i terapeutów, wspieranych przez behawiorystę, założyła organizację i rozpoczęła pracę charytatywną w szpitalach. Dziś szkoli wolontariuszy i ich psy, aby mogli oni nieść pomoc i uśmiech nie tylko dzieciom, ale także osobom niepełnosprawnym i seniorom.

Agata Bagdach, członkini założycielka, a obecnie koordynatorka działań terapeutycznych, od początku studiów zaangażowana całą sobą w niesienie pomocy innym. Podczas pracy z dziećmi potrafi wyczarować energię, sprawiającą, że wszyscy są zaangażowani w zajęcia i uśmiechnięci. Korzystając z pomocy swoich psów stworzyła niesamowity autorski program wsparcia dzieci ze spektrum autyzmu, pozwalający im na rozwój kompetencji społecznych i znalezienie przyjaciół. To ona wprowadziła kocią drużynę do Stowarzyszenia.

Plany:

Najważniejsze jest stałe szkolenie zespołów człowiek – pies. Dzięki temu podopieczni Stowarzyszenia (dzieci w szpitalach i seniorzy w Centrum Alzheimera) będą mieli zapewnioną stałą pomoc i wsparcie profesjonalnych zespołów. Zostanie też zorganizowany pobyt dla 10 wolontariuszy i ich zwierząt na letnim obozie szkoleniowym. Jest to coroczna inicjatywa, stanowiąca nagrodę za rok pracy i dająca motywację na kolejne miesiące. Na obozach, oprócz kadry z SZL, obecne są trenerki z organizacji partnerskiej w Norwegii – dzięki czemu wolontariusze mają możliwość uczenia się od najlepszych a następnie rozpowszechniania tej wiedzy w Polsce. Bez zmotywowanych i wyszkolonych wolontariuszy nie jesteśmy w stanie prowadzić profesjonalnych działań w placówkach objętych naszą opieką. Ponieważ działania Stowarzyszenia opierają się o pracę wolontariuszy, od tego, jak wiele zespołów uda się wyszkolić zależy jak dużo zajęć organizacja zdoła zapewnić podopiecznym. Dlatego szkolenia są absolutnym priorytetem w planowanych działaniach.

Stowarzyszenie
Unicorn

Założycielka/Prezes:
Barbara Stuhr

„Nowotwór” – to diagnoza, po której oddech się zatrzymuje, a całe życie przebiega przed oczami. Jedni nastawiają się na walkę i działanie, inni poddają się na starcie. Jeśli nowotwór pojawia się w rodzinie, ona cała zaczyna „chorować”. Jak pomóc najbliższym? Jak wskrzesić motywacje u kogoś, kto nie ma woli walki? Stowarzyszenie Unicorn, jako jedno z pierwszych postanowiło objąć kompleksowym wsparciem osoby z diagnozą nowotworową. Po raz kolejny, siła kobiecej determinacji okazała się nieograniczona.

Wiele lat doświadczenia i pracy z osobami chorującymi onkologicznie oraz ich bliskimi sprawiły, że Unicorn jak nikt inny zdaje sobie sprawę z ich potrzeb i potrafi trafnie udzielić pomocy. Do Dzieki wysiłkom i determinacji Stowarzyszenia powstało pierwsze w Polsce stacjonarne Centrum Psychoonkologii, do którego co roku przyjeżdżają osoby chore na raka i ich rodziny z całej Polski. Rocznie w sześciodniowych warsztatach stacjonarnych uczestniczy ok. 800 osób, a średnio rocznie z pomocy Stowarzyszenia osoby chore korzystają ok. 8 tysięcy razy – w tym z indywidualnych konsultacji z psychologiem, onkologiem, zajęć grupowych, warsztatów psychologicznych, grup wsparcia, spotkań z dietetykiem, muzykoterapii, terapii tańcem i ruchem czy śmiechoterapii. Współpracują z najlepszymi fachowcami posiadającymi wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami.

Barbara Stuhr jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Unicorn, które powstało w 1999 roku. Od samego początku jest w Zarządzie Stowarzyszenia. To właśnie ona, jako jedna z pierwszych w Polsce, mówiła o potrzebie pomocy psychologicznej dla osób chorych na nowotwory oraz ich rodzin. Było to odważne, przełomowe i pionierskie podejście. Pani Barbara od wielu lat z determinacją podkreśla, że nastawienie pacjenta jest istotne, ponieważ wzmacnia efekt leczenia medycznego poprzez mobilizację układu odpornościowego, a opieką psychologiczną należy otoczyć całą rodzinę i przyjaciół osoby chorującej. Empatyczna, odważna i kreatywna jest inicjatorką szeregu wydarzeń związanych z promocją i ochroną zdrowia.

Plany:

Najbliższe plany skupiają się wokół utworzenie filii Centrum Psychoonkologii Unicorn w takich miastach jak np. Rzeszów, Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Bydgoszcz, Poznań, Lublin. Stowarzyszenie pragnie wyjść ze swoją pomocą szerzej i być bliżej osób, które potrzebują pomocy psychologicznej. Osoby chore na raka i ich bliscy będą mogli w tych miejscach skorzystać z bezpłatnych zajęć takich jak np.: indywidualne konsultacje z psychoonkologiem, terapeutyczne zajęcia grupowe, trening umiejętności psychologicznych , warsztaty dietetyczne, spotkania z fizjoterapeutą i rehabilitantem, onkologiem, zajęcia ruchowe i relaksacyjne, muzykoterapia, arteterapia czy horeoterapia. Stworzone Centra będą miejscami otwartymi dla pacjentów i ich rodzin.

