OK

OK Cancel

Thank you

Close

Naczynia włosowate

Naczynia włosowate to niewielkie naczynia krwionośne odpowiedzialne za transport składników odżywczych i tlenu w skórze.

Naczynia włosowate to wąskie naczynia krwionośne zbudowane ze śródbłonka. Znajdują się we wszystkich tkankach organizmu i docierają do niemalże każdej komórki ciała, tworząc gęstą sieć naczyń m.in. w skórze właściwej. Są też obecne w brodawce poniżej cebulki włosa, zaopatrując ją w składniki odżywcze i wodę, co ma wpływ na tworzenie się włosa. Ich głównym zadaniem jest wymiana gazowa, a także transport zbędnych produktów przemiany materii, hormonów oraz witamin. Ponadto naczynia włosowate biorą udział w termoregulacji i transportują substancje odżywcze i pokarmowe z krwi do tkanki.

Naczynia włosowate występują nie tylko u człowieka i innych ssaków, ale również u wielu kręgowców: ryb, ptaków, gadów i płazów. W zależności od gatunku ciśnienie występujące w naczyniach włosowatych oraz prędkość przepływającej w nich krwi może się znacznie różnić. Pękanie naczyń włosowatych może mieć różne przyczyny i zazwyczaj nie jest niebezpieczne, o ile nie dotyczy istotnych narządów (na przykład mózgu). Skutkuje jednak pojawieniem się wybroczyn.

Dowiedz się więcej o budowie skóry

Naczynia włosowate są częścią skóry właściwej.

Pod wpływem ciepła naczynia włosowate rozkurczają się, a zimna – kurczą

Indeks dermatologiczny