OK

OK Cancel

Thank you

Close

Warstwa brodawkowata skóry właściwej

Warstwa brodawkowata skóry właściwej

Warstwa brodawkowata to część skóry właściwej, złożona z luźniej tkanki łącznej. Jest silnie pofalowana, ze względu na znajdujące się w niej wypustki (brodawki). W budowie skóry właściwej wyróżnia się trzy warstwy: brodawkowatą, podbrodawkową i siateczkową. Warstwa brodawkowa znajduje się najbliżej naskórka, a więc na powierzchni skóry właściwej. Ich wysokość ma istotny wpływ na grubość naskórka. Dzięki pofalowaniu powierzchnia zetknięcia z naskórkiem jest większa, co ma korzystny wpływ na elastyczność i chroni przed ścieraniem się naskórka. Warstwa brodawkowa posiada dużą ilość włókien elastyny i retikuliny, a także liczne naczynia krwionośne i zakończenie nerwowe. U osób z jasną karnacją naczynia krwionośne mogą być widoczne na powierzchni skóry.

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

Indeks dermatologiczny