Formularz głosowania

Siła Kobiet – różnorodna i niepowstrzymana - to ona stoi za sukcesem ważnych projektów społecznych! Jury, pod przewodnictwem Pauliny Młynarskiej, wybrało finałową piętnastkę organizacji działających w sferze pożytku publicznego, za których sukcesem stoją niesamowite kobiety!

głosowanie trwa od 7 lutego 2018 r. do 6 marca 2018 r.
dziennie można oddać jeden głos w każdej z trzech kategorii.

UWAGA:
- POMINIĘCIE KTÓREJŚ Z RUBRYK W FORMULARZU SKUTKUJE UNIEWAŻNIENIEM GŁOSU, DLATEGO UPEWNIJ SIĘ, ŻE:
- PODAŁEŚ SWOJE IMIĘ, NAZWISKO, WIEK I ADRES E-MAIL (W CELU WERYFIKACJI WAŻNOŚCI GŁOSU)
- ZAGŁOSOWAŁEŚ WYBIERAJĄC 1 ORGANIZACJĘ W KAŻDEJ Z 3 KATEGORII (GŁOSOWANIE NA TYLKO JEDNĄ KATEGORIĘ TRAKTOWANE JEST JAKO GŁOS NIEWAŻNY)
- POZOSTAWIŁEŚ PUNKT POTWIERDZAJĄCY ZAZNAJOMIENIE SIĘ Z REGULAMINEM JAKO ZAZNACZONY
- POZOSTAWIŁEŚ PUNKT POTWIERDZAJĄCY, ŻE WYRAŻASZ ZGODĘ NA ADMINISTROWANIE PODANYMI PRZEZ SIEBIE DANYMI JAKO ZAZNACZONY WYKAZAŁEŚ, ŻE NIE JESTEŚ ROBOTEM KLIKAJĄC W RUBRYKĘ RECAPTCHA

W Vichy od ponad 80 lat odkrywamy różnorodne i stale zmieniające się potrzeby kobiet. Dostrzegamy obecną w nich siłę i wzmacniamy ich skórę, aby była silna jak one. Dziś chcemy wspierać siłę kobiet nie tylko na poziomie skóry.

Celem naszej kampanii, którą realizujemy we współpracy z partnerami merytorycznymi i społecznymi, jest wspieranie siły kobiet. Chcemy to robić  pomagając im w realizacji projektów, które są dla nich ważne, a społecznie potrzebne.

Siła / Woda

Raz spokojna, łagodna, innym razem zdeterminowana i nie do zatrzymania – siła kobiet jest różnorodna tak jak potrzeby ich skóry. Dzięki wodzie termalnej ze źródła Vichy, bogatej w 15 różnorodnych minerałów, możemy na nie odpowiadać, wzmacniając skórę kobiet i je same. VICHY. POCZUJ SWOJĄ SIŁĘ.

o programie siŁA KOBIET

Vichy ogłasza konkurs dla organizacji działających w obszarze pożytku publicznego,
które zostały założone lub współzałożone przez kobietę i które nadal są
przez kobietę zarządzane lub współzarządzane.

Program podzielony został na 3 kategorie:

kobiety
Dla zdrowia

Działalność związana z profilaktyką zdrowotną, wspieranie osób chorych

kobiety
Dla Biznesu

Działalność związana z aktywizacją zawodową, propagowaniem przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz przedsiębiorczości kobiet

kobiety
Dla społeczeństwa

Działalność społeczna, nie związana z promocją zdrowia lub przedsiębiorczości, np. działalność związana z ekologią, sztuką czy równouprawnieniem

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w Dzień Kobiet, czyli 8 marca 2018 r.

etapy programu

Icon 1

1


Przyjmowanie
zgłoszeń

Od 11 października do 30 listopada 2017 r.
organizacje mogą się zgłaszać przesyłając
wypełniony elektronicznie formularz
zgłoszeniowy

Icon 2

2


Głosowanie
jury

Do 31 grudnia 2017 r. jury zweryfikuje
przesłane zgłoszenia i na tej podstawie
wyłoni 15 finalistów (po 5 w każdej z kategorii),
którzy otrzymają po 2000 zł każdy.

Icon 3

3


Głosowanie
internautów

Finaliści zostaną zaprezentowani na stronie
www.vichy.pl/poczujswojasile,
a internauci głosując wybiorą 3 zwycięzców
po jednym w każdej z kategorii.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w Dzień Kobiet, czyli 8 marca 2018 r.

Jury

Paulina Małynarska


Przewodnicząca jury

Sama o sobie mówi, że żyje na raz 6 życiorysów. Dziennikarka, pisarka, producentka telewizyjna i
nieprzejednana działaczka na rzecz praw kobiet.
Ale też kobieta biznesu, zawodowa podróżniczka i certyfikowana nauczycielka jogi.

Bianca-Beata Kotoro


Przebojowa i niezależna kobieta. Psychoseksuolog, psychoonkolog, terapeuta, psycholog społeczny a z pierwszego wykształcenia magister sztuki, artysta grafik, fotografik i architekt wnętrz.

Magdalena Kosińska


dyrektor marketingu Vichy Kreatywna i odważna. Doświadczona mentorka i liderka biznesu w branżach FMCG i kosmetycznej. Wielbicielka Italii i dwójki swoich synów.

dr beata imko-walczuk


Doktor nauk medycznych, lekarz dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej. Świadoma własnej wartości i możliwości. Głęboko zmotywowana, odpowiedzialna i pracowita.

Izabela Dembicka-Starska


Odpowiedzialna i naturalna – lubi rozmawiać, doradzać, wspierać. Członkini zarządu Stowarzyszenia Klon/Jawor. Certyfikowana trenerka, prowadzi szkolenia dla NGO głównie z promocji i współpracy z mediami.

Napisz
do nas