OK

OK Cancel

Thank you

Close

Połączenie skórno-naskórkowe

Połączenie skórno-naskórkowe

Ciało człowieka pokryte jest powłoką zewnętrzną - skórą. Stanowi ona powłokę właściwą o skomplikowanej budowie i wielorakich funkcjach. Składa się ona z dwóch tkanek: nabłonkowej i łącznej. Powierzchnię skóry pokrywa naskórek zbudowany z tkanki nabłonkowej. Natomiast tkanka łączna stanowi budulec skóry właściwej oraz tkanki podskórnej.

Budowa skóry właściwej

Zbudowana jest z włókien oraz komórek tworzących tkankę łączną. Skóra właściwa połączona jest z naskórkiem za pomocą błony zbudowanej z kolagenu i mukopolisacharydów. Granica między nimi ma przebieg falisty. W błonie znajduje się tzw. blaszka jasna oraz ciemna. Naskórek ma kształt sopli, które wnikają w skórę właściwą. Wyniosłości znajdujące się pomiędzy naskórkiem, a skórą właściwą tworzą brodawki skórne. Warstwa brodawkowata jest silnie pofałdowana i stanowi górną część skóry właściwej. Zbudowana jest z włókien tkanki łącznej oraz komórek, tj. fibroblasty, histiocyty, komórki tuczne oraz komórki krwi. Brodawki zakończone są włóknami nerwowymi odbierającymi bodźce oraz naczyniami krwionośnymi i mięśniami przywłośnymi.

W centrum naskórka

Najbardziej powierzchowna warstwa skóry, która pokrywa skórę właściwą.Zazwyczaj jest ona grubości kartki papieru, ale może być również grubsza. Ułożone naprzemiennie fałdy warstwy skórno-naskórkowej i brodawki skórne, nadają tej warstwie falisty wygląd. Składa się ona z czterech nałożonych na siebie warstw komórek, które leżą na połączeniu skóry właściwej z naskórkiem: warstwa podstawna, warstwa komórek walcowatych, warstwa ziarnista i warstwa rogowa. Ostatnia warstwa pokryta jest błoną hydrolipidową. Podczas gdy skóra składa się w 90% z keratynocytów, naskórek zawiera również melanocyty (komórki, które określają kolor skóry) i komórki Langerhansa. Naskórek jest pozbawiony naczyń krwionośnych, zamiast tego komórki są odżywiane na zasadzie dyfuzji z udziałem skóry właściwej.

Indeks dermatologiczny