OK

OK Cancel

Thank you

Close

Pot apokrynowy

Pot apokrynowy

Pot apokrynowy jest produkowany przez apokrynowe gruczoły potowe, które znajdują się pod pachami, w pachwinach, na zewnętrznych organach płciowych oraz na brodawkach sutkowych. Pot apokrynowy jest wydzielany pod wpływem hormonów płciowych, wysokiej temperatury albo emocji. Pocenie się jest silniejsze od momentu pokwitania, ponieważ to właśnie wtedy nasila się aktywność apokrynowych gruczołów potowych. W pocie apokrynowym znajdują się miedzy innymi lipoproteiny, hormony androgenowe, białka i skwalen. Wydzielina z apokrynowych gruczołów potowych jest pozbawiona zapachu, a nieprzyjemną woń zyskuje na skutek rozkładu przez mikroflorę bakteryjna. Przyczyną wytwarzania nadmiernych ilości potu apokrynowego mogą być problemy endokrynologiczne, silne pobudzenie emocjonalne albo zażywanie niektórych leków. W walce z nadpotliwością pomagają leki i kosmetyki zawierające substancje, które zwężają lub blokują ujście gruczołów potowych.

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

Indeks dermatologiczny