OK

OK Cancel

Thank you

Close

Pot apokrynowy

Pot apokrynowy to pot wytwarzany przez gruczoły apokrynowe, obecne przede wszystkim pod pachami czy w okolicach intymnych.

Pot apokrynowy jest produkowany przez apokrynowe gruczoły potowe, które znajdują się pod pachami, w pachwinach, na zewnętrznych organach płciowych oraz na brodawkach sutkowych. Pot apokrynowy jest wydzielany pod wpływem hormonów płciowych, wysokiej temperatury albo emocji. Pocenie się jest silniejsze od momentu pokwitania, ponieważ to właśnie wtedy nasila się aktywność apokrynowych gruczołów potowych. W pocie apokrynowym znajdują się miedzy innymi lipoproteiny, hormony androgenowe, białka i skwalen. Wydzielina ta jest pozbawiona zapachu, a nieprzyjemną woń zyskuje na skutek rozkładu przez mikroflorę bakteryjną. Przyczyną wytwarzania nadmiernych ilości potu apokrynowego mogą być problemy endokrynologiczne, silne pobudzenie emocjonalne albo zażywanie niektórych leków. W walce z nadpotliwością pomagają leki i kosmetyki zawierające substancje, które zwężają lub blokują ujście gruczołów potowych. Można też wykonać zabiegi czasowo bądź trwale hamujące aktywność tych gruczołów.

Dowiedz się więcej o apokrynowych gruczołach łojowych

Skóra pod pachami może być wrażliwa i delikatna, zwłaszcza po goleniu. Dezodorant mineralny Optimal Tolerance nie zawiera alkoholu, perfum ani soli aluminium, koi i łagodzi skórę, zapewniając ochronę przed nieprzyjemnym zapachem potu.

Pot apokrynowy wydzielany przez apokrynowe gruczoły potowe, np. pod pachami

Indeks dermatologiczny