OK

OK Cancel

Thank you

Close

Brodawki skórne

Brodawki skórne

Brodawki skórne są to małe wypustki powstające na połączeniu skóry właściwej i naskórka.
Wyróżniamy kilka zmian skórnych o charakterze brodawek, między innymi brodawki zwykłe, brodawki łojotokowe, brodawki płaskie, brodawki wirusowe. Mogą one pojawić się wszędzie i osiągać bardzo zróżnicowane kształty i rozmiary. Rzadko kiedy mają one gładką powierzchnię - zazwyczaj występują na nich zagłębienia i mniejsze wypustki. Nie wszystkie są zwiastunem powstawania zmian nowotworowych, choć w przypadku ich zarejestrowania warto zasięgnąć opinii lekarza.

Skóra człowieka choroby i problemy skórne są najczęściej wywoływane przez wirusy, na przykład HPV. Nie jest znana natomiast przyczyna powstawania brodawek łojotokowych. Podejrzewa się, że dużą rolę odgrywa tutaj wiek, predyspozycje genetyczne oraz schorzenia polegające na nieprawidłowym wytwarzaniu sebum albo rogowaceniu skóry. Wiele zmian skórnych usuwa się za pomocą lasera albo z wykorzystaniem krioterapii.

W centrum naskórka

Najbardziej powierzchowna warstwa skóry, która pokrywa skórę właściwą.Zazwyczaj jest ona grubości kartki papieru, ale może być również grubsza. Ułożone naprzemiennie fałdy warstwy skórno-naskórkowej i brodawki skórne, nadają tej warstwie falisty wygląd. Składa się ona z czterech nałożonych na siebie warstw komórek, które leżą na połączeniu skóry właściwej z naskórkiem: warstwa podstawna, warstwa komórek walcowatych, warstwa ziarnista i warstwa rogowa. Ostatnia warstwa pokryta jest błoną hydrolipidową. Podczas gdy skóra składa się w 90% z keratynocytów, naskórek zawiera również melanocyty (komórki, które określają kolor skóry) i komórki Langerhansa. Naskórek jest pozbawiony naczyń krwionośnych, zamiast tego komórki są odżywiane na zasadzie dyfuzji z udziałem skóry właściwej.

Indeks dermatologiczny