OK

OK Cancel

Thank you

Close

Co zrobić żeby włosy szybciej rosły? Zobacz sprawdzone sposoby na porost włosów!

  • favoris

Tak wielu z nas boryka się z utratą włosów. Nie możemy zapanować nad ich ciągłym wypadaniem, a często nawet poprzez naszą niewiedzę sprawiamy, że kosmyków wypada znacznie więcej. Jeśli Ty również walczysz z łysieniem i nie wiesz, jak je zatrzymać a może też szukasz sposobów na porost włosów - ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, co w tym temacie radzą specjaliści!

Sposoby na porost włosów - jak wybrać te właściwe?

Co zrobić żeby włosy szybciej rosły? Zobacz sprawdzone sposoby na porost włosów!

W Internecie, a także w tradycyjnych źródłach informacji, można znaleźć mnóstwo sposobów na porost włosów. Nie ma się jednak co oszukiwać - większość z nich może nam raczej zaszkodzić, aniżeli pomóc, a w najłagodniejszym przypadku będzie dla nas neutralna. Istotne jest, aby sposób na porost włosów cechował się trzema wyznacznikami.

Po pierwsze sposób na porost włosów powinien być indywidualnie dopasowany do nas, do naszych potrzeb, naszych problemów związanych z łysieniem oraz mówiąc kompleksowo - naszej historii. Odradzamy testowanie nowych i intrygujących sposobów przyspieszających wzrost włosa, które np. pomogły innej osobie. Pamiętaj, że każdy z nas jest inny i mimo że tak wielu ludzi łączy się w problemie łysienia, to u każdego schorzenie to może mieć zupełnie inne przyczyny, objawy oraz przebieg. Jeśli chcesz mieć pewność, że sposób na łysienie i przyspieszenie wzrostu włosa może okazać się tym właściwym, pamiętaj, aby był dobrany indywidualnie. Zazwyczaj warto skorzystać z pomocy specjalisty, który stosując swoją wiedzę, taki sposób pomoże znaleźć.

Po drugie, wybierając sposób na porost włosów, powinniśmy kierować się jego efektywnością. Dobry sposób na przyspieszenie wzrostu włosa to taki, o którego efektywności traktują chociażby liczne badania dermatologiczne lub inne badania specjalistyczne. Kwestia ta silnie łączy się z powyższą. Otóż bardzo często, znajdujemy w Internecie nowy pomysł jak przyspiesza porost włosów i od razu przechodzimy do jego testowania. Brzmi dla nas wiarygodnie, że komuś pomógł, a gdy zobaczymy zdjęcia kondycji włosów i skóry głowy przed i po zastosowaniu tej metody czy też sposobu, nasza wiarygodność wzrasta jeszcze bardziej. Pamiętaj jednak, że jedynym wiarygodnym źródłem czy dany lek, sposób czy metoda na przyspieszenie wzrostu włosa to labolatoryjne badania, wykonywane przez grono specjalistów.

Trzecim wyznacznikiem i podpowiedzią do tego, jak szukać właściwego sposobu na porost włosów jest dokładne przyjrzenie się konkretnej kuracji na łysienie. Jeśli obejmuje ona każde możliwe działanie, ale nie bazuje na specjalistycznych produktach, nie jest możliwe, by pomogła pozbyć się objawów łysienia. Jeśli tracisz włosy sporadycznie, co może być związane z przesileniem odnośnie do pór roku czy też nadmiernym stresem w danym momencie, różne masaże skóry głowy mogą ci pomóc. Norma wypadania włosów to od 50 do 100 dziennie. Nie panikuj zatem, nie każdy utracony włos to od razu dowód łysienia. W przypadku jednak poważnej dolegliwości, konieczne jest zastosowanie profesjonalnych produktów leczniczych. W tym miejscu ponownie można nawiązać do wyznacznika pierwszego - lek powinien być dobrany indywidualnie oraz drugiego - jego efektywność i bezpieczny wpływ na organizm, powinien być potwierdzony eksperckimi badaniami.

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Domowe sposoby

Co zrobić żeby włosy szybciej rosły? Zobacz sprawdzone sposoby na porost włosów!

