OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sprawdzone sposoby na zmęczone oczy

 • favoris

Środowisko, w którym żyjemy i pracujemy, nie jest zbyt korzystne dla naszych oczu. Klimatyzowane pomieszczenia, suche powietrze od kaloryferów, jasne światło ekranów i monitorów to tylko kilka czynników negatywnie wpływający na zmysł wzroku. A jest ich znacznie więcej! Nic zatem dziwnego, że zmęczenie oczu to dość powszechna dolegliwość, która niestety może prowadzić do poważnych zaburzeń. Dowiedz się, jak temu zaradzić i poznaj sprawdzone sposoby na zmęczone oczy!

Spędzasz dużo czasu przed komputerem? To dlatego wciąż masz zmęczone oczy!

Sprawdzone sposoby na zmęczone oczy

Chociaż dziś wiele czynników środowiskowych i cywilizacyjnych negatywnie oddziałuje na nasz zmysł wzroku, to jednak okuliści są zgodni, że to właśnie wielogodzinne wpatrywanie się w monitor komputera może naszym oczom wyrządzić największe szkody. Zmęczone oczy to dolegliwość, którą można nazwać nawet chorobą naszych czasów, bowiem większość z nas spędza przed komputerem nie tylko 8 godzin pracy. Przecież oprócz tego nagminnie scrollujemy facebooka na tablecie, przeglądamy prasę na smartfonie no i oglądamy seriale w telewizji. W efekcie przez większość dnia nasz wzrok musi zmagać się z promieniowaniem ekranów czy monitorów i adaptować się do różnych poziomów ich oświetlenia. Czym to skutkuje? Otóż przede wszystkim stopniowym pogarszaniem się wzroku, bo zmęczone oczy to tylko początek. Opuchnięte oczy, którym towarzyszy uczucie przemęczenia to pierwszy sygnał, że nasz wzrok potrzebuje wytchnienia. Kiedy tę informację zbagatelizujemy, wówczas problem przybiera na sile: pojawiają się worki pod oczami, gałki stają się przesuszone, zaczynają częściej łzawić, w dalszej kolejności może pojawić się nawet nadwrażliwość na światło oraz inne bardzo niekomfortowe objawy. Jak temu przeciwdziałać? Przede wszystkim należy dbać o higienę pracy przed komputerem (także tej domowej) i działać, kiedy tylko na zmęczone oczy zaczniemy się uskarżać.

Co na zmęczone oczy polecają eksperci? Poznaj sprawdzone sposoby na zmęczone oczy!

Sprawdzone sposoby na zmęczone oczy

DBAJ O HIGIENĘ PRACY PRZED KOMPUTEREM. Najpierw zajmij się tym, co najłatwiejsze: po każdej godzinie przed monitorem, zrób sobie 5-minutową przerwę: zamknij na chwilę powieki, wyjrzyj przez okno, albo przynajmniej popatrz w dal. W następnej kolejności spróbuj zmienić to, co nie do końca jest od ciebie zależne: sprawdź jakość służbowego ekranu, dowiedz się, czy posiada właściwe filtry polaryzacyjne i czy jest prawidłowo ustawiony. Wielu specjalistów od BHP radzi, aby miejsce pracy z komputerem było pełne zieleni - to doskonały sposób na odskocznię dla zmęczonych oczu!
W DOMU STOSUJ OKŁADY NA OCZY. Kompres ze świetlika lekarskiego położony na powieki w kilka minut powinien przynieść ulgę. Można zastosować także inne ekstrakty roślinne: z rumianku, kopru włoskiego, werbeny, czy chociażby esencji czarnej herbaty.
ZADBAJ O NAWILŻENIE. Codziennie po wykonaniu demakijażu zaaplikuj na skórę specjalny krem nawilżający - taki jak balsam pod oczy Aqualia Thermal. To najlepszy sposób nie tylko na pozbycie się worków pod oczami i cieni, ale także znaczną redukcję oznak zmęczenia! Dlaczego? Bo skóra pod oczami całkowicie pozbawiona jest gruczołów łojowych, a więc przy jej wysuszeniu, niezbędne jest uzupełnienie odpowiedniego poziomu wilgoci oraz lipidów, wpływających na wygląd i zdrowie skóry.
WYKONUJ MASAŻ. Regularne wykonywanie masażu wokół oczu to bardzo dobra metoda relaksująca. Wieczorem przez kilka sekund uciskaj miejsce w pobliżu łuku brwiowego. Następnie przejdź do bardzo delikatnego uciskania opuszkami palców skóry pod oczami (ale pamiętaj, że naskórek jest tu bardzo cieniutki!). Taki masaż możesz wykonać za pomocą schłodzonego żelu bądź kremu pod oczy.
ODWIEDZAJ OKULISTĘ. Jeśli problem zmęczonych oczu wciąż powraca, jeśli zauważasz, że oprócz opuchnięcia twoje gałki oczne są suche, a pod dolnymi powiekami masz wrażenie, jakby znajdował się piasek, wówczas koniecznie skonsultuj się z okulistą. Regularne badanie wzroku to najlepsza profilaktyka przed chorobami, a także najskuteczniejszy sposób na przywrócenie zdrowia zmęczonym oczom.

Rekomendowane produkty

 • Aqualia Thermal Nawilżający balsam pod oczy
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  Pielęgnacja twarzy

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

  Przeczytaj artykuł

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Pielęgnacja twarzy

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

  Przeczytaj artykuł

  go to top