OK

OK Cancel

Thank you

Close

Ciałko Vatera-Paciniego

Ciałko Vatera-Paciniego

Ciałko blaszkowate, czyli inaczej ciałko Vatera-Paciniego, to jeden z receptorów dotyku, które znajdują się w tkance podskórnej. Skóra właściwa zaś stanowi warstwę zbudowaną m.in. z włókien kolagenowych i elastyny, znajdującej się pod naskórkiem. Składa się ona z wymienionych elementów oraz innych cząsteczek strukturalnych, otoczonych żelową substancją. Odpowiada za odżywianie tkanki podskórnej. To ona bierze udział w procesie termoregulacji oraz wydalania na zewnątrz organizmu produktów ubocznych metabolizmu (wraz z potem). Tkanka podskórna jest z nią połączona zarówno czynnościowo, jak i anatomicznie. W tkance podskórnej gromadzone są zapasy tłuszczu stanowiącego źródło energii. Uczestniczy ona również w produkcji hormonów.
Ciałko Vatera-Paciniego to tzw. mechanoreceptor, czyli receptor pozwalający odbierać bodźce związane z dotykiem. W tym wypadku chodzi o głębokie lub intensywne doznania wibracyjne. Jeżeli skóra jest poddawana rozciąganiu lub silnie naciskana, informacje na ten temat otrzymuje właśnie ciałko blaszkowate. Receptory dotyku, o których mowa, znajdują się u człowieka w takich częściach ciała jak palce, srom, prącie, a także w ciałach jamistych, torebkach stawowych, ścięgnach, krezce i okostnej. Mechanoreceptory zwane inaczej receptorami nacisku, które są wrażliwe na wibracje, mają eliptyczny kształt, na który składa się akson z ułożonymi wokół niego naprzemiennie blaszkami i płynem.

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

Indeks dermatologiczny