Czy zatem domowe sposoby przyspieszające porost włosów trzeba odłożyć w zapomnienie i wykorzystywać wyłącznie sposoby medyczne, profesjonalne, eksperckie? Odpowiedź brzmi: NIE.
Należy jednak pamiętać o jednej kluczowej zasadzie. Jeśli borykasz się z silną utratą włosów, nie opieraj kuracji leczniczej na domowych sposobach. One mogą jedynie wspomóc kurację dobraną indywidualnie, która dodatkowo bazuje na specjalistycznych lekach, ale nigdy jej nie zastąpią. Nie oznacza to, że domowe sposoby na porost włosów są nieskuteczne. Mimo że same w sobie nie sprawią, że włosy będą szybciej rosły, to mogą stanowić doskonałe wsparcie i uzupełnienie kuracji leczniczej. Jakie zatem wyróżniamy domowe sposoby na szybszy porost włosów?

Masaż skóry głowy jest jedną z najpopularniejszych metod przyspieszających porost włosów. Wiele osób korzysta z niego profilaktycznie nawet wtedy, gdy nie boryka się z łysieniem. Jeśli natomiast chodzi o osoby, który w danym momencie nie mogą zapanować nad utratą kosmyków - negują masaż głowy, jako skuteczny domowy sposób na porost włosów. Wynika to z przeświadczenia, że masując skórę głowy tylko “pomagamy” włosom wypaść, zatem rezygnując z takiego dotykania głowy, możemy włosy te zatrzymać na dłużej. Jest to niestety błędne myślenia. Najprościej mówiąc, jeśli włos ma wypaść - wypadnie, nie mamy na to wpływu. Masażem głowy jednak możemy usprawnić pracę gruczołów oraz wzmocnić nowo wyrastające włosy, co w przyszłości przełoży się na ich trwałość i zminimalizuje podatność na wypadanie. Masaż skóry głowy, możesz wykonać zarówno opuszkami palców, jak i specjalnymi narzędziami. Przy czym postaw na masaż palcami, ponieważ stosując różnego rodzaju narzędzia, możesz narazić dodatkowe, zdrowe kosmyki na utratę.

Jednym z domowych sposobów na szybszy porost włosów, jest ogólnie mówiąc - kompleksowa delikatność względem włosów i skóry głowy. Otóż każdą czynność, jaką wykonujemy względem naszych włosów czy też głowy, powinniśmy wykonywać bardzo delikatnie i subtelnie. Należy bowiem uwzględnić wrażliwość skóry głowy oraz to, że boryka się ona z utratą włosów. Pamiętaj zatem, aby delikatnie myć włosy (nie szarpać kosmyków, ani nie drapać skóry głowy); mokre, po umyciu włosy zawijać w recznik bez pocierania materiałem o włosy; rozczesywać włosy szczotką lub grzebieniem o dość rzadko ułożonych ząbkach. Zaleca się również stosować gumki do włosów pozbawione metalowych łączeń, które niestety wyrywają włosy.

Popularne są również zabiegi z olejkiem rycynowym na włosy oraz włączenie do diety nasion lnu.

Mogłoby się wydawać, że problem łysienia przebiega tak samo u kobiet i mężczyzn. Co prawda, cykl wzrostu włosa u obu płci jest niezmienny. Podobnie jest w przypadku przyczyn i objawów łysienia - zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn można zaobserwować podobne, a nawet takie same czynniki wywołujące łysienie oraz objawy tego problemu. Zagłębiając się jednak w różnorodność płci, nasuwa się jeden charakterystyczny wniosek - mężczyźni i kobiety w problemie łysienia różnią się na płaszczyźnie gospodarki hormonalnej. To ona sprawia, że mężczyźni znacznie wcześniej zarówno siwieją, jak i łysieją, co wcale nie musi przekładać się na inne problemy zdrowotne. U kobiet zaś, wczesne łysienie może świadczyć o innej chorobie.
Hormonalne wypadanie włosów to problem, który dotyka obydwu płci. Z tego względu, zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni postępować według wyżej opisanych wskazówek i porad. Dobierać sposoby na porost włosów, które będą sprawdzone, indywidualnie dobrane i przede wszystkim bezpieczne, a dodatkowo regularnie wykonywać masaż skóry głowy i delikatnie obchodzić się z łodygą włosa. Nie należy jednak zapominać, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni zadbali o wykonanie podstawowych badań, które wyeliminowałyby lub potwierdziły, że problem łysienia nie jest główną dolegliwością, ale pośrednią, wywołaną przez inne schorzenie. Ważne jest również, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni sięgając po produkty i leki na porost włosów, wybierali te przypisane do ich płci. Z produktów uniwersalnych należy całkowicie zrezygnować (chyba, żę są to kosmetyki pielęgnacyjne, mające tylko wspomóc porost włosów, np. szampony), ponieważ nie uwzględniają one indywidualnych wymagań i odmiennych preferencji, jakie posiadają kobiety i mężczyźni.

Domowe (i nie tylko) sposoby na gęste włosy

Co zrobić żeby włosy szybciej rosły? Zobacz sprawdzone sposoby na porost włosów!

By cieszyć się długimi i gęstymi włosami, należy przede wszystkim zadbać o ich właściwą pielęgnację, a jeśli borykamy się z problemem łysienia, to również o tok leczenia, czyli kurację. Bez tego naprawdę się nie obejdzie. Zadbane i zdrowe włosy z natury będą gęste, a jeśli je zapuścimy również i długie. Proces wzmacniana cebulek włosów jest jednak dość długi, a gdy znajdujemy się na jego początku, może nas przerażać fakt, że zanim włosy same w sobie będą gęste i długie, może upłynąć dużo czasu. Wówczas warto pomyśleć o domowych sposobach na tymczasowe zagęszczenie włosów. Mowa tutaj o tapirowaniu włosów, układaniu ich w konkretne fryzury, a także pomoc w postaci kosmyków doczepianych. Pamiętaj jednak, że każda taka ingerencja na włosy, które są osłabione może nasilić problem. Oczywiście, zawsze jest to jakieś rozwiązanie, pomyśl jednak nad tym, czy nie warto je odpuścić na rzecz intensywnej pielęgnacji włosów.

Utrata włosów, a cykl wzrostu włosa

Co zrobić żeby włosy szybciej rosły? Zobacz sprawdzone sposoby na porost włosów!

Każdy z nas, każdego dnia traci do 100 pojedynczych kosmyków włosów. Gdyby tak zebrać wszystkie włosy, jakie wypadają nam w ciągu jednej doby, można by uznać, że wszyscy  łysiejemy. Nie ma w tym jednak nic niepokojącego, ponieważ codzienna utrata włosów jest wpisana w cykl wzrostu włosa. Otóż cykl ten obejmuje trzy główne fazy. Są to kolejno:

faza wzrostu włosa - anagen
faza przejściowa - katagen
faza spoczynku - telogen.

Z wypadaniem włosów najściślej łączy się katagen oraz telogen. Otóż faza przejściowa, czyli katagen (trwa 2-14 dni i obejmuje maksymalnie 3% wszystkich włosów) polega na tym, że wzrost w pełni wykształconego włosa zostaje zatrzymany. Wówczas obserwuje się zmniejszenie ukrwienia brodawki, stopniowe zanikanie i rogowacenie opuszki, a także powstrzymanie dalszej pigmentacji włosa. W tej fazie następuje również oddzielenie brodawki od szczątkowej opuszki włosa. Z kolei faza spoczynku, czyli telogen, jako ostatnia faza cyklu włosa, można powiedzieć, że w głównej mierze odpowiada za utratę włosów. W fazie tej korzeń włosy leży najbliżej powierzchni skóry głowy i z tego względu jest najbardziej narażony na to, że wypadnie. Analizując te dwie fazy cyklu włosa (katagen i telogen) można wysnuć jeden konkretny wniosek. Otóż im więcej włosów jest objętych fazą przejściową, tym więcej włosów wypadnie nam w fazie spoczynku. U osób, które borykają się z zaburzeniami cyklu włosa, katagen może obejmować znacznie więcej niż wspomniane 3%, co przekłada się właśnie na ilość utraconych kosmyków w fazie telogenu.

Dlaczego włosy wypadają? Jakie są tego przyczyny?

Co zrobić żeby włosy szybciej rosły? Zobacz sprawdzone sposoby na porost włosów!

Nie będziemy tutaj mówić o naturalnych przyczynach wypadania włosów. Na nie nie mamy wpływu, ponieważ są one uwarunkowane naszą genetyką. To przede wszystkim łysienie spowodowane dojrzałością wiekową, ciążą, stresem, przesileniami następującymi między zmianami pór roku oraz cyklem wzrostu włosa. Obok tych przyczyn utraty włosów, znajdują się takie, których kontrolowanie jest w pełni w naszych rękach. Sprawdź, co jeść, aby wzmocnić włosy, pamiętaj o regeneracji organizmu, pielęgnacji całego ciała, a także sposóbie obchodzenia się z włosami. Przykładając się do kwestii, na które mamy wpływ, czyli zdrowo się odżywiając, wysypiając, odpowiednio pielęgnując włosy naprawdę możemy zminimalizować intensywność utraty włosów, a nawet całkowicie go wyeliminować. Zadbane włosy to efekt kilku prostych przyzwyczajeń - wprowadź je do swojej rutyny już dziś!

Najczęściej czytane

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Pielęgnacja włosów

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

Przeczytaj artykuł

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

go to top